Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

W domowym laboratorium

Rozpocznij

Przenieś się z nami do świata nauki i odkryj, jaki jest fascynujący!

Rozpocznij eksperyment

Wszystkie eksperymenty możesz przygotować i wykonać w domu.

Niesforna kulka

Dlaczego tak się dzieje?

Niesforna kulka to w rzeczywistości ciecz nienewtonowska. Łącząc skrobię z wodą, otrzymujemy zawiesinę złożoną z cząsteczek skrobii równomiernie rozmieszczonych pomiędzy cząsteczkami wody. Zawiesina mieszana delikatnie, zachowuje się jak ciecz, gdyż nie naruszamy wówczas równomiernego rozłożenia cząstek skrobii. Gwałtownie poruszając mieszaniną, sprawiamy, że cząstki skrobii rozłożone są nierównomiernie, przez co mikstura zachowuje się jak ciało stałe.

Następny eksperyment

Wpadające jajka

Dlaczego tak się dzieje?

Jajka znalazły się w szklankach za sprawą działania siły bezwładności. Ciała będące w ruchu usiłują bowiem nadal się poruszać, a te nieruchome - pozostać w spoczynku. Wielkość siły zależy od ciężkości przedmiotu - im cięższy przedmiot, tym większa siła. Jajka wpadły do szklanek, gdyż są znacznie cięższe od rolek. Duża siła bezwładności powstrzymuje przedmiot od ruchu, jeśli natomiast jest mała - ciało z łatwością ulega przemieszczeniu.

Następny eksperyment

Tańczące bąbelki

Dlaczego tak się dzieje?

Następny eksperyment

Olej i ocet różnią się gęstością, co pozwala na zaobserwowanie powolnego procesu opadania i unoszenia się kolorowych bąbelków. Kiedy ocet dotknie sody oczyszczonej, powstały wówczas dwutlenek węgla, wypycha go ku górze. Z bąbelka, który dotarł do powierzchni, ulatnia się gaz, powodując jego ponowne opadanie.

Wędrująca woda

Dlaczego tak się dzieje?

Eksperyment tylko w obecności osoby dorosłej!!!

Płomień nie może się palić bez tlenu, dlatego świeczka zgasła, gdy została przykryta szklanką. Wówczas ogrzane przez nią wcześniej powietrze oziębiło się i skurczyło, powodując wessanie wody do środka naczynia.

Następny eksperyment

Ognioodporny balon

Dlaczego tak się dzieje?

Eksperyment tylko w obecności osoby dorosłej!!!

Przejdź dalej

Guma, z której wykonany jest balon, to bardzo dobry przewodnik ciepła. Zostaje ono zatem częściowo oddane wodzie, dzięki czemu temperatura balona nie przekracza 100 stopni Celsjusza, a on sam nie pęka.

Powrót

Życzymy udanej zabawy!

swietlicowo.pl