Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
W domowym laboratorium
Amelia Kicka
Created on May 7, 2020
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Rozpocznij
W domowym laboratorium
Wszystkie eksperymenty możesz przygotować i wykonać w domu.
Rozpocznij eksperyment
Przenieś się z nami do świata nauki i odkryj, jaki jest fascynujący!
Dlaczego tak się dzieje?
Niesforna kulka
Następny eksperyment
Niesforna kulka to w rzeczywistości ciecz nienewtonowska. Łącząc skrobię z wodą, otrzymujemy zawiesinę złożoną z cząsteczek skrobii równomiernie rozmieszczonych pomiędzy cząsteczkami wody. Zawiesina mieszana delikatnie, zachowuje się jak ciecz, gdyż nie naruszamy wówczas równomiernego rozłożenia cząstek skrobii. Gwałtownie poruszając mieszaniną, sprawiamy, że cząstki skrobii rozłożone są nierównomiernie, przez co mikstura zachowuje się jak ciało stałe.
Dlaczego tak się dzieje?
Wpadające jajka
Następny eksperyment
Jajka znalazły się w szklankach za sprawą działania siły bezwładności. Ciała będące w ruchu usiłują bowiem nadal się poruszać, a te nieruchome - pozostać w spoczynku. Wielkość siły zależy od ciężkości przedmiotu - im cięższy przedmiot, tym większa siła. Jajka wpadły do szklanek, gdyż są znacznie cięższe od rolek. Duża siła bezwładności powstrzymuje przedmiot od ruchu, jeśli natomiast jest mała - ciało z łatwością ulega przemieszczeniu.
Dlaczego tak się dzieje?
Tańczące bąbelki
Olej i ocet różnią się gęstością, co pozwala na zaobserwowanie powolnego procesu opadania i unoszenia się kolorowych bąbelków. Kiedy ocet dotknie sody oczyszczonej, powstały wówczas dwutlenek węgla, wypycha go ku górze. Z bąbelka, który dotarł do powierzchni, ulatnia się gaz, powodując jego ponowne opadanie.
Następny eksperyment
Eksperyment tylko w obecności osoby dorosłej!!!
Dlaczego tak się dzieje?
Wędrująca woda
Następny eksperyment
Płomień nie może się palić bez tlenu, dlatego świeczka zgasła, gdy została przykryta szklanką. Wówczas ogrzane przez nią wcześniej powietrze oziębiło się i skurczyło, powodując wessanie wody do środka naczynia.
Eksperyment tylko w obecności osoby dorosłej!!!
Dlaczego tak się dzieje?
Ognioodporny balon
Guma, z której wykonany jest balon, to bardzo dobry przewodnik ciepła. Zostaje ono zatem częściowo oddane wodzie, dzięki czemu temperatura balona nie przekracza 100 stopni Celsjusza, a on sam nie pęka.
Przejdź dalej
swietlicowo.pl
Życzymy udanej zabawy!
Powrót