Want to make creations as awesome as this one?

ŚWINOUJŚCIE

Transcript

Pani Patrycja

SÓWKOWE ZADANIA

moje miasto - mój dom

Świnoujście

Gotowi... zaczynamy!

Dzień dobry. Dzisiaj porozmawiamy o miejscowości, w której mieszkamy czyli o Świnujściu. Poznamy też nową literę - J, j.

Świnoujście jest miastem położonym na aż 44 wyspach - ale tylko na 3 z nich mieszkają ludzie. Są to wyspy Uznam, Wolin i Karsibór. Wyspa Uznam, to ta, na której znajduje się nasza szkoła, przedszkole i domy większości z Was. Świnoujście jest naprawdę wyjątkowym miastem zaraz zobaczycie dlaczego.

01

Co wiemy o Świnoujściu...

Świnoujście jak wiecie jest miejscowością nadmorską, czyli położoną bardzo blisko morza. To również z tego powodu do naszego miata przyjeżdża tak wielu turystów. Co ciekawe w Świnoujściu są aż dwie plaże - na wyspie Uznam oraz na wyspie Wolin

NAD MORZEM

Świnoujska latarnia morska znajduje się na wyspie Wolin. Jest najwyższą latarnią w Polsce i najwyższą latarnią zbudowaną z cegły na całym świecie!Latarnię można zwiedzać. Na jej szczyt prowadzi 308 schodów.

LATARNIA MORSKA

Stawa czyli specjalna wieża, której zadaniem jest wsazywanie statkom wejścia do portu. Nasz Wiatrak zbudowany został w 1874 roku, czyli bardzo dawno, bo prawie 150 lat temu.

STAWA MŁYNY

Świnoujska plaża również jest wyjątkowa. Jest najszerszą plażą w całej Polsce.

PLAŻA

Nasza promenada również jest pięknym miejscem. Wielu ludzi bardzo chętnie po niej spaceruje. Znajduje się tam również wiele restauracji, kawiarni czy stoisk z lodami i goframi, a w pobliżu mieści się dużo hoteli.

PROMENADA

Forty to specjalne budowle, które dawniej służyły do obrony miasta. Najczęściej w jednej okolicy było kilka fortów - taka grupa budynków nazywana była twierdzą.

FORTY

Fort Anioła znajduje się na wyspie Uznam.

FORT ANIOŁA

Fort Zachodni podobnie jak Fort Anioła -położony jest także na wyspie Uznam.

FORT ZACHODNI

Fort Gerharda znajduje się natomiast na wyspie Wolin, a dokładniej na Warszowie, w pobliżu latarni morskiej. W środku mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża.

FORT GERHARDA

W naszym mieście są dwa piekne parki, a na wyspie Karsibór znajduje się Rezerwat Ptaków.

PARKI i nie tylko...

To bardzo stary i duży park. Rośnie w nim wiele garunków drzew, krzewów i małych roślin. Jest też schronieniem dla zwierząt - ptaków, kretów, lisów, dzików, saren i nie tylko. Pewnie pamiętacie jak niektóre z tych zwierząt spotykaliśmy na spacerach :)

PARK ZDROJOWY

Jest niedużym parkiem, ale znajduje się bardzo blisko centrum naszego miasta, dlatego wielu ludzi wybiera się tam na spacery.

PARK CHOPINA

Ten rezerwat to niesamowite miejsce, w którym zobaczyć moża wiele gatunków ptaków żyjących na wolności.

KARSIBORSKA KĘPA

Kolejną ciekawą rzeczą w Świnoujściu są promy. A jest ich u nas całkiem sporo :)

PROMY

Bez nich nie można przemieścić się z wyspy na wyspę, inaczej mówi się o nich promy miejskie. Bieliki łączą wyspę Uznam i wyspę Wolin.

PROMY "BIELIK"

Karsibory również łączą wyspę Uznam i wyspę Wolin, ale najczęściej przepływają nimi samochody dostawcze oraz te, których właściciele nie są ze Świnoujścia.

PROMY "KARSIBÓR"

W naszym mieście znajduje się największy w Polsce terminal promowy z którego wypływają już takie duże promy morskie, łączące Polskę i Szwecję.

PROMY PEŁNOMORSKIE

Przyszła pora na poznanie nowej litery, jak już wiecie dzisiaj będzie to J, j.

02

Litera J, j.

Jak zawsze zaczniemy od oglądnięcia filmiku z Ubu.

Ubu poznaje literkę

Zacznijmy od odszukania w domu przedmiotów, których nazwa rozpoczyna się głoską J. Spróbujcie teraz podzielić nazwy tych przedmiotów na sylaby i głoski. Kolejnym zadaniem jest pisanie litery palcem. Najpierw w powietrzu, następnie na podłodze, na końcu na stole.

J jak jama

STRONA 20

Na tej stronie napiszcie tylko literę J, j po śladzie i napiszcie zdania. LITERKA H zostaje na później!!!

STRONA 14 b

STRONA 14a

KARTY PRACY

Spróbujcie narysować plan naszego miasta. Przykład widzicie u góry. Pamiętajcie tylko, żeby praca była staranna i oczywiście trzeba zrobić tło :)

DZIĘKUJĘ