Want to make creations as awesome as this one?

Interaktywne zadania z programowania z robotem Photon

Transcript

Interaktywne zadaniaz programowania z robotem Photon

Zestaw wyzwań i programów

1. Pogłaskaj robota

2. Robot prawdę Ci powie

3. Lampka nocna

4. Nieśmiały robot Photon

5. Nieufny robot

6. Zatrzymaj się w bezpiecznej odległości

7. Robot - podróżnik

8. Uczulenie na pluszaki

9. Czy drzwi są otwarte?

10. Robot Photon pilnuje skarbu

11. Robot sterowany mocą

12. Alarm natężenia dźwięku

13. Hałaśliwe sterowanie

14. Ślimak, ślimak! Pokaż rogi!

15. Miernik natężenia dźwięku

16. Dotykowa lampka nocna

17. Są dzieci, jest radość

18. Strachy na lachy

19. SUMO - przepychanki

20. Po prostu bądź

Wyzwanie

1. Pogłaskaj robota

Odpowiedź

Pogłaskaj robota. Po włączeniu robot zmienia kolor oczu i czułek na niebiesko i tak sobie czeka aż ktoś go pogłaszcze. Kiedy tylko to zrobisz zaraz zmienia kolor na zielony i wydaje radosny dźwięk.

Wyzwanie

2. Robot prawdę Ci powie

Odpowiedź

Robot prawdę Ci powie :) Czasem bywa tak, że nie wiemy co zrobić. Dziś robot będzie naszym doradcą. Doradzi nam we wszystkich kwestiach, np. Czy ubrać dzisiaj zieloną bluzkę? Po włączeniu jego oczy i antenki gasną. Po zadaniu pytania należy dotknąć jego głowy a on doradzi nam, czy pomysł jest dobry (zaświeci na zielono), czy też niekoniecznie (zaświeci na czerwono). Po dwóch sekundach znowu się wyłączy i będzie czekał na kolejne pytanie. Uwaga: Aby odpowiedzi nie były zaprogramowane według naszych oczekiwań należy wybrać światła losowe i zaznaczyć kolory czerwony i zielony.

Wyzwanie

3. Dotykowa lampka nocna

Odpowiedź

Lampka nocna. Kiedy będzie ciemno robot chętnie będzie służył Ci pomocą. Po włączeniu programu kiedy będzie ciemno oczy i antenki robota zaświecą. Kiedy zapali się światło oczy i antenki zgasną.

Wyzwanie

4. Nieśmiały robot Photon

Odpowiedź

Nasz robot bywa czasem trochę bojaźliwy. Po włączeniu, robot czuwa (jego oczy i antenki nie świecą się). Kiedy jednak zbliżymy się do niego bliżej niż 25 centymetrów, zaczyna świecić się na pomarańczowo i się trząść. Kiedy jednak się nieco odsuniemy znów spokojnie sobie czuwa.

Wyzwanie

5. Nieufny robot

Odpowiedź

Nasz robot bywa też nieufny... Jego oczy i antenki świecą w kolorze żółtym. Kiedy jednak ktoś się do niego zbliży, zmienia kolor na fioletowy... i ucieka. Ucieka w tył 35 cm, by poczuć się trochę bezpieczniej. Wtedy też znowu jego oczy świecą się w kolorze żółtym.

6. Zatrzymaj się w bezpiecznej odległości

Wyzwanie

Odpowiedź

Nasz robot dzięki czujnikom dba o własne bezpieczeństwo. Jego oczy świecą się niebieskim kolorem. Kiedy porusza się w przód czujnik odległości informuje go o tym, czy w pobliżu znajduje się przeszkoda. Jeśli przeszkoda znajdzie się w odległości 20cm, robot zatrzyma się, by w nią nie uderzyć.

Wyzwanie

7. Robot - podróżnik

Odpowiedź

Nasz robot jest ciekawskim podróżnikiem. Podróżuje po całym pomieszczeniu a jego oczy i antenki świecą na niebiesko. Kiedy znajdzie się w odległości 25 centymetrów od przeszkody zmienia kolor na żółty, odwraca się o 135 stopni w prawo i podróżuje dalej, do kolejnej przeszkody.

Wyzwanie

8. Uczulenie na pluszaki

Odpowiedź

Czy nasz robot jest na coś uczulony? Tak, na pluszaki! Robot po włączeniu świeci na zielono. Jednak za każdym razem kiedy podsuniemy mu pluszową zabawkę jego oczy i antenki zmieniają kolor na czerwony a nasz robot kicha!

Wyzwanie

9. Czy drzwi są otwarte?

Odpowiedź

Czy drzwi są otwarte? Nasz robot dzięki swoim czujnikom potrafi ocenić czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Wystarczy, że umieścimy go w odległości max. 30 cm od otwieranego skrzydła. Jeżeli drzwi będą zamknięte robot będzie świecił na zielono. Jeżeli ktoś je otworzy, jego oczy i antenki zaświecą się na czerwono a robot uruchomi alarm syreny policyjnej. Uwaga! Robota należy umieścić po stronie wewnętrznej (jeżeli otwieramy drzwi na zewnątrz).

Wyzwanie

10. Robot pilnuje skarbu

Odpowiedź

Nasz robot Photon chętnie pomoże nam chronić nasz skarb! Po włączeniu oczy i antenki zaświecą się w kolorze żółtym a robot będzie czekał aż powierzymy mu skarb. Kiedy położymy go w odległości max. 20cm, zaświeci się na zielono wskazując, że pojawił się obiekt, którego ma pilnować. Jeśli nikt nie rusza obiektu, robot będzie wciąż świecił na zielono. Kiedy jednak przedmiot zostanie skradziony, jego oczy i antenki zaczną świecić w kolorze czerwonym a robot zacznie wyć niczym syreny alarmowe. I będzie tak wył i wył aż skarb nie zostanie odłożony na swoje miejsce.

Wyzwanie

11. Robot sterowany mocą

Odpowiedź

Czy można sterować robotem za pomocą mocy? Oczywiście! Kiedy zbliżymy naszą dłoń na odległość mniejszą niż 25 centymetrów, robot zacznie poruszać się w tył. Kiedy natomiast ją oddalimy na odległość większą niż 30cm, robot zacznie poruszać się w jej kierunku i zatrzyma się w odległości ok 20 cm od niej.

Wyzwanie

12. Alarm natężenia dźwięku

Odpowiedź

Nasz robot uwielbia ciszę. Kiedy robi się zbyt głośno, uruchamia alarm syreny policyjnej by zwrócić uwagę na hałas. W chwili kiedy zrobi się ciszej robot wyłączy alarm. Ale kiedy znowu będzie głośno po raz kolejny zareaguje.

Wyzwanie

13. Hałaśliwe sterowanie

Odpowiedź

Czy można poruszać robota krzykiem? Oczywiście! Nasz robot będzie poruszał się tylko wtedy kiedy będziemy go głośno zachęcać do ruchu. Jeżeli ucichniemy, robot zatrzyma się. Może warto zorganizować zawody, w których roboty będą poruszać się tylko za pomocą głośnych okrzyków motywacji?

Wyzwanie

14. Ślimak, ślimak pokaż rogi;)

Odpowiedź

Czasem, by zobaczyć efekty trzeba cierpliwie poczekać :) Po włączeniu nasz robot świeci się na fioletowo i podobnie jak ślimak ukrywa się, nie rusza. Dopiero kiedy zrobi się na prawdę cicho przez dłuższy czas (co najmniej 2 sekundy), zaświeci się na zielono i zacznie się obracać dookoła. Po pięciu sekundach się schowa czekając znów na ciszę...

Wyzwanie

15. Miernik natężenia dźwięku

Odpowiedź

Czy poziom natężenia dźwięku jest odpowiedni by prowadzić zajęcia? Robot chętnie to sprawdzi i da znać! Jeżeli w klasie panuje cisza, oczy i antenki robota będą się świeciły w kolorze zielonym. Jeżeli natomiast będzie zbyt głośno, robot zasygnalizuje to świecąc na czerwono.

Wyzwanie

16. Dotykowa lampka nocna

Odpowiedź

Kiedy ty kładziesz się spać Twój robot czuwa. Jeśli dotkniesz jego głowy zaświeci, by służyć Ci jako lampka nocna. Gdybyś chciał ją zgasić, wystarczy, że znów dotkniesz jego głowy a on zgaśnie. Nie martw się jednak, robot będzie dalej czuwał, jeżeli znów będziesz potrzebował światła wystarczy że go dotkniesz. Uwaga: Po reakcji czujnika warto dodać instrukcję, by robot poczekał kilka sekund. W ten sposób sterownik robota oddzieli włączenie światła od jego wyłączenia.

Wyzwanie

17. Są dzieci, jest radość

Odpowiedź

Nasz robot bardzo lubi dzieci! Po włączeniu jego oczy i antenki świecą się na niebiesko ale za każdym razem, kiedy zbliża się do niego dziecko zmieniają się na kolor zielony a robot zaczyna się cieszyć.

Wyzwanie

18. Strachy na lachy

Odpowiedź

Ten nasz robot to mały psotnik. Kiedy jest jasno udaje, że śpi. Nawet jego oczy i antenki są wyłączone. Ale kiedy tylko zgaśnie światło zaczyna wygłupy. Włącza losowo wybrany kolor oczu i antenek, straszy krzycząc "Bu!" i gaśnie. po około trzech sekundach znowu to samo. I tak cały czas. Chyba, że ktoś załączy światło... wtedy znowu udaje, że śpi.

Wyzwanie

19. Sumo - przepychanki

Odpowiedź

Nasz robot uwielbia zabawę w przepychanki. Potrafi kręcić się w kółko i szukać, szukać, szukać aż ktoś lub coś znajdzie się w odległości 20cm od niego. Wtedy przestaje się kręcić i rusza z natarciem! I tak atakuje! Jeżeli ktoś zdąży przed robotem uciec na odległość co najmniej 30cm to robot znowu zacznie się kręcić i szukać, kogo by tu zaatakować :)

Wyzwanie

20. Po prostu bądź!

Odpowiedź

Podpowiedź

Kiedy robot jest włączony i nie ma nikogo w pobliżu to jego oczy i antenki świecą w kolorze czerwonym a on sam wydaje okrzyki niezadowolenia. To narzeka, to marudzi. Wystarczy jednak że ktoś będzie w jego pobliżu a już z radości świeci na zielono. Najlepiej jednak kiedy robot jest u kogoś na kolanach i rękę trzymamy na jego brzuchu (zakrywamy czujnik). Wtedy - jeżeli dodatkowo drugą ręką go pogłaszczemy to będzie tak szcześliwy, że zacznie wydawać odgłosy zadowolenia. Uwaga: Podczas tworzenia programu do generowania dźwięków radości i smutku wykorzystano dwa zakresy dźwięków losowo wybranych z określonej puli (zobacz podpowiedź).

Wskazówka: Losowe wybieranie spośród zaznaczonych dźwięków Przykładowe dźwięki wyrażające losowe oznaki: RADOŚCISMUTKU I ZDENERWOWANIA