Want to make creations as awesome as this one?

Dzień strażaka.

Transcript

Autor Justyna SporsSP Dąbrówka

Dzień Strażaka

Międzynarodowy

4 MAJA

Strażackie motto:

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Międzynarodowe święto strażaków obchodzone jest 4 maja w dniu wspomnienia w Kościele katolickim świętego Floriana, patrona wszystkich strażaków. W Polsce Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe od 2003 roku.

This is a paragraph of text waiting to be awesome subtitle.

Kliknij na symbol, żeby dowiedzieć się więcej

Ochotnicza Straż Pożarna

Państwowa Straż Pożarna

W Polsce istnieją dwa podstawowe rodzaje Straży Pożarnej

Poza PSP i OSP w Polsce działają również specjalistyczne jednostki straży pożarnej takie jak: lotniskowa straż pożarna działająca na lotniskach, Wojskowa Straż Pożarna, która zajmuje się głównie bezpieczeństwem pożarowym na terenie jednostek wojskowych, zakładowa straż pożarna dbająca o bezpieczeństwo na terenie dużych zakładów (np. Orlen).

W czasie akcji ratowniczej strażak jest ubrany w specjalne ubranie ochronne, ma kask, specjalne buty, rekawiczki i bardzo często aparat oddechowy z maską. Samo ubranie waży 3.5kg a waga aparatu z butlą może dochodzić nawet do 11kg. Strażak musi mieć więc bardzo dobrą kondycję, żeby wytrzymać w akcji wiele godzin.

Niektóre akcje ratownicze wymagają od strażaków użycia specjalnej odzieży ochronnej takiej jak: kombinezon żaroodporny, kombinezon gazoszczelny, kiedy jest zagrożenie zatrucia się gazem lub niebezpieczną substancją chemiczną, czy kombinezon przeciw owadom, kiedy strażak musi usunąć gniazdo os lub szerszeni.

W czasie oficjalnych uroczystości strażacy występują w mundurach wyjściowych.

Stopnie w Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Do działań ratowniczo-gaśniczych strażacy używają różnych pojazdów. Samochody używane przez strażaków możemy podzielić na 3 kategorie, które zależą od masy jaką mogą przewozić: lekkie, średnie i ciężkie. Dodatkowo wyróżniamy 3 klasy samochodów: miejskie, uterenowione i terenowe. Najczęściej samochodów strażackich wyposażone są w zbiornik na wodę, autopompę, środek pianotwórczy do wytwarzania piany, niezbędną armaturę jak węże, rozdzielacze czy prądownice, sprzęt do ratownictwa drogowego i do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Poza standardowymi samochodami w straży są też samochody wyposażone w sprzęt do specjalistycznych akcji jak hydrauliczne drabiny które można zastosować w ratownictwie wysokościowym, dźwigi do ratownictwa technicznego, olbrzymie cysterny na wodę, samochody przewożące łodzie do ratownictwa wodnego. Poza samochodami straż wykorzystuje również inne pojazdy jak quady, amfibie, autobusy czy małe statki.

Kliknij

Jak zostać strażakiem?

Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Polsce

Życzymy im, aby zawsze z każdej akcji wracali w pełnym składzie.

Wszystkim strażakom za trud i poświęcenie swojego zdrowia, a czasami życia, żeby ratować i pomagać innym ludziom serdecznie

DZIĘKUJEMY