Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

W trakcie pracy kieruj się strzałeczką w dół!

"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" Maria Skłodowska - Curie

Przepisz temat lekcji i nacobezu, które znajdziesz po kliknięciu w napis!

NaCoBeZu

Temat: Maria Skłodowska - Curie- polska noblistka.

Kliknij proszę w zdjęcie, przeniesie Cię do filmu, który przybliży Ci postać, o której jest dzisiejsza lekcja. Potem wróć tutaj, żeby zobaczyć, co jeszcze na Ciebie czeka!

Maria urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Miała czwórkę rodzeństwa i dbających o jej edukację rodziców intelektualistów.

Dzieciństwo Marii

+ info

12 czerwca 1883 roku ukończyła gimnazjum, by w 1891 r. zostać pierwszą kobietą w historii Sorbony, czyli Uniwersytetu w Paryżu, która zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii.

Wykszatałcenie

Po ukończeniu studiów Maria wyszła za mąż za Piotra Curie, francuskiego naukowca. Wraz z mężem odkryła dwa pierwiastki chemiczne: polon i rad. Nazwa pierwszego z nich pochodzi od słowa "Polska".Zapisz w zeszycie:1. Maria Skłodowska - Curie to jedna z najwybitniejszych uczonych, odkryła dwa pierwiastki: polon i rad.

Praca naukowa

W 1903 roku Maria i Piotr otrzymali za swoje odkrycia Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, Maria stała się pierwszą kobietą, która została wyróżnioną tą nagrodą.W 1911 roku ponownie została laureatką Nagrody Nobla, tym razem z chemii, co uczyniło ją pierwszym człowiekiem na świecie, który otrzymał tę nagrodę aż dwa razy, z różnych dziedzin!Zapisz:2. Maria Skłodowska - Curie dwa razy otrzymała Nagrodę Nobla.

Nagroda Nobla dla Marii

Nagroda Nobla to wyróżnienie, które otrzymuje się za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury i za działalność na rzecz pokoju na świecie. Polska może pochwalić się siedmioma Noblistami.Zapisz:3. Polscy nobliści:(korzystając ze strony 106 podręcznika wymień od myślników wszystkich polskich Noblistów. )

Polscy Nobliści

Klikaj w różowe flagi!

Polscy nobliści

Jak widzisz na poprzedniej stronie podałam, że polskich noblistów jest siedmioro a nie sześcioro, jak wskazuje podręcznik!Dlatego, że kiedy Twój podręcznik został wydany, nikt nie wiedział, że będziemy mieli jeszcze jedną laureatkę Nagrody Nobla! W dostępnych Ci źródłach, np. w internecie, możesz też zapytać rodziców, wyszukaj kogo od 2019 roku możemy zaliczyć do polskich noblistów? Opisz krótko tę osobę w zeszycie, jak się nazywa, kim jest, kiedy i w jakiej dziedzinie otrzymała tę cenną nagrodę. Potem prześlij odpowiedź na mój adres e-mail.

Możesz też sam pobawić się w fizyka, w ikonce poniżej znajdziesz przepis na ciecz nienewtonowską, jeśli ją zrobisz, czeka Cię świetna zabawa:

Wystarczy kliknąć w ikonki poniżej:

Żeby utrwalić lekcję, zagraj!

Dziękuję Ci za uwagę!