Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Zróżnicowanie środowiska przyrodniczego Rosji fb

anialabedzka

Created on April 28, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Watch

Zróżnicowanie środowiska przyrodniczego Rosji

10

Na zdjęciu Bajkał

Rosyjskie naj...

Na większości terytorium Rosji średnia roczna temperatura jest ujemna. Powoduje to występowanie wieloletniej zmarzliny (od średniej rocznej -11 °C). Teren taki rozmarza tylko latem na kila metrów i dlatego tworzą się bagna, a wielkie syberyjskie rzeki odprowadzają wodę opadową do mórz. Są to Lena, Ob, Jenisej.

Większa część kraju znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego. Na zachodzie klimat jest łagodniejszy- wpływ Atlantyku. W azjatyckiej części występuje odmiana kontynentalna (mniejsze sumy opadów, większa roczna amplituda temeratury, bo lata są ciepłe i upalne, a zimy długie i mroźne).

Strefy klimatyczne Rosji

Strefom klimatycznym odpowiadają strefy krajobrazowe: Północna część Rosji to mieszanka pustyni lodowej, tundry i tajgi (w kilku odmianach), europejskie tereny pokrywają w większości lasy mieszane i liściaste; im bardziej na wschód, tym więcej lasostepów i stepów (coraz chętniej wykorzystywanych przez rolników)

Wyd. MAC

Strefy krajobrazowe

Średnia roczna temperatura

Bogactwo świata roślinnego powoduje tez, że można spotkać w Rosji wiele rzadkich gatunków zwierząt. Na Dalekim Wschodzie występuje tygrys syberyjski, na wybrzeżach Oceanu Arktycznego żyją morsy, niedźwiedzie polarne i pieśce (żyły tam też dzikie renifery, dziś udomowione i stanowiące podstawę koczowniczego pasterstwa wielu ludów Syberii). W tajdze występują niedźwiedzie brunatne, rysie, jenoty, jelenie, sowa uralska i głuszec (podstawa ważnej w dalszym ciągu gałęzi gospodarki na Syberii, jaką jest myślistwo). Na stepach występują antylopy takie jak suhak, gryzonie takie jak susły, czy smużka stepowa. Poza tym warto wymienić: nerpę bajkalską, lamparta amurskiego, panterę śnieżną, rysia, kunę syberyjską, kozę śruborogą, koziorożca kaukaskiego.

Słowo, które najlepiej scharakteryzuje rosyjską przyrodę to “różnorodność”

Cuda przyrody

Piękna, w zasadzie dziewicza przyroda Półwyspu Kamczatka. To unikalne połączenie gór, wulkanów (jest ich tu około 300), jezior, rzek i gorących źródeł.

Fot. Igor Szpilenok

"...możemy być dumni z naszego systemu ochrony środowiska i bioróżnorodności, jednego z największych i najbardziej znaczących na świecie'' Mam poważne wątpliwości co do prawdy w tym zdaniu. Więcej zasług ma ,,wielkości i niedostępność'', niż człowiek, bo on tam gdzie mógł niszczył wszystko bez opamiętania. Składy odpadów nuklearnych, chemicznych i wszelkiego śmiecia, zniszczenie Morza Azowskiego itd. są tylko malutką częścią zasług człowieka dla ochrony środowiska.

Wykonajcie quiz