Majowe święta
Justyna Olech
Created on April 28, 2020
More creations to inspire you
VACCINES & IMMUNITY
Presentation
UNCOVERING REALITY
Presentation
LAS ESPECIES ANIMALES MÁS AMENAZADAS
Presentation
POLITICAL POLARIZATION
Presentation
WATER PRESERVATION
Presentation
PROMOTING ACADEMIC INTEGRITY
Presentation
ARTICLES
Presentation
Transcript
Justyna Olech
Maj jest miesiącem szczegółnym dla wszystkich Polaków. W pierwszych dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta:1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej3 maja - Święto Konstytucji 3 MajaKlikaj myszką na odnośniki po prawej stronie, by dowiedzieć się więcej o polskich symbolach narodowych i majowych świętach. Na koniec sprawdź swoją wiedzę rozwiązując zadania.
gry i zadania
Polska oczami orła - film
3 maja - święto konstytucji 3 maja
2 maja - dzień flagi rzeczypospolitej polskiej
1 maja - międzynarodowe święto pracy
Polskie symbole narodowe
święta
Majowe
powrót do strony głównej
godłoRzeczypospolitej polskiej
flagaRzeczypospolitej polskiej
hymnRzeczypospolitej polskiej
Kliknij na wybrany symbol, by dowiedzieć się więcej na jego temat.
Polskie symbole narodowe
powrót do symboli narodowych
Orzeł Biały na znakach narodowych na przestrzeni wieków - galeria zdjęć
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawą stronę, z rozwiniętymi skrzydłami, złotym dziobem i szponami. Orzeł umieszczony jest na czerwonym tle tarczy. Pierwsze, a zarazem najstarsze ślady orła w naszym godle datowane są na okres rządów Bolesława Chrobrego (pierwszego króla Polski). Na denarach z tamtych czasów widnieje postać orła białego w koronie.Na przestrzeni wieków wygląd godła się zmieniał. Zawsze jednak widniał na nim wizerunek orła.
Godło
Flaga narodowa jest ściśle powiązana z godłem, którego barwy właśnie odzwierciedla. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. Narodowa biel i czerwień po raz pierwszy pojawiła się podczas obchodów 1. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wówczas, mężczyźni mieli biało-czerwone szarfy, a kobiety - wstęgi.W tym roku flaga Polski obchodzi swoje 101. urodziny, ponieważ oficjalnie została ustanowiona przez ustawę z 1. sierpnia 1919 roku. W 1980r. ostatecznie określono odcienie barw. Biel i czerwień to potoczne określenia. Według dokumentu, czerwień to tak naprawdę karmazyn, a biel - srebrna barwa herbowego ptaka.
powrót do symboli narodowych
Flaga
Posłuchaj nagrań innych pieśni hymnicznych, które odegrały duże znaczenie w historii polski
powrót do symboli narodowych
Podczas wykonywania hymnu państwowego należy zachować powagę i przyjąć postawę wyrażającą szacunek. Ponadto mężczyźni powinni zdjąć nakrycia głowy.
Słowa hymnu napisał 223 lata temu polski polityk i pisarz Józef Wybicki. Melodia jest oparta na motywach ludowego mazurka. Jej autor pozostaje jednak nieznany. Pieśń została ułożona w Reggio, we Włoszech, w lipcu 1797 roku - na uroczystości pożegnania odchodzących z miasta legionistów. Wówczas miała zostać odśpiewana po raz pierwszy. Mazurek Dąbrowskiego funkcjonuje jako oficjalny hymn narodowy od 1927 roku. Obecnie za oficjalne uznaje się 4 zwrotki hymnu.Nie każdy wie, że w orginalnym tekście utworu istniały jeszcze dwie inne zwrotki napisane przez Wybickiego. Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w szczególności w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych.
Hymn
powrót do strony głównej
Pochód pierwszomajowy w Sosnowcu - 1 maja 1977 r.
W dniu 1 maja obchodzimy także rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - stało się to 1 maja 2004 r.
Dzień 1 maja jest Świętem Pracy na pamiątkę zajść, jakie miały miejsce w Chicago (Stany Zjednoczone), w pierwszych dniach maja 1886 r. Doszło wówczas do masowych demonstracji robotników w obronie ośmiogodzinnego dnia pracy. W Polsce od 1950 r. jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.
1 majaMiędzynarodowe Święto Pracy
powrót do strony głównej
2 majaDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Kliknij na zdjęcie i obejrzyj film.
Święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający Berlin -stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz Reichstagu w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
czytaj Dalej
Konstytucja znosiła szlacheckie liberum veto oraz wolną elekcję. Polska miała stać się monarchią dziedziczną. Powołano także urząd, Straż Praw, który miał czuwać nad wcielaniem postanowień sejmu w życie.W obliczu niebezpieczeństwa rozbiorów, w jakim znalazło się państwo, Konstytucja 3 Maja dawała nadzieję, że Rzeczpospolitą uda się uratować.
3 majaŚwięto Konstytucji 3 Maja
W 1788 r. w Warszawie został zwołany sejm, nazwany później Sejmem Wielkim. Jego obrady trwały, z przerwami, cztery lata, a posłowie i senatorowie dzielili się na dwa stronnictwa: patriotyczne (związane z królem), którego celem było zreformowanie państwa oraz hetmańskie – broniące dotychczasowych przywilejów szlachty.Ostatecznie udało się przeprowadzić wiele reform, spośród których wyjątkowym dziełem Sejmu Wielkiego jest uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji - miało to miejsce 3 maja 1791 r.
powrót do strony głównej
Jan Matejko - Konstytucja 3 Maja 1791 r.
Aby dowiedzieć się więcej na temat Konstytucji 3 Maja, kliknij w zdjęcia.
powrót do strony głównej
GWARAŚLĄSKA
QUIZ
powrót do strony głównej
WYKREŚLANKA
MEMORY
LABIRYNT
KRZYZÓWKA
PUZZLE (140 elementów)
POŁĄCZKROPKI
Zadania