Want to make creations as awesome as this one?

SP kl. 4-6, by Joanna Kos on Genial.ly

Transcript

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Polećmy nasze życie Matce Bożej: Pod Twoją obronę... Dzisiejszy temat: Maryja Królową Polski i ludzkich serc. Przechodź kolejno po punktach od 1- 7, obejrzyj też dwa krótkie filmy z YouTube :)

1

2

3

4

5

6

7

Testament z krzyża "A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie" J 19,26-27

Jezus powierzył nas swojej Matce, a od nas domaga się, byśmy zaprosili Ją do naszego życia. Możemy to zrobić każdego dnia poprzez znane modlitwy i formy kultu Maryi: Pozdrowienie Anielskie, Pod Twoją obronę, Litanię loretańską, Godzinki ku czci Maryi Panny, Apel Jasnogórski, Różaniec. Maryja zawsze wskaże nam właściwą drogę, a w chwilach radości i smutku jest zawsze przy nas.

Dlaczego Maryję, Polacy nazywają Królową Polski. Znajdziesz odpowiedź, gdy przeczytasz opowiadanie w pkt 4; Następnie odpowiedz na pytania i zapisz je w zeszycie: 1. Gdzie znajduje się tron Matki Bożej Królowej Polski? 2. Jak nazywa się pierwszy hymn narodowy Polaków? 3. Co wydarzyło się podczas najazdu szwedzkiego?4.Gdzie, kiedy i jaki król ogłosił Matkę Bożą Królową Polski?

Papież Pius XII daje nam szczególne wskazania, jak w dzisiejszym czasie prawdziwie czcić Maryję - Królową Polski: „Niech każdy, wedle swych warunków, stara się pilnie i bez ustanku odtwarzać w swej duszy i wyrażać w postępowaniu wspaniałe cnoty niebiańskiej Królowej i naszej najmilszej Matki. To zaś sprawi, że ci, którzy mienią się chrześcijanami, przez cześći naśladowanie takiej Królowej i Matki poczują się wreszcie prawdziwymi braćmi i, zaniechawszy zawiści oraz zbytniej żądzy posiadania, zaczną krzewić miłość społeczną, szanować prawa słabszych i miłować pokój. Niech, więc nikt nie uważa się za syna Maryi i nie sądzi, że łatwo dostanie się pod Jej najłaskawszą opiekę, jeśli za Jej wzorem nie wyróżni się sprawiedliwością, łagodnością i czystością, i nie będzie dążył do prawdziwego braterstwa, nie tylko nie krzywdząc ani szkodząc, ale pomagająci niosąc pociechę…”.

Polacy wielokrotnie uciekali się pod opiekę Maryi. Gdy został aresztowany kard. Stefan Wyszyński, 8 grudnia 1953 r. na Jasnej Górze zapoczątkowano śpiewanie apelu z modlitwą o uwolnienie Prymasa. I tak jest do dnia dzisiejszego: o godz. 21.00, Polacy łączą się z duchową stolicą Polski, aby polecać siebie i wszystkie sprawy osobiste i społeczne Matce Bożej Częstochowskiej. Pod następnym numerem znajdziesz link do odtworzenia Apelu Jasnogórskiego, który odbył się niedawno. Ja zachęcam Cię, abyś 3 maja kiedy czcimy Maryję Królową Polski, wykorzystując telewizor czy internet - o 21.00, połączył się duchowo z Jasną Górą i powierzył swoje życie, Twoją Rodzinę i naszą Ojczyznę, pod opiekę Maryi Królowej Polski.

Dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Zachęcam do powierzania swojego życia Maryi. A na koniec proszę o przeczytanie słów św. Jana Pawła II, które niech staną się naszą wspólną modlitwą: "Boże, dzięki Ci składam za to, że mamy Królową, która jest Matką, że mamy Matkę, która jest Królową. Dzięki Ci składamy za Jej niezmierzoną dobroć, której doznawały i doznają całe pokolenia naszych rodaków i wszyscy, którzy przybywają do Jej sanktuarium. Dzięki Ci składamy za Jej męstwo wówczas, gdy brakowało męstwa najmężniejszym. Ona była Niewiastą mężną i była źródłem męstwa w najcięższych chwilach naszych dziejów. Dlatego też ta Matka jest naszą Królową, Królową naszych dusz i za Nią składamy Ci dzisiaj dzięki. Równocześnie dziękując nie przestajemy prosić, abyśmy byli godni takiej Matki i takiej Królowej. Nie przestajemy prosić, ażeby Maryja zwyciężyła w polskich sercach, żeby to zwycięstwo było zwycięstwem wiary, nadziei i miłości. Żeby to zwycięstwo było zwycięstwem dobra, uczciwości, szlachetności, trzeźwości. Amen.