Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Ćwiczenia oddechowe

Grażyna Dziadkowiec-Kubliknauczyciel wychowania fizycznego Sp-3 Głogów

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją

Znczenie i wykorzystanie ćwiczeń oddechowych w gimnastyce korekcyjnej

Ćwiczenia oddechowe w gimnastyce korekcyjnej pełnią bardzo ważne funkcje. Korygując postawę dziecka nie można zapominać o rozwijaniu i usprawnianiu układu oddechowego , który ma decydujący wpływ na sprawność i wydolność dziecka . Wada postawy natomiast nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi układu oddechowego, prowadzi często do pogorszenia jego mechanicznej sprawności, a to z kolei upośledza wentylację płuc i wydolność organizmu.Ćwiczenie oddechowe służy odpoczynkowi i uspokojeniu organizmu po intensywnych ćwiczeniach i przygotowaniu do dalszych ćwiczeń. Stosowanie ćwiczeń oddechowych jest szczególnie ważne po intensywnych ćwiczeniach izometrycznych w czasie których oddech jest utrudniony.

Rola ćwiczeń oddechowych

Poprawa ruchomości klatki piersiowej

Usprawnienie oddychania

Zwiększenie pojemności życiowej i wentylacji płuc.

W ćwiczeniach oddechowych ...

Wady postawy powodują ograniczenie ruchomości klatki piersiowej (hiperkifozy) i deformację klatki piersiowej (skoliozy). Chcąc nie dopuścić do powstawania ograniczeń ruchomości i deformacji, należy stosować ćwiczenia oddechowe już u dzieci z niewielkimi wadami.

Pojemność życiowa płuc jest związana z wydolnością organizmu. Najlepszym sposobem poprawy pojemności życiowej jest stosowanie ćwiczeń, które w naturalny sposób zwiększają zapotrzebowanie organizmu na tlen. W gimnastyce korekcyjnej stosuje się ćwiczenia specjalnie wzmacniające mięśnie oddechowe i pogłębiające oddech.

Duże grupy dzieci oddychają nieumiejętnie. Dzieci nie potrafią zgrać oddechu z wykonywanymi ruchami.

W ćwiczeniach oddechowych należy: nauczyć dzieci oddychania torem brzusznym, skupić się na nauczeniu pełnego, głębokiego, przedłużonego wydechu, uczyć dzieci pogłębionego oddychania.

W grupie ćwiczeń oddechowych wyróżniamy:

1. Ćwiczenia oddechowe wolne

3. Ćwiczenia oddechowe oporowe

2. Ćwiczenia oddechowe wspomagane

uczą prawidłowego, swobodnego oddychania, wzmacniają mięśnie oddechowe

poprzez ruch kończyn i tułowia, angażując pomocnicze mięśnie oddechowe uzyskuje się zwiększenie ruchomości klatki piersiowej oraz zwiększenie wentylacji płuc

zwiększają aktywność mięśni oddechowych mobilizują je do dodatkowej pracy

Ćwiczenie oddechowe wolne

Ćwiczenie oddechowe wolne

WYKONAJ ĆWICZENIA

Ćwiczenie oddechowe wspomagane

Ćwiczenie oddechowe wspomagane

Ćwiczenie oddechowe oporowe

Ćwiczenia oddechowe oporowe

Ćwiczenia oddechowe

2

1

3

Po co wykonywać ćwiczenia oddechowe?

Ćwiczenia oddechowe mogą być wykonywane w różnych pozycjach wyjściowych, które stwarzają odmienne warunki pracy dla układu oddechowego : w leżeniu tyłem, przodem, w pozycji siedzącej , stojącej.

Ćwiczenia oddechowe mogą być wykonywane w różnych pozycjach wyjściowych, które stwarzają odmienne warunki pracy dla układu oddechowego: w leżeniu tyłem, przodem, w pozycji siedzącej, stojącej.

Obejrzyj film

Zapoznaj się z filmem ?" Jak prawidłowo oddychać " - Joga