Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Ania i Tomek

Opowieści o dorastaniu

1

2

3

1

2

3

4

5

6

Dzień dobry, tu zaczyna się Wasza przygoda z bohaterami młodzieżowych powieści przygodowych - z Anią i Tomkiem. Ci z Was, którzy przeczytali "Anię z Zielonego Wzgórza" wykonują zadania zaznaczone różowym kolorem, Ci, którzy przeczytali "Przygody Tomka Sawyera" rozwiązują zadania oznaczone na niebiesko. Zadania pokolorowane na zielono dotyczą Was wszystkich- są wspólne. Życzę udanej przygody!

Temat: "Jutro jest zawsze czyste, nowe i nieskalane żadnym błędem" o losie sieroty, sile wyobraźni i niepoprawnym optymizmie. Dawno już nie pracowaliśmy w szkole. Przypominam sobie, że zawsze dużo emocji kosztowały Was zadania związane z charakterystyką postaci. Twoim zadaniem będzie przygotowanie prezentacji głównej bohaterki; zadanie widzę tak: 1. Weź kartkę A3, na jej środku narysuj Anię- pamiętaj o cechach wyglądu, które są dla niej charakterystyczne. 2. Od jej wizerunku zrób 6 strzałek, które zatytułujesz: - RODZINA (co o niej wiesz?), - DROGA (którą odbyła zanim trafiła na Zielone Wzgórze) - CECHY CHARAKTERU (6 cech + inne wyrazy ją określające), - PRZYGODY (wybierz 4, które najbardziej zapamiętałeś), - CYTAT warty zapamiętania; - ZAINTERESOWANIA (pasje Ani, którymi się zajmowała) Do każdego z nich dodaj symboliczny rysunek (taki piktogram). Następnie, każde z sześciu haseł, rozbuduj o istotne informacje, tworząc mapę skojarzeń. Pamiętaj, by pisać CZYTELNIE. Warto także każdy element charakterystyki zaznaczyć odrębnym kolorem.

Temat: "W przyjaciołach powinniśmy szukać tego, co w nich najlepsze i obdarzać ich tym, co w nas najlepsze" - nauki przyjaźni Ani Shirley. Przyjaźń w życiu bohaterki odgrywała kluczową rolę. Korzystając ze Słownika Synonimów dopisz jak najwięcej wyrazów bliskoznacznych do hasła: PRZYJAŹNIĆ SIĘ. Następnie ułóż definicję słownikową, w której wyjaśnisz znaczenie hasła: PRZYJACIEL. By pozyskać sobie sympatię Diany, Ania musiała szczególnie się napracować. Oczywiście jej działania nie zawsze kończyły się sukcesem. Postaraj się, wykorzystując perypetie młodej bohaterki, zapisać INSTRUKCJĘ na zdobycie przyjaciela. Pamiętaj, by nadać jej odpowiedni tytuł. Zaprojektuj 10 punktów. Aha, i najważniejsze- możesz napisać ją z przymrużeniem oka:) Przypomnij sobie, jak zapisujemy instrukcje >>> TU Baw się dobrze!

Temat: "Najgorsze jednak w wyobraźni jest to, że nadchodzi chwila, w której trzeba przerwać marzenie" - o dziewczynce, która żyje w samotności i wyobraźni, która potrafi odczarować świat. Większość życia Ania spędziła w samotności, zmagając się z mrocznymi przestrzeniami sierocińca i domów trudnych rodzin. Z pomocą w zmaganiach z traumatycznymi doświadczeniami przyszła wybujała wyobraźnia. Niezwykle cenny dar dzieciństwa! Ania czarowała nim otaczający świat, kreowała przyjaciół, tworzyła baśniowe nazwy. Skorzystaj teraz ze swojego daru i zapisz - w imieniu Ani - ZAPROSZENIE dla Diany na towarzyskie spotkanie. Pamiętaj o magicznych słowach, lirycznych opisach, ciekawych nazwach. O układzie zaproszenia- także;) Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie niesamowitego dania, które podasz w trakcie tego spotkania. Rusz wyobraźnią, napisz PRZEPIS na tę potrawę (kliknij >>> TU). Wymyśl jej nazwę, wymyśl składniki, zaprojektuj całość. Pamiętaj o pięknym słownictwie i sile wyobraźni. Może dodasz tam jakiś ciekawy składnik? Na końcu zaprojektuj ją lub zrób jej zdjęcie.

Temat: "Ma chłopak diabła za skórą, ale, mój boże, przecież to sierota po mojej siostrze" o losie sieroty, sile wyobraźni i niepoprawnym optymizmie. Dawno już nie pracowaliśmy w szkole. Przypominam sobie, że zawsze dużo emocji kosztowały Was zadania związane z charakterystyką postaci. Twoim zadaniem będzie przygotowanie prezentacji głównego bohatera; zadanie widzę tak: 1. Weź kartkę A3, na jej środku narysuj Tomka- pamiętaj o cechach wyglądu, które są dla niego charakterystyczne. 2. Od jego wizerunku zrób 6 strzałek, które zatytułujesz: - RODZINA (co o niej wiesz?), - SPOSÓB NA ŻYCIE (jak podchodził do życia, co myśleli o nim inni bohaterowie?) - CECHY CHARAKTERU (6 cech + inne wyrazy go określające), - PRZYGODY (wybierz 4, które najbardziej zapamiętałeś), - CYTAT warty zapamiętania; - ZAINTERESOWANIA (pasje Tomka, czego nie lubił? Czym się zajmował?) Do każdego z nich dodaj symboliczny rysunek (taki piktogram). Następnie, każde z sześciu haseł, rozbuduj o istotne informacje, tworząc mapę skojarzeń. Pamiętaj, by pisać CZYTELNIE. Warto także każdy element charakterystyki zaznaczyć odrębnym kolorem.

Temat: "Obok Tomka siedział jego najlepszy przyjaciel, który cierpiał tak samo jak on" - lekcja przyjaźni Tomka Sawyera. Przyjaźń w życiu bohatera odgrywała ważną rolę, ale nie koniecznie kluczową; choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że Tomek jest raczej typem samotnika indywidualisty, ostatecznie okazuje się, że zależy mu na opinii chłopaków. Korzystając ze Słownika Synonimów dopisz jak najwięcej wyrazów bliskoznacznych do hasła: KOLEGOWAĆ SIĘ. Następnie ułóż definicję słownikową, w której wyjaśnisz znaczenie hasła: KOLEGA. By pozyskać sobie sympatię Kolegów, Tom musiał szczególnie się nagłówić. Oczywiście jego działania nie zawsze kończyły się sukcesem. Postaraj się, wykorzystując perypetie młodego bohatera, zapisać INSTRUKCJĘ na zdobycie kumpla. Pamiętaj, by nadać jej odpowiedni tytuł. Zaprojektuj 10 punktów. Aha, i najważniejsze- możesz napisać ją z przymrużeniem oka:) Przypomnij sobie, jak zapisujemy instrukcje >>> TU Baw się dobrze!

Temat: "(...) świat właściwie wcale nie jest taki zły" - o chłopcu, który żyje w samotności i zaradności, która potrafi odczarować świat. Większość życia Tomek spędził na samotnym poszukiwaniu przygód. Unikał nudnych obowiązków, szkoły, kościoła i wszystkich codziennych przyjemności, którymi jako dzieciak powinien się poddać. Z pomocą w zmaganiach z trudnymi zadaniami przychodził spryt. Niezwykle cenny dar dzieciństwa! Przy jego pomocy Tomasz zjednywał sobie kumpli i wychodził z wielu opresji. W jego imieniu napisz ZAPROSZENIE dla Hucka Finna, w którym namawia go na założenie klubu dla chłopaków. Zaprojektuj jego nazwę, wymyśl, czym będzie się zajmował i kiedy spotykał. Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie niesamowitego OGŁOSZENIA dla chłopców, którzy zechcą zapisać się do klubu. Powinno zawierać w sobie wpisowe w postaci zadania, które musza wykonać oraz cennego dla chłopaków drobnego gadżetu. Rusz głową- tak jak Tomek! To nie musi być nic trudnego, najważniejsze, by to, co wymyślisz było atrakcyjne! Pamiętaj o elementach ogłoszenia. Aha, zrób zdjęcie swoim cennym zbiorom, szufladzie, pudełku, w których trzymasz szpargały NIE DO RUSZENIA. Jeśli czytałeś Tomka, na pewno wiesz, co mam na myśli:) Przyjemnej zabawy!

Temat: Więcej ich łączy niż dzieli - o małoletnich bohaterach powieści dla młodych czytelników. Podczas tych zajęć popracujecie w tak zwanej chmurze. Niektórzy z Was mieli już z nią do czynienia, gdy tworzyliśmy wspólnie prezentację mitologiczną. Tym razem zaproszę Was do wspólnego tworzenia notatki. Wierząc, że W GRUPIE SIŁA, popracujecie w dokumencie w chmurze. Otrzymacie link, który przeniesie Was do tabelki, którą uzupełnia każdy z Was. Przed rozpoczęciem zadania - zmotywuj się Skończony plik udostępnię Wam w formie notatki.

Temat: "Gdzie się znowu podział ten chłopak?", "Aniu, gdzie się podziewasz dziecko?" - jak okiełznać rozszalałe emocje? Czyli ponownie o tym, co łączy Anię S. z Tomkiem S.? Podczas tych zajęć popracujemy na emocjach i poszerzymy Twoje słownictwo o ogrom związków frazeologicznych. Finałem tej pracy będzie przygotowanie przez Ciebie KOLAŻU - to taki rodzaj plakatu, do którego możesz przyklejać elementy wydarte z gazet, różne materiały (sznurki, waciki, tasiemki, plastelinki itp.), możesz także dopisywać. Trudność zadania polegać będzie na PRZEMYŚLENIU całości. Ale po kolei. 1. Zapoznajesz się z różnymi emocjami, które znajdziesz pod linkiem >>> TU. Myśląc o głównym bohaterze powieści, którą przeczytałeś, wybierz 5 emocji, których mógł doświadczyć. Oczywiście do każdej z nich myśl nad sytuacją z lektury, która daną emocję mogła wyzwolić! 2. Następnie każdą emocję kojarzysz z jakimś kolorem (np. dla mnie obojętność to kolor biały). No i przygotowujesz plakat. 3. Każda emocja to jakiś kolor i sytuacja, prawda? I to właśnie ma twój plakat pokazać. 4. Teraz się zacznie:) Kliknij, proszę w spis związków frazeologicznych, które dla Ciebie przygotowałam >>> TU. Zapoznaj się z instrukcją i działaj. Zatem, MYŚL, KOMBINUJ, TWÓRZ

Temat: Różnie rozumiane szczęście, czyli lekcja przedsiębiorczości z Anią i Tomkiem. Przedsiębiorczą jest osoba chętna do podejmowania wyzwań. Wyzwań i to nie zawsze przyjemnych i oczywistych. Przedsiębiorczy jest także ten, który ryzykuje, inwestując w coś wszystkie środki finansowe i emocje. To trochę taki ryzykant. Nie ma jednak sukcesu bez inwestycji i ryzyka- tak mawiają ludzie biznesu. Przedsiębiorczy są ludzie, którzy wykazują się inicjatywą, wróżąc jej sukces. Ludzie obrotni i przebojowi, którzy potrafią coś załatwić. Przedsiębiorczy ludzie często są przedsiębiorcami kierującymi przedsiębiorstwami, czyli firmami lub działalnościami. No dobra, szybki kurs przedsiębiorczości za nami. Teraz pora działać. Gdyby Ania lub Tomek, jako ludzie przedsiębiorczy, mieli założyć własne firmy, jakie one by były? czym by się zajmowały? Jaką miałaby filozofię? Pobierz kartę przedsiębiorcy >>> TU i zaplanuj przepis na sukces!

Wiem, że modny jest teraz serial "Ania nie Anna" wyświetlany na NETFLIXie, który rzeczywiście jest niebywały. Jednak dla mnie symbolem dzieciństwa i wspaniałej przygody przed ekranem jest film "Ania z Zielonego wzgórza" w reż. K. Sullivan, który znajdziecie pod linkiem >>> TU . Zachęcam do obejrzenia tej pełnej przygód barwnej i zabawnej opowieści, toczącej się na malowniczych angielskich terenach. Natomiast film, na którego dobrowolne oglądanie na pewno byście nie wpadli, znajdziecie >>> TU. To bardzo stara i bardzo zabawna ekranizacja przygód Tomka Sawyera. Na pewno warto kliknąć i spędzić całkiem przyjemne popołudnie ze starym kinem. Bawcie się dobrze!

Po kliknięciu w link >>> TU przeniesiesz się do galerii obrazów Stanisława Wyspiańskiego, który w piękny sposób portretował dzieci. Wyspiański to przede wszystkim wszechstronnie utalentowany artysta okresu Młodej Polski. To poeta, dramatopisarz, scenograf, malarz, typograf- postać uparta, konsekwentna i nieprzewidywalna. Żył tylko 38 lat, ale ostatnie lata, jako człowiek niedołężny robił wszystko, by tworzyć dalej: przywiązywał do niesprawnych rąk deski, dyktował utwory, gdy nie mógł ich samodzielnie zapisać; mawiał, że "aby stworzyć dzieło, potrzeba męki, trudu, pasji, bólu, skarg, żalu, smętku, lęku, grozy, litości".

Zajmując się tematem dorastania, warto zgłębić problem, zastanawiając się także nad samym sobą. Kliknij w link >>> TU, a dowiesz się, jakie zmiany zachodzą w człowieku, kiedy zaczyna dojrzewać. Nie jest to łatwa sztuka, wymaga ogromnego wysiłku od Twojej psychiki, Twoich emocji, Twojego ciała, a także wartości, którymi się kierujesz. Dorastanie jeszcze nie raz wystawi Cię na trudne próby, jednak jeśli dobrze je oswoisz, zapanujesz nad swoimi nerwami, postarasz się nie postępować zbyt pochopnie, dasz sobie przyzwolenie na pomyłki i zaakceptujesz zmiany zachodzące w swoim ciele to podołasz .