Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

nadmorski

Poznajemy

Rośliny

Gry i zadania

Cechy krajobrazu nadmorskiego

Co zobaczymy nad morzem?

Zwiedzamy polskie wybrzeże

krajobraz

Zwierzęta

Justyna Olech

Cechy Krajobrazu nadmorskiego

Klikaj na kartki papieru, by obejrzeć zdjęcia i przeczytać Dodatkowe informacje

Wybrzeże jest płaskie i piaszczyste, miejscami występują strome klify.

Piaszczysta plaża - wybrzeże płaskie Klif Orłowski - wybrzeże strome

Teren jest równinny (płaski), występują pojedyncze wzgórza.

Widok fragmentu polskiego wybrzeża widzianego z góry.

Występują mierzeje.

Mierzeja to utworzona przez morze piaszczysta bariera pokryta wydmami, oddzielająca od morza zalew, zatokę lub jezioro. Mierzeja Wiślana - widok z góry Mierzeja Helska - widok z góry

Występująjezioraprzybrzeżne.

Jezioro Łebsko jest największym jeziorem przybrzeżnym na polskim wybrzeżu i zarazem trzecim co do wielkości akwenem. Jezioro leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Północny brzeg stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Jezioro powstało poprzez podniesienie poziomu morza i zalanie łąk. Jezioro Łebsko - panorama

Rzeki uchodzą do morza.

Ujście Wisły do Morza Bałtyckiego - rezerwat Mewia Łacha

bursztyn

kutry rybackie

wydmy

Nad morzem zobaczymy...

Klikaj myszką na zdjęcia, by dowiedzieć się więcej.

latarnia morska

Jak powstały bursztyny? Dawniej nad brzegami morza rosło dużo sosen. Sosny są drzewami iglastymi - czyli zamiast liści maja kłujące igły. Drzewa iglaste wydzielają bardzo dużo żywicy. Żywica to sok, który leczy drzewo, gdy się skaleczy.Gdy my skaleczymy się lub stłuczemy sobie np. kolano to z rany wypływa krew a następnie tworzy się strup i rana się goi. Drzewa nie maja krwi - kiedy drzewo zostanie uszkodzone (np. wiatr ułamie mu gałąź), to zamiast krwi wydziela ono żywicę, która je leczy.Ten sok z drzewa - żywica - jest lepki więc często przyklejają się do niego małe owady: muchy, pszczoły, a także pająki i mrówki.Taka żywica z dawnych drzew dostawała się do morza, a po wielu, wielu latach stwardniała i stała się bursztynem. Czasem w tym bursztynie można znaleźć owady, które się przykleiły do żywicy zanim stała się twarda.Zatopione w bursztynach owady lub kawałki roślin to inkluzje. Są to bardzo, bardzo stare owady i rośliny. Dlatego naukowcy często badają bursztyny, by dowiedzieć się jakie owady dawniej żyły na Ziemi i jakie rosły rośliny, w czasach kiedy nas ludzi, jeszcze na Ziemi nie było.

Latarnie morskie są punktami nawigacyjnymi, których zadaniem jest ostrzeganie statkow przed niebezpieczeństwiem. Każda latarnia powinna mieć kilka cech charakterytycznych, aby mogła być szybko zidentyfikowana przez pływające w jej pobliżu statki. Są to: wygląd wieży, sposób pomalowania latarni i rodzaj światła.

Co to jest wydma? Wydma to piaszczyste wzniesienie usypane przez wiatr. Warunki środowiska wpływają na różny kształt i rozmiar wydm. Piasek pędzony wiatrem blisko powierzchni lub wleczony po niej zatrzymuje się przed przeszkodami jak głazy, zarośla czy nierówności gruntu – gromadząc się tworzy wówczas wydmę.

Warto odwiedzić...

Klikaj myszką na zdjęcia, by dowiedzieć się więcej.

Gdańsk

Sopot

Gdynia

Malbork

Kanał Elbląski

Atrakcje Gdańska, które warto zobaczyć! 1. Długie Pobrzeże wzdłuż Motławy To jedno z popularniejszych miejsc w całym Gdańsku, warto się tu przespacerować ze względy na piękne widoki. Zobaczyć tu można wiele zabytków: Żuraw, ogromny statek SS Sołdek oraz Zieloną Bramę Głównego Miasta, prawdopodobnie najstarszą bramę miejską w Gdańsku. 2. Ulica Mariacka Przy tej ulicy mieszczą się pracownie bursztynu. Jest to wyjątkowa ulica w Gdańsku, głównie za sprawą przedproży, które znajdują się przed każdą z kamienic. Te schodkowe wejścia wraz z tarasem zostały zbudowane by zapobiec zalaniu. 3. Żuraw Popularnym motywem gdańskich widokówek jest Żuraw. Spotkacie go podczas spaceru Długim Pobrzeżem. Bulwar leży nad Motławą, która dawniej była istotną rzeką dla transportu wodnego. Żuraw powstał w latach 1442-1444 i jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Odgrywał on nie tylko rolę przeładunkową, ale też obronną, gdyż wbudowano go pomiędzy dwie murowane baszty, z którymi tworzył jedną z bram wodnych w systemie murów obronnych Gdańska. Ciekawostką jest to, że cały jego mechanizm poruszany był przez siłę mięśni zatrudnianych tu więźniów. 4. Bazylika Mariacka w Gdańsku Jest to największa ceglana świątynia na świecie. Świątynia może jednocześnie pomieścić 25 tysięcy osób! Bazylikę wznoszono etapami aż przez 159 lat. 5. Dwór Artusa Dwór Artusa to jeden z najciekawszych budynków gdańskiego Traktu Królewskiego. Pierwszą budowlę w tym miejscu wzniesiono w połowie XIV wieku (1350 r.). Powstała ekskluzywna gospoda, gdzie spotykali się najbogatsi gdańszczaninie, a także księgarze i artyści. Dziś można tu obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m. in. kolekcje najstarszych modeli żaglowców w Polsce. 6. Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna; Na Długim Targu, przed Dworem Artusa stoi fontanna Neptuna. To symbol miasta, który na pewno nie umknie waszemu wzrokowi. Fontanna Neptuna z Ratuszem Głównego Miasta w tle to chyba najczęściej uwieczniany na zdjęciach zakątek Gdańska. 7. Park Oliwski Gdańsk parkami i ogrodami słynie. Jednym z piękniejszych jest zabytkowy park nad Potokiem Oliwskim. Znajdziesz tu stawy, urocze zaułki i alejki, a nawet Ogród Botaniczny. 8. Ogród Zoologiczny Wybrzeża Gdańskie zoo mieści się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje 136 hektarów, co czyni je największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Na terenie ogrodu żyje około 1040 przedstawicieli 190 gatunków zwierząt, w tym rzadko spotykane kondory wielkie czy żyrafy Rothschilda.

Co warto zobaczyć w Sopocie? 1. Krzywy Domek Krzywy Domek w Sopocie jest jednym z najdziwniejszych budynków świata. Przypomina domek z bajki. Został zbudowany w roku 2004 i od razu zyskał "sławę", stając się jedną z atrakcji miasta. 2. Molo To najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Ma około pół kilometra długości – część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji miasta.

Dar Pomorza to trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum.

ORP Błyskawica

Zamek Krzyżacki w Malborku

Kanał Elbląski ma 151 km i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jest to jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach.

Zwierzęta

Klikaj myszką na zdjęcia, by dowiedzieć się więcej.

foka szara

morświn

rybitwa

dorsz

flądra

mewa

Ryby Morza Bałtyckiego

Rośliny

Klikaj myszką na zdjęcia, by je powiększyć.

rukwiel nadmorska

piaskownica

morszczyn

solanka kolczysta

mikołajek nadmorski

groszek nadmorski

Gry i zadania

Klikaj myszką na zdjęcia, by otworzyć zadanie.

Puzzle (100 elementów)

Puzzle (100 elementów)

Wykreślanka

Krzyżówka

Puzzle (50 elementów)

Puzzle (60 elementów)

Kategorie

Kolorowanki