Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Maria Biblioteka

Data 23 kwietnia jest datą symboliczną, właśnie tego dnia urodziło się i zmarło wielu znanych pisarzy m.in. : Miguel de Cervantes, William Szekspir. W Katalonii święto zostało ustalone już w 1926 r. W tym dniu Katalończycy obchodzą dzień swojego patrona Świętego Jerzego.

Zgodnie z tradycją kobiety otrzymują wtedy czerwone róże, a panowie książki. Święto obchodzone jest w ponad 100 krajach na wniosek UNESCO od 1995 r.

"Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez Facebooku #StayAtHome i #WorldBookDay."

Apel UNESCO na obchody Światowego Dnia Książki w 2020 r.

Podane za http://lustrobiblioteki.pl/2020/04/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2020/

W związku z sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto w 2001 roku otrzymał Madryt.W 2016 r. Europejską Stolicą Kultury był Wrocław.

Światowy Hymn Książki z Wrocławia z 2016, Tekst Tadeusz Różewicz, muzyka Jan Kanty Pawlluśkiewicz.

Wybierz kolor pytania i naciśnij kolorowy trójkąt.

Sprawdź swoją wiedzę

1

2

5

3

4

6

Lokomotywa

Co stoi na stacji w wierszu Juliana Tuwima?

Słoń Trąbalski

Jak nazywał się słoń, który nie pamiętał?

Kaczka Dziwaczka

Jak nazywa się kaczka z wiersza Jana Brzechwy, która ma czubek z kokardą?

na własnym nosie

Gdzie Pan Hilary znalazł swoje okulary?

Pan Kotek

Kto był chory i leżał w łóżeczku w wierszu Stanisława Jachimowicza?

Krasnoludki

"Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam..."O kim Maria Konopnicka pisała, że na pewno są na świecie, i jak wiemy na pewno wiele ich mieszka we Wrocławiu?