Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Przygody antyczne

Instrukcja

Postacie

START

Zapraszam Cię do przygody, która pozwoli utrwalić wiadomości na temat kultury antyku. Wykonuj wszystkie misje po kolei i zapisuj zdobyty kod. Po wykonaniu każdej misji wróć za pomocą strzałki do mapy aby wybrać kolejny etap. Po wykonaniu wszytkich zadań otwórz skarb za pomocą kodu - cyfr które zapisałeś. Koniecznie wyślij zdjęcie ekranu z otwartym sejfem.Miłej zabawy!

Instrukcja

Postacie

Konstantyn Wielki

Marek Aurelisz

Dyskobol

Kariatydy

Instrukcja

Postacie

Wybitny i bardzo wykształcony cesarz Rzymski. Był filozofem. W Rzymie znajduje się jego pomnik na koniu , a także kolumna, która upamiętnia jego wojenne wyprawy.

Cesarz, który jako pierwszy przeszedł na chrześcijaństwo. Z okazji 10-lecia jego panowania w Rzymie postawiono mu wielki pomnik - Łuk Triumfalny. Na swoją stolicę wybrał Bizancjum - Konstantynopol dzisiejszy Stambuł. Był jednym z najdłużej panujących cesarzy (30 lat)

Kariatydy to podpory architektoniczne - takie coś jak kolumna tylko są to rzeźby postaci kobiecych. Najsłynniejsze pochodzą z Erechtejonu - świątyni na Akropolu w Starożytnej Grecji

Dyskobol to jedna z najsłynniejszych rzeźb Starożytnej Grecji wykonana przez rzeźbiarza Myrona. Przedstawia sportowca w trakcie rzucania dyskiem. Przedstawia ideał piękna tzw. kanon piękna starożytnej Grecji.

WYBIERZ MISJĘ NACISKAJĄC W KRZYŻYK

MISJA 2

MISJA 4

MISJA 3

MISJA 1

otwórz skarb za pomocą kodu

SPRÓBUJ JESZCZE RAZ

WITAJ NA AKROPOLU

Wzgórze to było najważniejszym miejscem w starożytnych Atenach, dlatego tutaj zaczynamy podróż. Tutaj znajdowały się między innymi najważniejsze świątynie. Oglądaj dokładnie zdjęcia w tle i odpowiedz na pytania.

START

PYTANIE 1

Jaki porządek architektoniczny zastosowano na kolumnach Partenonu?

koryncki

dorycki

PYTANIE 2

Czy świątynia Ateny Nike ma kolumny w stylu jońskim?

TAK

NIE

PYTANIE 3

Na Akropolu znajduje się teatr Dionizosa. Do jakiej dziedziny sztuki zaliczamy budynki teatrów?

fotografia

architektura

Gratulacje

Pierwszy numer to:

2

Witaj w Olimpii

Jak się pewnie domyślasz jest to miasto gdzie w starożytności odbywały się igrzyska olimpijskie. Organizowane były ku czci najważniejszego boga Zeusa i podobnie jak dziś odbywały się co 4 lata.

START

PYTANIE 1

rzeźba

rysunek

Fidiasz, wyrzeźbił ogromny posąg ku czci Zeusa właśnie w Olimpii, niestety pomnik nie przetrwał. Jaką dziedziną sztuki są posągi i pomniki ?

PYTANIE 2

Malowane amfory ze starożytnej Grecji pomogły w ustaleniu w jakich dyscyplinach konkurowano na olimpiadzie i jakie były zasady?

NIE

TAK

PYTANIE 3

Po starożytnych stadionach pozostały jedynie riuny, fragmenty rzeźb. .Jaki zawód zajmuje się odkrywaniem i badaniem pozostałości po dawnych kulturach?

archiwista

archeolog

GRATULACJE!

DRUGI NUMER TO:

7

WITAJ W RZYMIE

Stolicy Cesarstwa Rzymskiego - jednej z największych cywilizacji starożytnych. To tutaj znajdują się najważniejsze zabytki kultury starożytnego Rzymu jak Koloseum, Łuk Triumfalny, Forum Romanum czy najstarsza ulica via Apia

START

PYTANIE 1

W Koloseum odbywały się między innymi walki gladiatorów. Ta architektura na planie koła stała się pierwowzorem dla dzisiejszych

Budynków muzealnych

Boisk do gry w piłkę

Stadionów sportowych

PYTANIE 2

Kolumna Marka Aurelisza, która stoi na Piazza Colonna (obok jest Fun Shop AS ROMA) została wykonana z jednej bryły marmuru i ozdobiona:

malowidłami

rzeźbą

płaskorzeźbami

PYTANIE 3

Panteon w czasach starożytnych był najważniejszą świątynią wszystkich bóstw. Jest to klasyczna architektura, a porządek zastosowany w kapietalch kolumn to:

porządek dorycki

porządek joński

porządek koryncki

GRATULACJE

TRZECI NUMER TO:

1

WITAJ W ŚWIECIEKONSTANTYNA WIELKIEGO

Jak już zapewne wiesz cesarz ten przeniósł stolicę Cesarstwa do Bizancjum, które zostało od jego imienia nazwane Konstantynopolem. Z jego czasów nie wiele przetrwało w mieście, które dziś jest stolicą Turcji, ale zostawił po sobie zabytki m.in w Rzymie. Zapraszm Cię do dalszej podróży po kulturze starożytnegho Rzymu

START

PYTANIE 1

W cyrkach - hipodromach odbywały się wyścigi rydwanów. Jak nazwyał się najsłyniejszy cyrk, z którego dziś w Rzymie pozostały jedynie ruiny?

Cirus Romanum

Circus Maximus

Circus Oberus

PYTANIE 2

Były konstrukcją architektoniczną i pomnikiem ku czci władcy. Upamiętniały jego wielkie czyny. Najsłynniejsze są oczywiście w Rzymie, a jednen z nich należy do bohatera tej misji

Łuk Triumfalny

Pomnikkolumnowy

Pomnik konny

PYTANIE 3

Po przeniesieniu stolicy do Konstantynopola cesarz założył tam Forum - najważniejszy plac w mieście (podobnie jak Forum Romanum w Rzymie). Na środku ustawił pomnik, który upamiętniał zmianę nazwy Bizancjum na Nova Roma. Jak nazywamy tego typu pomnik?

obelisk

pomnik kolumnowy

GRATULACJE

Czwarty numer to:

9

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

*

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

*

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

**

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

**

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

***

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

***

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

PRESS OK

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

PRESS OK

2

Enter the correct password

OK

0

9

1

3

4

5

6

7

8

INCORRECT

2

GRATULACJE

otrzymujesz 5 pkt za grę! Wyślij koniecznie zdjęcie tego ekranu i karteczki z imieniem i nazwiskiem (obok ekranu) na adres plastyka.sms@gmail.com