Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Monika Dżugan

KSIĄŻKOWE NAJ.. NAJ..

23 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

.01

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

.02

Książka (dokument piśmienniczy) – to zapis myśli ludzkiej, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym. Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój. Koniec XX wieku dał nam wspaniałą możliwość wyboru między książką tradycyjną a elektroniczną.

.03

Kipu - czyli pismo węzełkowe Inków

Zwoje papirusowe

Najstarsze formy książki to tabliczki gliniane z pismem klinowym

.04

Papier wynaleźli Chińczycy na przełomie II i I wieku przed naszą erą, podobno przypadkowo przy myciu jedwabnej waty rozpostartej na matach, które polegało na zwilżeniu jej i biciu kijami. Po zdjęciu wypranej waty na matach zostawała cienka warstwa nieznanego tworzywa, która po wyschnięciu nadawała się do pisania. Chińczycy szybko zastąpili włókna jedwabiu włóknami roślinnymi, szmatami lnianymi i starymi sieciami rybackimi. Te surowce dominowały w wytwarzaniu papieru do połowy XIX wieku.

.05

NAJwiększe książki

Największa indyjska książka ma ponad 7,5 m. wysokości i ponad 5 m. szerokości i 20 stron. Na jej wyprodukowanie potrzeba było 800 m. kwadratowych materiału i 40 litrów farby. Księga ma charakter religijny - znajdują się w niej fragmenty kazań.

.06

NAJwiększe książki

Największa współcześnie wydana książka to „Super book", mierząca 2,74 x 3,07 m. została wydana w Denver w stanie Colorado - USA w 1976 r.Składa się ona z 300 stron i waży 252,6 kg;

.07

NAJwiększe książki

Gigantyczny atlas „ZIEMIA"- to największa współcześnie wydana książka. Żeby przewrócić stronę w atlasie, treba zrobić to obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart tego niezwykłego dzieła.Pozycja kosztuje 100 tysięcy dolarów.

.08

NAJmniejsze książki

Tokijska Drukarnia Toppan Printing zdołała wydrukować książkę wielkości otworku w igle. Mikroksiążka ma 22 strony i nazwano ją „Shiki no Kusabana”, co po polsku oznacza "Pory roku i kwiaty". To miniaturowe dzieło zawiera mikroskopijne nazwy oraz czarno-białe ilustracje japońskich kwiatów. Jest zarazem książką, której nikt nie przeczyta gołym okiem.

Najmniejsza książka -"Stary król Cole" waży 22 gramy i mierzy 1mmx1mm. Jej kartki można przewracać tylko za pomocą igły.

.09

NAJmniejsze książki

„Kolejna najgrubsza książka, to wydany w 2009r. zbiór kryminalnych śledztw i przygód Panny Marple -postaci stworzonej przez Agathę Christie. Zgromadzono w niej 12 powieści i 20 opowiadań, liczy 4032 strony, ważyokoło 8,04 kg, ma 322 mm grubości,

.10

NAJgrubsze książki

Zawiera zeskanowane i oprawione rysunki oraz teksty ponad 40tys.dzieci, nadesłanych na konkurs związany z bezpieczeństwem najmłodszych na drogach. Składa się z 50560 stron, waży 220 kg, mierzy 4,08 m grubości.

„Dasdickste Buchdes Universums”- czyli „Najgrubsza książka we wszechświecie" to dzieło wyprodukowane we Frankfurcie w 2010r.,

.11

NAJgrubsze książki

Księga Rekordów Guinnessa to publikacja wydawana przez Guinness World Records w Londynie raz w roku, zawierająca najciekawsze, potwierdzone i udokumentowane, rekordy z całego świata.

.12

NAJpopularniejsze książki

Najpopularniejsza książka na świecie to „Biblia” - inaczej Pismo Święte -zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie w językach hebrajskim, aramejskim i w greckim.W całości przetłumaczono ją na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków.

.13

NAJpopularniejsze książki

Biblia Gutenberga to pierwsze wydawnictwo dziełowe w Europie wykonane za pomocą druku. Jest kompletnym wydaniem Pisma Świętego. Została przygotowana do druku i wydrukowana w latach 1452–1455 w Moguncji przez Johannesa Gutenberga,

.14

NAJcenniejsze książki

Złota Księga Etrusków - to sześćpołączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota o wymiarach 5 cm x 4,5 cm, które zapisane zostały językiem Etrusków. Książka posiada ilustracje jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5–3,5tys. lat, a odkryta została podczas kopania kanału w południowo-wschodniej Bułgarii.

.15

NAJstarsze książki

Pierwszym napisanym na maszynie dziełem była powieść „Przygody Tomka Sawyera”. Mark Twain zakupił swoje pisarskie urządzenie w Bostonie za sumę 125 dolarów.

.16

CIEKAWOSTKI NA KONIEC

Pachnąca Książka kucharska-ukazała się w Japonii, zawierała kilkaset przepisów japońskiej kuchni, wyprodukowana została na papierze specjalnie nasyconym zapachami-wystarczy delikatnie potrzeć dłonią tekst wydrukowanego przepisu, by poczuć zapach potrawy.

Jedna, drukowana w średniowieczu książka kosztowała tyle, że z powodzeniem można było kupić za nią kilka wsi.

.17

CIEKAWOSTKI NA KONIEC

.18

CIEKAWOSTKI NA KONIEC

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ