Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Nasza planeta Ziemia

Witajcie, dziś małe co nie co o naszej Ziemi. Jak już wiecie, bo o tym rozmawialiśmy- Ziemia to jedna z planet zamieszkała przez ludzi. Musimy o nią dbać poprzez własne działanie. Czy pamiętasz jakie? Co możesz i co robisz dla naszej planety?

Pamiętasz jak inaczej nazywamy naszą planetę? Przyjrzyj się jej a potem najedź na nią myszką.

wyk. Ewa Kempska

NAZYWAMY JĄ BŁĘKITNA PLANETA

MAZUREK mniam mniam

To też mazurek, tylko do jedzenia. Ciasto pieczone ... a właśnie-zapytaj o nie mamę. Opowiedz mi o nim przy naszym kolejnym spotkaniu.

A oto utwór Mazurek

https://youtu.be/8gDHneKX_1A

Mazurek

Przedstawiam Wam MAZURKA. To niewielki ptaszek podobny do wróbla. Należy do rodziny wróbli. Przyjrzyj się mu uważnie i zastanów się czym się różni od wróbla w wyglądzie-najważniejsze cechy różniące je. Na górze mazurek, poniżej wróbel.

WYPROWADZKA MAZURKA

Przeczytaj wiersz i odpowiedz na pytanie. Kliknij w tym celu na żółty prostokąt.

Klik

Poproś mamę o przeczytanie wiersza o ptaszku mazurku. W trakcie jego wysłuchania zastanów się dokąd mazurek uciekł by wdychać świeże powietrze.

Jedliście kiedyś mazurka?

Mazurek jest ptakiem, który nie buduje na zewnątrz gniazda np.: na drzewie ( w przeciwieństwie do wróbla). Ma je w dziuplach drzew, szczelinach budynków i skrzynkach lęgowych. Wyścieła je piórami, rośliną łąkową o nazwie wrotycz i krwawnik. Prawdopodobnie w ten sposób chronią one mazurka przed pchłami. Ilustracje tych roślin poniżej. Pisklaki rodzą się 2-3 razy w roku, a po 17 dniach wyfruwają z gniazda. Jak pewnie zauważyliście rózni sie od wróbla wiekością-jest nieco mniejszy, na policzku ma czarna plamkę.

A to taniec Mazur. Należy do polskich tańców narodowych. Obejrzyj filmik i zastanów się co możesz o tym tańcu powiedzieć:szybki/wolny/wesoły/smutny/skoczny.... Pomyśl co przy takiej muzyce można by robić. https://youtu.be/WYSviZuFFl4

A teraz rusz głową!

Zastanów się czy mazurek z wiersza miał rację przenosząc się na wieś? Zrób eksperyment: 1. Weź 2 podstawki, zakrętki od słoików. 2. Połóż na nie watę. 3. Watę posmaruj dość grubo kremem lub wazeliną. 4. Jeden podstawek połóż tuż przy drodze, gdzie jeżdżą auta, drugi na łące, w lesie nieopodal domu z dala od ruchu drogowego. 5. Zabierz podstawki następnego dnia i porównaj je. 6.Przygotuj kartkę , na której w dowolny sposób narysujesz wyniki obserwacji. Prześlij mi ją, jestem ciekawa twoich obserwacji.

Wykonaj doświadczenie klikając na zielone pole.

Czy teraz już wiesz dlaczego Mazurek uciekł z miasta na wieś?

Podsłuchujemy ptaki

Zgadzasz się z nimi? Zanim najedziesz na żółte pole- trochę się poruszaj.

Ptasi język

Przeczytaj dalej o czym mówią i opowiedz o tym rodzicom.

Znasz juz smoczy język. Dziś pora na język ptasi. Mazurki i wróble rozmawiają o wadach i zaletach mieszkania na wsi, jak i w mieście. O czym rozmawiały? Opowiedz o tym rodzicom.

Czas na małą przerwę. Potrafisz tak samo? https://youtu.be/InxomdEHL8M

To wieś czy miasto? Przyjrzyj się uważnie

Wieś czy miasto?

No to KLIK

Mazurek woli mieszkać na wsi. Posłuchaj poniższych zdań, policz w nich wyrazy i do sznurka na pranie przymocuj tyle spinaczy. Mazurek przeniósł się na wieś. Jest tam czystsze powietrze. W mieście jest o wiele więcej spalin oraz zanieczyszczeń. Spacer po lesie uspakaja, wycisza, daje też energię. Las to dom ptaków i wielu zwierząt.

Policz sylaby w wyrazach przedstawionych na obrazkach. Przeliczając użyj do tego klocków lub innych przedmiotów.

Z powodu zagrożenia koronawirusem i możliwości zarażenia się pozostajemy w domu. Czy w obecnej sytuacji unikamy kontaktów z innymi wolałabyś/ wołabyś mieszkać w bloku w mieście, czy tak jak teraz na wsi lub w domu jednorodzinnym z ogrodem. Dlaczego?

Przyjrzyj się uważnie i opowiedz co się wydarzyło w lesie. Jak ma na imię dziewczynka.

A teraz chwila relaksu. Zaproś także rodziców. Każdy niech postępuje zgodnie ze wskazówkami: 1.Połóż się wygodnie. 2. Zamknij oczy. 3.Rozluźnij ciało. 4. Wsłuchaj się w odgłosy lasu, wyobraź sobie, że tam jesteś. https://youtu.be/19Czl58l7iU

A teraz ułóż 5 zdań do tej ilustracji i policz wyrazy w tych zdaniach.

Kliknij i policz. Co łączy te elementy z naszą planetą?

Kliknij

A teraz opowiedz o tym rodzicom.

A na koniec rozruszaj rodziców :) https://youtu.be/07yrx7cVcac

Wysłuchaj piosenki i zastanów się jak Ty dbasz o naszą planetę. https://youtu.be/6jIaQJIaNCs