Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dzień dobry. Na dzisiejszej lekcji zastanowisz się, czy warto poświęcić czas na czytanie książek? 23.04 przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Czy wiesz, że...

 • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
 • W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki.

Czy wiesz, że z specjalnie z okazji Światowego Dnia Książki powstał "Książkowy hymn"?

 • Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
 • Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce.
 • Tekst hymnu, to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

Prawa autorskie23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał. Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go.

Czytanie książek sprawia wiele przyjemności. Wie to każdy, kto nie wyobraża sobie choćby dnia bez lektury. :) Czy uważasz, że czytanie jest nudne? Jeśli nie, sięgnij za chwilę po jakąś ciekawą książkę. :) Jeśli tak, zapoznaj się z zaletami czytania:

 1. Wzbogacanie słownictwa i sprawności językowej
 2. Poszerzanie świadomości o świecie
 3. Rozwijanie fantazji
 4. Zdobywanie wiedzy
 5. Wpływ na umiejętność precyzyjnego wyrażania uczuć
 6. Relaks - książka bawi, motywuje, uświadamia
 7. Pobudzanie do myślenia
 8. Poznanie dobra i zła, moralności
 9. Lepsze zrozumienie zawiłej, nie zawsze jednoznacznej rzeczywistości
 10. Wzmocnienie poczucia własnej wartości
 11. Uczenie się tolerowania odmienności
 12. Przezwyciężanie trudów samotności - książka może być naszym przyjacielem w smutku
 13. Poznawanie swojego dziedzictwa kulturowego
 14. Budowanie silnych więzi miedzy pokoleniami
 15. Lepsza pamięć w sędziwym wieku
 16. Zachowanie mózgu w dobrej kondycji przez długie lata

Zadania z dzisiejszej lekcji: Zaprojektuj zakładkę do książki. Umieść na niej cytat o czytaniu - przysłowie, aforyzm.

Dziękuję za uwagę. :)