Want to make creations as awesome as this one?

ekologia, woda, energia, odpady, dzien ziemi

Transcript

Opracowała: A.Mihułka, J.Dąbek

META

PIĄTEK

CZWARTEK

ŚRODA

WTOREK

PONIEDZIAŁEK

START

ŚWIETLICOWE EKO WYZWANIA

Światowy Dzień Ziemi

Każde okienko, to kolejny dzień tygodnia.W poniedziałek otwieramy to z napisem "PONIEDZIAŁEK", we wtorek z napisem "WTOREK" i tak dalej...Udanej zabawy!

start

w środę, 22 kwietnia obchodzilIŚMYdlatego, wszystkie wyzwania w tym tygodniu, będą dotyczyły naszej planety, oraz tego, jak możemy o nią wspólnie zadbać.

Jak wspomniałam na starcie, w środę 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie obchodziło Dzień Ziemi. Troska o naszą planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku. Święto to jest wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie, jakie znaczenie ma w naszym życiu woda, energia, otaczajaca nas przyroda oraz co możemy zrobić, żeby wspólnie zadbać o swoje zdrowie i przyszłość naszego domu - naszej planety.

DALEJ

Witajcie w poniedziałek!

DALEJ

I oczywiście... zabawa ruchowa!

PRACA PLASTYCZNA

JAK MOŻEMY OSZCZĘDZAĆ WODĘ?

CZY WODA JEST NIEZBĘDNA DO ŻYCIA?

WYZWANIA NA DZIŚ

DALEJ

Wydaje się, że na Ziemi jest mnóstwo wody, bo krąży ona w obiegu zamkniętym i nigdy nie powinna się wyczerpać. Tymczasem sytuacja jest znacznie mniej wesoła.Czysta, słodka woda, nie jest wszędzie na świecie równie łatwo dostępna jak mogłoby nam się wydawać kiedy odkręcamy kran. Dbając o nasze wspólne dobro, jakim jest woda, troszczymy się nie tylko o środowisko, ale także o naszą przyszłość.

Woda - źródło życia

DALEJ

Klikaj w kropelki wody na naszej planecie i dowiedz się,co Ty możesz robić, żeby ją oszczędzać .

Jak możemy oszczędzać wodę?

kliknij w latający dywan...

DALEJ

Przerwa!

PAPIEROWY STATEK ORIGAMIPotrzebne materiały: - prostokątna kartka papieru z bloku rysunkowego o wymiarze 12x21cm, (można wykorzystać papier większego i mniejszego formatu - wszystko to zależy od tego, jak dużą łódkę chcecie zrobić). Innym artykułem papierniczym, który doskonale nada się do zrobienia łódeczki, jest zwykła gazeta :)Pamiętajcie, że swoje statki możecie dowolnie ozdobić.Przykład znajdziecie klikając w znak zapytania.

DALEJ

Czas na pracę plastyczną!

Do zobaczenia jutro!

ZAMKNIJ TU

To już wszystko na dziś!

Energia jest we wszystkim, co nas otacza. W ciągu dnia świeci słońce, które daje nam ciepło, czyli energię cieplną. Nasze ciała przetwarzają pokarm aby dostarczyć nam energii potrzebnej do pracy, zabawy, a także odpoczynku. Wiatraki przetwarzają energię wiatru na energię elektryczną. Dzięki spalaniu węgla w elektrowniach wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna.Różne rodzaje energii pomagają nam uprościć codzienne czynności oraz uczynić nasze życie wygodniejszym. Wszyscy korzystamy z energii przez cały czas. Przyzwyczailiśmy się do energii tak bardzo, że niemal nie zauważamy jej istnienia.

DALEJ

Witajcie we wtorek!

ENERGIAIJA

DALEJ

I oczywiście... trochę ruchu!

ZGADUJ-ZGADULA!

ENERGIA?A CO TO?

WYZWANIA NA DZIŚ

Na Ziemi liczne źródła energii ukryte są pod ziemią w postaci kopalin, dlatego mówimy, że są to złoża paliw kopalnych, które powstały przed milionami lat. Paliwa kopalne należą do nieodnawialnych źródeł energii, oznacza to, że ich zasoby się kiedyś skończą, zabraknie ich.

Ludzie nauczyli się jak wykorzystywać energię dawno temu.

Odnawialne źródła energii do których należą: słońce, wiatr, woda są nieskończone czyli nigdy ich nie zabraknie. Musimy zatem, oszczędzać nieodnawialne źródła energii i w większym stopniu, wykorzystywać te, które będą zawsze, czyli odnawialne.

DALEJ

Co to jest energia?

DALEJ

Jak myślicie? Czy zużywacie dziennie dużo energii? Obejrzyjcie film i sami się przekonajcie!

Ekologia, energia i ja

DALEJ

Wstajemy i ćwiczymy!

Czas na przerwę!

DALEJ

Znasz już odpowiedź? Kliknij znak zapytania i sprawdź!

W elektrowni powstaje,do domów się dostaje, jest silny niesłychanie, włącza pralkę i oświetla mieszkanie.

Leży pod ziemią i wielu ludzi,chcąc go wydobyć, bardzo się trudzi.Lecz kiedyś skończą się jego zasoby,By mieć energię są lepsze sposoby.

Twoim latawcom latać pozwala,czasem ogromne drzewa powala,jesienne liście z gałęzi rwiei zawsze wieje tam, dokąd chce

Wyglądem przypomina ogromną kulę.Jego promienie dostarczają energii,którą można przetwarzać bez końca.Smutno jest nocą, gdy nie ma ...

A teraz... ZAGADKI!

Do zobaczenia jutro!

ZAMKNIJ TU

To już wszystko na dziś!

W naszych gospodarstwach domowych codziennie produkujemy całkiem spore ilości śmieci. Warto zadbać, by zanim trafią do sortowni były odpowiednio posegregowane. Przynajmniej tyle możemy zrobić dla naszej wspaniałej planety.Dziś przypomnę Wam, w jaki sposób powinno się segregować śmieci? To bardzo proste!

DALEJ

Witajcie w środę!

SEGREGUJĘ!

DALEJ

I oczywiście... trochę ruchu!

PRACA PLASTYCZNA

RADY NA ODPADY

WYZWANIA NA DZIŚ

DALEJ

RECYKLING polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych z produktów odpadowych a następnie przetworzenie ich na nowe towary. Bardzo pomocne w tym procesie jest segregowanie śmieci. Posegregowane odpady można w łatwy sposób rozdzielić i przekazać do ponownej produkcji.

Rady na odpady

SEGREGUJĘ!

DALEJ

start

PRESENTAtion

Nature

Dzisiaj Agata i Paweł zapraszają Was na wyprawę w kosmos!Miłej zabawy!

DALEJ

Czas na Jogę!

DALEJ

Ponieważ już wiecie, co to jest recykling, zachęcam Was do wykonania jednej z proponowanych prac plastycznych.Do ich wykonania możemy ponownie wykorzystać rolki z papieru toaletowego, wytłoczki po jajkach lub plastikowe butelki po wodzie,Pod każdym obrazkiem znajduje się instrukcja.Miłej pracy!

Recyklingowa praca plastyczna

Do zobaczenia jutro!

ZAMKNIJ TU

To już wszystko na dziś!

Każdy człowiek, zwierzę, roślina ma w przyrodzie określone miejsce. Wszystko razem, tworzy niezwykle skomplikowaną a jednocześnie uporzadkowaną sieć. Żeby ta sieć działała jak należy, musimy dbać o nasze nasze środowisko: powietrze, wodę, glebę.Razem, możemy więcej!

DALEJ

Witajcie w czwartek!

DLACIEKAWSKICH

DALEJ

I oczywiście... trochę ruchu!

PRACA PLASTYCZNA

OCHRONAPRZYRODY

WYZWANIA NA DZIŚ

DALEJ

Do degradacji (niszczenia) środowiska naturalnego w największym stopniu przyczynia się człowiek. Dlatego tak ważne jest prowadzenie działalności gospodarczej w harmonii z przyrodą, czyli rozwój zrównoważony. Służą temu rozmaite działania człowieka mające na celu ochronę środowiska.

Przyszłość Ziemi -w naszych rękach.

DALEJ

Eko ciekawostki

kLIKNIJ W PIŁKĘ I WYLOSUJ ZESTAW ĆWICZEŃ DLA SIEBIE!

DALEJ

Wstajemy i ćwiczymy!

Czas na przerwę!

DALEJ

SPOSOBEM PRZEDSTAWIONYM NA FILMIKUWYKONAJCIE WIOSENNE DRZEWKO

Magiczne obrazki

Do zobaczenia jutro!

ZAMKNIJ TU

To już wszystko na dziś!

Czas na podsumowanie tygodnia.Wiecie już, jak oszczędzać wodę. Potraficie rozróżnić energię nieodnawialną i odnawialną.Rozumiecie, jak ważne dla przyszłości naszej planety jest segregowanie odpadów.Przed rozwiązaniem quizu, zaglądnijcie jeszcze do domu państwa Ekomalińskich i Brudasińskich,żeby przypomnieć sobie to, co Wam umknęło.

DALEJ

Witajcie w piątek!

QUIZ

DALEJ

I oczywiście... trochę ruchu!

PRACA PLASTYCZNA

EKOLOGICZNYDOM

WYZWANIA NA DZIŚ

DALEJ

Woda, prąd oraz odpady,Wy już znacie nasze rady!Kran kapiący dokręcacie,wtyczkę z gniazdka wyciągacie,odpady umiecie segregować,należy Wam pogratulować!

Ekologiczny dom

DALEJ

Quiz EKO DZIECIAKA

DALEJ

Wstajemy i bawimy się!

Czas na zabawę ruchową!

DALEJ

Zainspirujcie się filmikiem i stwórzcie swojego EKO LUDKA.Do jego wykonania możecie wykorzystać wiele rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się być już bezużyteczne. Miłej pracy!

EKO LUDEK

Do zobaczenia wkrótce!

ZAMKNIJ TU

To już wszystko w tym tygodniu!

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. M. KOPERNIKA W LEWNIE BRZESKIM

PIĄTEK

CZWARTEK

ŚRODA

WTOREK

PONIEDZIAŁEK

META

ŚWIETLICOWE EKO WYZWANIA