Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA PTAKÓW

1

2

3

5

4

POWODZENIA :)

PONIEDZIAŁEK 20.04.2020

Wykonaj kredkami ilustrację do wiersza J. Tuwima pt. ,,Ptasie radio".

PRZECZYTAJ

POSŁUCHAJ

ZAŚPIEWAJ

PTASIE RADIO

POWRÓT

KLIKNIJ IKONKI PTAKÓW I WYKONAJ ICH POLECENIA

Dlaczego ptaki śpiewają?

KLIKNIJ KOLEJNO NUTKI

POWRÓT

Jedna z nich brzmi: posłuchaj, jaki mam wspaniały głos, jestem silny i zdrowy, będę idealnym mężem i ojcem – jest zatem, jak nietrudno odgadnąć, skierowana do samic, by oczarować i zwabić.

Druga jest przeznaczona dla samców i stanowi ostrzeżenie: to moje terytorium, jestem silniejszy, nie masz czego tu szukać, lepiej stąd znikaj!

Poprzez śpiew ptaki przekazują bardzo ważne informacje.

Trzecia natomiast obejmuje układ dźwięków wydawanych w celu utrzymania kontaktu ze stadem bądź też ostrzeżenia pobratymców przed niebezpieczeństwem, np. krążącym w okolicy drapieżnikiem.

Tak jak ludzie, zwierzęta porozumiewają się między sobą. Odgłosy wydają dziobem, łapami, paszczą, nosem, trąbą, krtanią czy workiem rezonacyjnym – każdy na swój sposób.

Czy ptaki są muzykalne?

1

2

3

4

POWRÓT

Zwierzęta potrafią świetnie rozpoznawać poszczególne sygnały dźwiękowe.

Dla ludzi ich odgłosy to jednak zazwyczaj niewiele znaczące ryczenie, chrumkanie, piszczenie, skrzeczenie, gwizdy, gęganie, stukanie czy szczekanie.

Z odgłosów wydawanych przez różne zwierzęta lubimy najbardziej śpiew ptaków.

Jak śpiewają ptaki?Ptaki nie mają krtani ani strun głosowych – dźwięki wydają poprzez syrinx, czyli krtań dolną, znajdującą się w dolnej części tchawicy. Ich narząd głosu składa się z bębna i elastycznych błon wibracyjnych, których napięcie i położenie regulują specjalne mięśnie. Złożone umięśnienie, w tym większa liczba par mięśni, wpływają na zdolność śpiewu i charakter dźwięków emitowanych przez ptaki.

Czy wiesz, że… Pomiary głośności dźwięków wydawanych przez ptaki wykazały, że zwierzęta te są w stanie wytworzyć imponującą liczbę nawet 110 decybeli, czyli tyle, co klakson samochodowy albo piła mechaniczna!