Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

kościoły na świecie.Uważnie patrz na kolory flag państwowych! Na końcu kliknij w balon.

LECIMY ZWIEDZAĆ

NAJPIĘKNIEJSZE

8. Lorem ipsum9. Lorem ipsum10. Lorem ipsum11. Lorem ipsum12. Lorem ipsum13. Lorem ipsum14. Lorem ipsum

Witam Cię serdecznie.Na dzisiejszej lekcji zabieram Cię w podróż samolotem. Poznamy najpiękniejsze Kościoły na świecie.Przy okazji poznasz trochę geografii. Mam nadzieję, że masz dobry humor i chęci na poznawanie nowych miejsc na ziemi.Zaczynamy!Pasy zapięte?A więc lecimy!

MODLITWA

Wpierw trochę historii.

W 1903 roku dwaj amerykanie, bracia Wright – Orville i Wilbur, wznieśli się w powietrze skonstruowaną przez siebie maszyną napędzaną silnikiem spalinowym. Wydarzenie uznawane jest za pierwszy w historii ludzkości lot samolotem. Lot trwał 12 sekund.

Pierwszy lot samolotem

Nasz pierwszy lot nie trwał długo.Dolecieliśmy do naszych wschodnich sąsiadów .Znajdujemy się w Moskwie stolicy Rosji.

Zbudowana w latach 1555–1561 przez cara Iwana Groźnego miała upamiętniać zwycięstwo w wojnie z kazańskimi Tatarami i zdobycie ich stolicy – miasta Kazań. Za jego autora uważa się Postnika Jakowlewa, zwanego Barmą. Według niektórych historyków w budowie brali udział włoscy mistrzowie, tworząc szczególne połączenie tradycyjnej słowiańskiej architektury i europejskiego stylu epoki Odrodzenia.

BAZYLIKA św.BAZYLA

Lecimy dalej.Tym razem do Włoch.Udamy się do Mediolanu i Wenecji.

Jest jedną z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Należy do największych kościołów na świecie (długość – 157 m, szerokość – 93 m). Również witraże w chórze katedry, należą do największych na świecie.

Katedra Narodzin św.Marii w Mediolanie

Zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii Ewangelisty. W 828 roku kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę. Pomysł pochowania ciała ewangelisty związany jest z legendą, zgodnie z którą Marek podczas podróży morskiej do Rzymu zatrzymał się na lagunie. Tu ujrzał anioła, który ujawnił jemu miejsce pochowania. Św. Marek został obwołany patronem niezależnej Wenecji .Skrzydlaty lew, symbol św. Marka, przytrzymujący otwartą księgę z wyrytymi słowami anioła stał się herbem republiki.

Bazylika św.Marka w Wenecji

Kolejny przystanek to Norwegia

Jedyny klepkowy (słupowy) kościół Norwegii, który dotrwał do naszych czasów w nienaruszonym stanie.. Świątynię pw. św. Andrzeja wzniesiono ok. 1150 roku. Cały kościół jest zbudowany wyłącznie z drewna. W jego wnętrzu nie ma ław, zdobień, ani sztucznego oświetlenia. Światło wpada jedynie przez wąskie okna. Wokół niej znajdują się krzyże św. Andrzeja. Elewację kościoła ozdobiono rzeźbami fantastycznych zwierząt, głowami smoków i runicznymi inskrypcjami. Drzwi okryte są motywami winorośli oraz walki smoków. Dach kościoła, kryty gontem, wspiera się na skomplikowanej ramie z krokwi i łączników. Rama ta tworzy ciekawą architektoniczną całość. Wieża ma budowę trójkondygnacyjną. Obok kościoła znajduje się dzwonnica ze średniowiecznym dzwonem.

Kościół klepkowy w Borgund

Przygotuj się teraz na dłuższą przerwę, bo lecimy do Kolumbii.Nad jakim oceanem będziemy lecieć?Jeśli nie wiesz to sprawdź na mapie.

Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej w Ipiales

Dolecieliśmy do sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej Na Skałach w Ipiales w Kolumbii. Według legendy, w 1754 roku w górskim kanionie w pobliżu miasta Ipiales, małej głuchoniemej dziewczynce i jej matce ukazała się Matka Boża. Po tym fakcie dziecko miało odzyskać mowę. W jaskini, w której to się zdarzyło, odkryto później malowidło Maryi niosącej dziecko. Według ówczesnych badań obraz nie został wykonany przy użyciu znanych farb ani pigmentów. Pierwszą kapliczkę w tym miejscu ufundował niewidomy brat Juan de Santa Gertrudis Serra, który zebrał środki na jej budowę wędrując po kraju. Po ukończeniu budowy miał on rzekomo odzyskać wzrok. Bazylika położona jest na moście nad kanionem. Budowę sfinansowano z datków wiernych. Nazwa bazyliki pochodzi od skały osadowej „laja”, na której odnaleziono wizerunek Maryi. Bazylika Las Lajas jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych w Ameryce Południowej.

Wracamy do Europy.Tym razem do miasta z wieżą Eiffla.Czy wiesz gdzie lecimy?Tak do Paryża!

Bazylika Sacré-Cœur . Kiedy w 1870 roku wybuchła wojna francusko-pruska, dwaj francuscy przemysłowcy przysięgli sobie, że jeżeli po wojnie ujrzą Paryż takim samym, jak przed wojną, to wybudują bazylikę ku czci Serca Jezusowego. Gdy rok później po zakończeniu działań zbrojnych okazało się, że Paryż został nietknięty, przemysłowcy postanowili spełnić swoją obietnicę. W 1876 roku rozpoczęto budowę. Ukończono ją w 1914 roku.

Katedra Notre Dame .W niej przechowywane były relikwie korony cierniowej Pana Jezusa.Niestety w zeszłym roku 15 kwietnia doszło do pożaru.Budowa katedry trwała około 200 lat.

Francja słynie z pięknych kościołów my zwiedzimy następujace:

Opactwo św. Michała Archanioła na Mont Saint-Michel

Kolejny kościół we Francji nie znajduje się w Paryżu, tylko w Mont Saint-Michel. Według legendy w 709 roku biskupowi Avranches, świętemu Aubertowi, objawił się Michał Archanioł, prosząc o zbudowanie kościoła na skale. Podczas budowy według legend doszło do rzekomych cudów – poranna rosa wyznaczyła zarys fundamentów, skradziona krowa ukazała się nagle tam gdzie powinien lec pierwszy złom granitu, trzymane na rękach niemowlę odsunęło stopami głaz zagradzający drogę oraz ukazanie się świętego Michała który wskazał źródło słodkiej wody.

Katedra świętego Pawła ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 111 metrów. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 34 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu.

Mam nadzieję ze masz siły na kolejny lot.Tym razem będzie naprawdę krótko bo odwiedzimy Londyn.

Katedra Świętego Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku.Największa neogotycka świątynia katolicka w Ameryce Północnej.

Ostatnim miejscem naszej podróży są Stany Zjednoczone.

Na samym końcu zapraszam Cię do obejrzenia filmu.Zobacz jak cudowne i niepowtarzalne są domy Pana Boga.Bo przecież Kościół to dom Boży!A Bogu należy się chwała i cześć.

Mam nadzieję, że podróż była ciekawa i nie czujesz zmęczęnia.Zwiedziliśmy najpiękniejsze kościoły na świecie.Może w niektórych już się modliłeś i masz jakieś pamiątki?

Z Ameryki wracamy do Europy.Lecimy do domu!

VIDEO

Spróbuj odnaleźć te miejsca na mapie

  1. Z Polski do Rosji
  2. Z Rosji do Włoch
  3. Z Włoch do Norwegii
  4. Z Norwegii do Kolumbii
  5. Potem Francja
  6. Z Francji do Londynu
  7. Następnie USA
  8. I wreszcie Polska!

Mapa naszej podróży

Może następnym razem pojeździmy rowerem po okolicy?Zwiedzimy Kościoły w naszym fyrtlu!

Dziękuję!