Want to make creations as awesome as this one?

Prezentacja świetlicowa SP20 w Gdyni - tydzień czwarty

More creations to inspire you

Transcript

W 80 dni dookoła Świata

Prezentacja świetlicowa - tydzień czwarty

Piątek

Wtorek

Środa

Poniedziałek

Czwartek

Drogie Świetliczaki! Witamy w kolejnym tygodniu, tym razem zapraszamy Was w podróż dookoła świata. ZAPRASZAMY I ŻYCZYMY UDANYCH WRAŻEŃ! :)

Poniedziałek

Powrót

Zajęcia relaksacyjne

Czytamy dla Was

Zajęcia plasyczne

Zajęcia Plastyczne

Pocztówka

Lot balonem

Powrót

Lot Balonem

 • Kartki papieru (najlepiej z bloku technicznego)
 • Flamastrów, farb
 • Kleju
 • Kolorowych kartek lub wicinanek (może być też krepina)

Czego Potrzebujesz?

Powrót

Dalej

Jak wykonać pracę?

 1. Pomaluj/pokoloruj kartkę papieru;
 2. Naszkicuj na kartce koło, dorysuj do niego kosz i liny.
 3. Wytnij z kolorowych papierów podłóżne paski, a następnie doklej oba końce paska w obręcie swojego koła, tak by odstawały.I gotowe! :)

Powrót

Pocztówka

 • Kartki papieru (najlepiej z bloku technicznego)
 • Kredek lub farb
 • Kleju
 • Pocztówki, lub zjdęcia z wakacji, które przedstawia krajobraz, może być też wycinek z gazety

Czego Potrzebujesz?

Powrót

Dalej

Jak wykonać pracę?

 1. Przyklejamy zdjęcie w wybranym miejscu na kartce.
 2. Używając naszej wyobraźni, spróbujmy dorysować dalszą część naszego krajobaru.I to na tyle! :) Jesteśmy ciekawe jaki krajobraz wymyślicie!

Powrót

Taką pracę wykonała baaaaardzoooo daaaawnooo temu jedna z naszych świetlicowych pań. Która? Spróbujcie zgadnąć :)

Zajęcia Relaksacyjne

Powrót

Państwa i Miasta

Motoryka mała

Statki

Amelia

Podróżny ptaszor

Drogie Świetliczaki! Do działania potrzebujemy pozytywnej energii a, żeby ją mieć potrzebny nam jest w pierwszej kolejności RELAX! Dlatego zaczynamy od zabaw relaksacyjnych J

Motoryka mała

Część pierwsza

Po dawce odprężenia przyszedł czas na coś twórczego – może warto poruszać nieco naszymi palcami! Spójrzcie co to za ciekawe zabawy :) Ćwiczenie dłoni i palców jest bardzo ważne przy nauce pisania – nie zapominajcie o tym! Ćwiczenie ma dwie części. Zapraszamy! :)

Powrót

Część druga

Masaż dłoni i Zabawa paluszkowa

Filmik instruktażowy

Kochani zapraszamy do skorzystania z propozycji masażu dłoni, który ma na celu odprężenie oraz rozluźnienie np. po pisaniu :)Możecie poprosić kogoś z rodziny (rodziców, rodzeństwo), aby wykonał Wam taki masaż (jest on bardzo przyjemny). Zapraszamy!

Powrót

Podkład muzyczny

Część DRUGA

Filmik instruktażowy

Potrzebujemy: 1. kolorowych koralików (niewielkich rozmiarów, min. 5 sztuk)2. woreczka do przygotowania lodu 3. wody Jak wykonać ćwiczenie?1. Koraliki umieszczamy w woreczku, następnie napełniamy go wodą z kranu do pełna i zawiązujemy tak, aby nie przeciekał.2. Teraz najlepsza część zabawy: staramy się „przepychać/przeprowadzać” poszczególne koraliki przez napełnione wodą elementy woreczka :)

Powrót

Amelia

Instruktaż taneczny

Kochani! Zapraszamy Was do zrelaksowania się przy muzyce z filmu „Amelia”. Usiądź wygodnie, zrób klimat w pokoju sprzyjający wyciszeniu (np. zapal mniejsze światło). Zaproś rodziców, rodzeństwo i wspólnie pobawcie się przy muzyce :)Zapraszamy!

Powrót

Statki

Plansza do gry

Najpierw musisz znaleźć drugiego gracza. Potrzebujesz: kartki z tabelką dla każdego gracza oraz czegoś do pisania.Jak grać?1. W tabelce „Moja mapka” zaznaczamy kolorując kratki swoje statki / w tabelce „Mapka wroga” zaznaczamy oddane przez nas strzały (według instrukcji na mapce).2. Dalej postępujemy według zasad przedstawionych w instrukcji umieszczonej w tabelce.

Powrót

Państwa i Miasta

Plansza do gry

Zapraszamy Was do zabaw na kartce papieru z elementami rywalizacji.Na początek turniej „Państwa, miasta”. Żeby się odbył, potrzebujesz drugiego gracza, zaproś członkow rodziny.Potrzebujesz: kartki z tabelką dla każdego gracza oraz czegoś do pisania.1. Jedna z osób mówi w myślach alfabet (A, B, C, D, ...), a druga osoba mówi na głos „STOP”.2. Uczestnik mówiący w myślach alfabet, podaje na glos wszystkim graczom literę, na której padło hasło „STOP”.3. Następnie wszyscy gracze muszą zapisać w tabeli (z każdej kategorii) po 1 słowie zaczynającym się na podaną literę.4. Gracz który pierwszy uzupełni tabelę odlicza na głos od 10 do 0, i tym samym kończy rundę.5. Gracze czytają zapisane słowa i przyznają punkty według instrukcji zamieszczonej na planszy.Miłej zabawy! :)

Powrót

Plansza do gry

Podróżny Ptaszor

Podobną zabawę zaproponowałyśmy już w prezentacji o Wielkanocnych Tradycjach. Tam turlaliśmy zająca, a tu ... ptaszora! Rzucasz kostką, a następnie rysujesz kolejne części ciała naszego ptaszyska. Ptaki za każdym razem będą inne, zależnie od tego, jaka ilość oczek wypadnie na kostce.Czy twój ptak będzie bardziej przypominał papugę? A może orła? Tukana? Zobacz sam!Miłej zabawy! :)

Powrót

Czytamy dla Was

Powrót

Rozdział 4

WTOREK

KLUB MĄDREJ SOWY

Czytamy dla Was

Gryi Zabawy

Powrót

Powrót

Klub Mądrej Sowy

Krzyżówka podróżnicza

Podróże małe i duże

Interaktywna mapa

Zagadki

"Bo kontynent, to ląd wszystkim znany, otoczony przez morza i przez oceany. Siedem kontynentów - tyle ich na świecie i ciekawe, ile o nich wiecie :) " Tym o to słowem wstępu zapraszamy Was do Klubu Mądrej Sowy. Miłej zabawy! :)

Krzyżówka przyrodnicza

Krzyżówka

Powrót

Spróbuj wykonać krzyżówkę w formie tradycyjnej lub obrazkowej. Możesz się podzielić z nami swoją krzyżówką, wysyłając ją nam na pocztę elektroniczną.Życzymy miłej zabawy :)

Zagadki

Zagadka nr 1

Powrót

Zagadka nr 2

Zagadka nr 3

Zagadka nr 4

Zagadka nr 6

Zagadka nr 5

W rytmie flamenco napięcie rośnie,a kastaniety klaszczą donośnie.Korrida wabi żądnych tych wrażeń,innych Majorka – ten przedmiot marzeń.I Costa Brawa cudne wybrzeże.Jakie to państwo? Śmiało i szczerze!

Część tego kraju to są poldery, wydarty morzu grunt żyzny, szczery. Wiatrak tam stoi blisko wiatraka, i tulipanów obfitość taka. Co to za państwo? Odgadnąć łatwo, a więc odpowiedz – szanowna dziatwo!

Płynie Sekwana u stóp Notre Damew Luwrze naczelnym punktem programujest Mony Lizy uśmiech przesławny.A nad Loarą czar zamków dawnychi lazurowe kusi wybrzeże.Jakie to państwo? – Śmiało i szczerze.

Na mapie - jakby wielkie bucisko, jest tam Wezuwiusz, Pompeie blisko i wieczne Miasto, które zachwyca oraz Piotrowa święta stolica, że mądrej głowie – to dość dwie słowie jakie to państwo? Kto mi odpowie?

Z kraju tego pochodzą kreskówki dla dzieci: Rumcajs, Cypisek i sympatyczny Krecik.

Big Ben wydzwania swoją piosenkę,Elżbiecie Drugiej czyniąc podziękę,że już pól wieku włada wzorowowyspiarskim krajem. Więc ruszcie głowąi pociągnąwszy łyczek herbatkijakie to państwo, powiedzcie dziadki!

Interaktywna Mapa

Mapa Świata - kolorwanka

Powrót

Drogie Świetliki! Znalazłyśmy dla Was interaktywne mapy. Jedna z nich to taka interaktywna kolorowanka. Za to druga, to prawdziwe wyzwanie - Kraje Świata.

Mapa Świata - Kraje Świata

Podróże Małe i Duże

Wędrówki z mapą

Powrót

Poznajemy kontynenty

Kontynenty i oceany Ziemi

Drogie Świetliki! Specjalnie dla was znalazłyśmy ciekawe materiały edukacyjne w formie prezentacji i filmików. Miłego oglądania! :)

Powrót

Gryi Zabawy

Palcem po globusie

Mały reporter

Sieć pajęcza

Zabawy Świata

Bezludna wyspa

Japoński teatr Kamishibai

Zabawy Świata

Zabawy Świata

Powrót

Drogie Świetliki! Udało nam się zgromadzić sporo różnych zabaw z wielu krajów. Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu :) Specjalny punkt poświęcamy zabawie w japoński teatr Kamishibai.Zapraszamy! :)

Japoński Teatr Kamishibai

Powrót

Teatr Kamishibai, to teatr ilustracji i opowieści. Jego nazwa pochodzi od japońskich słów: Kami - papier i shibai - teatr, przedstawienie. Bardzo dawno temu w Japonii mnisi buddyjscy za pomocą ilustracji opowiadali różne umoralniające historie słuchaczom. Potem ten pomysł wykorzystali opowiadacze i artyści, wędrowali od wioski do wioski niosąc ze sobą kartonowy teatrzyk z pięknymi ilustracjami, a każdy obrazek był częścią baśni lub opowiadania.Jak możemy zrobić swój teatrzyk kamishibai? Możecie skorzystać z filmiku (do tego potrzebne będzie pudełko po czekoladkach, nożyczki i taśma klejąca), lub wykorzystać karton i po prostu przypinać do niego kolejne ilustracje..Ważne żeby wymyśleć historię lub bajkę , zrobić kilka ilustracji i zacząć opowiadać tak jak robili to tysiąc lat temu mnisi w Japonii :)

Film instruktażowy

Mały Reporter

Do zabawy potrzebujesz jedynie notatnika, długopisu.Wyobraź sobie, że jesteś reporterem znanego podróżniczego programu. Twoim zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu z mieszkańcami danego kreaju, czy regionu. Przyłącz do zabawy rodziców i rodzeństwo. Zobacz, co się stanie, gdy twoja mama na chwilę wcieli się w rolę rodowitej francuzki, a tata stanie się prawdziwym kowbojem!Miłej zabawy! :)

Powrót

Bezludna Wyspa

Co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę i po co? To włanie pytanie klucz tej zabawy. Gromadzicie różne przedmioty, potem zakrywacie oczy i wybieracie jeden z nich. Wymyślajcie najbardziej zakręcone zastosowanie dla niego na Waszej bezludnej wyspie. Miłej zabawy! :)

Powrót

Sieć Pajęcza

Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor . Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.Możesz sobie wyobrazić, że podróżujesz z samym Indianą Jonesem, probując pomóc mu przebrnąć przez jaskinię będącą prawdziwym leżem olbrzymich pająków! Teraz zabawa, na pewno nabierze smaku. Bawcie się dobrze! :)

Powrót

Palcem Po Globusie

Pora wyruszyć w podróż. Zawiąż oczy, zakręć globusem i zatrzymaj go palcem. Punkt, który wskazuje, jest miejscem twojej wyprawy. Weź walizkę i spróbuj spakować ją tak, jakbyś faktycznie podróżował w dane miejsce. Zastanów się jaka panuje tam pogoda (ciepło/zimno; panuje tam raczej susza, a może bez przerwy pada?) i co jest Ci potrzebne (namiot, a może dobry przewodnik, sprzęt wspinaczkowy?). Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu swojej podróży.Miłej zabawy! :)

Powrót

Czytamy dla Was

Powrót

Rozdzał 5

Tak jak w zeszłym tygodniu, tak i w tym kontynuujemy naszą świetlicową inicjatywę: "Czytamy dla Was".Aktualnie czytamy "Awanturę w Bajkach" pani Agnieszki Olejnik. Pierwsze trzy rozdziały znajdziecie w poprzedniej prezentacji "Odyseja Kosmiczna", którą odnajdziecie na stronie naszej szkoły w zakładce aktualności. Wypatrujcie tygodnia trzeciego.

Powrót

Zajęcia plasyczno-techniczne

Czytamy dla Was

Film

ŚRODA

Powrót

Film

Filmografia dziecięca

Filmy edukacyjne

Byli Sobie Podrożnicy

Nela - Mała Reporterka

Powrót

Filmy edukacyjne

Podróż do wnętrza Ziemi

Nauka w plecaku

Czemu warto podróżować?

Powrót

Byli Sobie Podróżnicy

Podobnie, jak "Był Sobie Kosmos", który mogliście oglądać w zeszłym tygodniu, jest to francuski serial animowany z cyklu "Było Sobie ..."Wyprodukowano go w 1994 roku dla France 3.Twórcą filmu jest Albert Barillé. Serial ma 26 odcinków. Możesz go znaleźć m.in. na youtube.

Byli Sobie Podróżnicy

Powrót

Nela -Mała reporterka

Nela, to urodzona w 2005 roku młoda autorka dziecięcych książek podróżniczych oraz programów telewizyjnych. Swój pierwszy poradnik podróżniczy napisała mając 8 lat!Występuje w programie telewizyjnym, emitowanym przez TVP ABC

Odcinek 1

Powrót

Nasze propozycje

Czytamy dla Was

Powrót

Rozdział 6

Zajęcia plastyczno-techniczne

Powrót

Akwarium w słoiku

Maski afrykańskiego plemienia

Akwarium w słoiku

Drogie Świetliki, podróżować można też w głąb oceanu. Wykonana praca, będzie doskonałą dekoracją pokoju! :)

Powrót

Dalej

Hop, hop :) A takie akwarium w słoiku wykonała jedna z naszych świetlicowych pań, mając 8 lat. Wystarczył słoik, flamastry, kamienie, muszelki, plastelina, nitka, taśma klejąca i kartka papieru.Miłej zabawy! :)

Czego potrzebujesz?

 • słoika z nakrętką (lub kartonowe pudełko);
 • flamastrów, farb, czy kredek;
 • kamieni, muszelek;
 • nitki;
 • taśmy klejącej;

Powrót

Dalej

Jak wykonać pracę?

 1. Wystarczy wysypać na dno słoika kamienie i dodac kilka muszelek.
 2. Nasze "roślinki" dobrze zamocować np. w plastelinie.
 3. Na karce papieru trzeba narysować i pokolorować rybki.
 4. Do rybki mocujemy sznurek, który następnie podklejamy do spodu nakrętki.
 5. Słoik zakręcamy.I gotowe! :)

Powrót

Afrykańskie maski plemienne

Pracę przez nas tu zaproponowaną, możecie również wykorzystać do zabawy! :)Czy byliście kiedyś w Afryce? A może chcielibyście zabawić się w mieszkańców Czarnego Lądu ? Jeśli tak to przygotujcie sobie afrykańskie maski i ozdoby. Potem możecie zbudować afrykański chatki i poczuć się jak w środku dzikiej dżungli nie wychodząc z domu.

Powrót

Dalej

Czego potrzebujesz?

 • papierowych talerzyków,
 • brązowej farby,
 • pędzelka,
 • brązowej i białej plasteliny,
 • kolorowych tasiemek,
 • kolorowych koralików,
 • dziurkacza.

Powrót

Dalej

Jak wykonać pracę?

 1. W talerzyku należy wyciąć otwory na oczy, a następnie pomalować go na brązowo.
 2. Po wyschnięciu doklejamy nos i usta z plasteliny, a następnie ozdabiamy talerzyk białą plasteliną.
 3. Wycinamy dziurki w talerzyku i przewlekamy przez nie tasiemki zakończone kolorowymi koralikami.

Powrót

Zajęcia czytelnicze

Czytamy dla Was

Zajęcia muzyczne

Powrót

CZWARTEK

Zajęcia czytelnicze

Powrót

Bibliografia dziecięca

Legenda o pierwszej latarni morskiej

Czytamy dla Was

Podróże Guliwera

Powrót

Czytamy dla Was

Drogie Świetliki, Kontynuujemy naszą akcję "czytamy dla was" z zeszłego tygodnia (świetlicowa prezentacja o Odyseji Kosmicznej, wciąż jest na stornie internetowej naszej szkoły - wystarczy zajrzeć w aktualności).W tym tygodniu kolejne pięć rozdziałów wybranej przez nas książki. Dla przypomnienia, książka to "Awantura w Bajkach", której autorką jest pani Agnieszka Olejnik. Po następne rozdziały zapraszamy już w przyszłym tygodniu!

Rozdział 4

Rozdział 8

Rozdział 6

Rozdział 5

Rozdział 7

Powrót

Legenda o pierwszej latarni morskiej

Bajka

Powrót

Podróże Guliwera

Audiobook

Powrót

Nasze propozycje:

Czytamy dla Was

Powrót

Rozdział 7

Powrót

Zajęcia muzyczne

Taneczna podróż

Zatańcz z nami

Śpiewaj z nami

Indiana Jones

Taneczna podróż po Świecie

Powrót

Wyruszamy w podróż muzyczną gdzie poznamy charakterystyczne tańce danego kraju. Zachęcamy Was do wysłuchania, obejrzenia, a przede wszystkim, do zatańczenia. Pierwszy kraj to Rosja, w którym zatańczymy Kalinkę.

Kalinka

Dalej

Taneczna podróż po Świecie

Powrót

Po przetańczeniu kalinki, wsiadamy do pociągu. Podążamy do kolejnego kraju, którym będzie Austria. Zatańczymy tam walca wiedeńskiego. Zaproście do tańca mamę lub tatę.

Walc

Dalej

Podkład muzyczny

Taneczna podróż po Świecie

Powrót

Po Austrii pojedziemy do Francji i poćwiczymy kankana.Skoro już jesteśmy we Francji, odtańczymy też belgijkę!Pora wyruszać dalej, do Grecji, by odtańczyć Zorbę!Wybierzemy się jeszcze do Irlandii by spróbować swoich sił w tańcu irlandzkim.

Kankan

Dalej

Zorba

Taniec irlandzki

Belgijka

Powrót

Taneczna podróż po Świecie

Możemy też udać się do Stanów Zjednoczonych i spróbować swoich sił w tańcu hip-hop, albo w tańcu country.Prawie na samym końcu - Macarena, którą na pewno znacieCzas na powrót do Polski. Może by tak odtańczyć poloneza?Życzymy miłej zabawy! :)

Hip-hop

Polonez

Macarena

Conutry

Zatańcz z nami

Powrót

Drogie Świetliki! Na pewno pamiętacie nasze zajęcia taneczne prowadzone przez panią Olę.Od dziś możecie potańczyć w waszych domach razem z nami!Zapraszamy na naukę nowego tańca w arabskim klimacie :)

Instruktaż taneczny

Indiana Jones

Powrót

Na pewno wielu z was rozpoznaje motyw przewodni z filmu "Indiana Jones"Kompozytorem ścieżki muzycznej do filmu jest pan John Williams. W zeszłym tygodniu mogliście zapoznać się z "Marszem Imperialnym", którego autorem również jest ten amerykański kompozytor.

Podkład muzyczny

Śpiewaj z nami

Powrót

Drogie Świetliki!Zapraszamy do wspólnego zaśpiewania piosenki "Plecak, Torba i Walizka", którą wykonał zespół Fasolki.

Podkład muzyczny

Tekst

1. Lato w internecie ogłoszenie dało,kto chce się z nim spotkać, ten ma czasu mało.Trzeba wyjąć rzeczy, które w szafie spały,na tę ważną chwilę cały rok czekały. Ref.: Plecak, torba czy walizka ,bez nich w podróż nie wyruszysz,choć dźwiganie nie jest miłe smak przygodywszystkich kusi. (2x) 2. Wielkim pakowaniem żyje każda chata,wszyscy chcą wyjechać na spotkanie lata,wyruszyć w nieznane, stare kąty zbadać,odwiedzić rodzinę, uściskać, pogadać. Ref.: Plecak, torba czy walizka ,bez nich w podróż nie wyruszysz,choć dźwiganie nie jest miłe smak przygodywszystkich kusi...

PIĄTEK

Czytamy dla Was

Las w Słoiku

Propozycje Świetlików

Powrót

Czytamy dla Was

Powrót

Rozdział 8

Las w słoiku

Powrót

Drogie Świetliki! Mamy dla Was propozycję, dzięki której będziecie mogli ozdobić swój pokój. Wspólnie z nami możecie wykonać prawdziwy ogród botaniczny, zamknięty w słoiku! Historia "lasów w słoiku" rozpocząła się w 1960 roku, gdy francuski botanik David Latimer założył swój ogród w butli.

Dalej

Powrót

Dalej

Czego potrzebujesz?

 • słoika (min. 1-2 litry)
 • świeżej ziemi kwiatowej
 • czystego piasku (może być do akwariowy)
 • aktywnego węgila drzewnego
 • 2-3 roślin; uwaga - nasz wybór musi być podyktowany tym, czy chcemy by nasz słoik pozostał zamknięty, czy otwarty: słoik zamknięty - np. paprocie, fitonia i bluszcz słoik otwarty - sukulenty np. aloes, eszeweria, opuncja
 • mchu - Uwaga: mchy w Polsce są pod ochroną! Polecamy więc zakupić je w sklepie terrarystycznym
 • wody

Powrót

Jak to zrobić?

 1. Na dno słoika wsypujemy ok. 2 cm piasku.
 2. Na piasek sypiemy ok. 1 cm rozdrobnionego węgla drzewnego .
 3. Na węgiel wsypujemy 4-5 cm ziemi .
 4. Ubijamy delikatnie całość łyżką.
 5. W ostrożnie zrobione zagłębienia wsadzamy rośliny, starając się, by nie leżały przyklejone do ścianek słoika.
 6. Podsypujemy ziemię wokół korzeni i ubijamy ją.
 7. Dekorujemy słoik mchem, czy kamieniami.
 8. Wlewamy do środka ok. 5-10 ml wody.
 9. Słoik zakręcamy szczelnie
 10. Całość stawiamy blisko okna, ale nie bezpośrednio na słońcu. Na ściankach powinna zbierać się woda. Jeśli zaczyna ona spływać, należy odkręcić sloik na dwie godziny. Jeśli woda nie skrapla się - dolewamy 2 ml wody.

Filmik instruktażowy

Instrukcja w pdf

Powrót

Propozycje naszych Świetlików

Drogie Świetliki! Przypominamy i zachęcamy Was do wysyłania nam swoich zdjęć.Czy to z Waszych aktywności w czasie wolnym, czy też z pracami, które wam proponujemy.Na pewno znajdą się one w przyszłej prezentacji! :)

Michał z kl. 1B

Podobnie jak Zosia z kl. 3C, tak samo Michał z kl. 1B już drugi raz podzielił się z nami swoimi sposobami na nudę.Super Michał! Tak trzymaj! Bardzo dziękujemy Ci za świetne zdjęcia :)Michał, wraz ze starszą siostrą - Wiktorią, najwyraźniej lubią spędzać czas wspólnie grając :) Dodatkowo, Michał skorzystał z jednej z naszych propozycji i wykonał swój własny galaktyczny słoik! Widać, że pracowali w pocie czoła, ale słoik wygląda pięknie :) Obydwojgu przypadła też do gustu kosmiczna wykreślanka. Ciekawe kto skończył pierwszy? :)Wiktoria, czy Michał? Jak myślicie? :)