Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

1

2

3

Watch

4

5

Watch

6

Info

A

B

Listen

Read more

Play

Czy rozpoznajesz ten wizerunek Jezusa? Tak - to Jezus Miłosierny. Na dzisiejszej katechezie poznasz historię tego wizerunku, spotkasz tę, którą nazywamy Sekretarką Bożego Miłosierdzia i spróbujesz zgłębić tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Ale po kolei :) Zapisz w zeszycie temat: Tajemnica Bożego Miłosierdzia.

A teraz trochę teorii: Stary Testament ukazuje nam Boga miłosiernego i litościwego ale sprawiedliwego. Nowy Testament objawia Boże miłosierdzie w Jezusie Chrystusie. Jezus nie tylko o nim mówi (przypowieści) ale również to miłosierdzie czyni (uzdrowienia). Zaś głównym momentem ukazania Bożego miłosierdzia jest męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Teologowie określają miłosierdzie jako jeden z przymiotów (cech) Boga, który przejawia się w miłości do człowieka, w nieustannym niesieniu pomocy swemu stworzeniu i podnoszeniu go z grzechu. Mi najbardziej podoba się wytłumaczenie św. Jana Pawła II: "Miłosierdzie określane jako miłosierna miłość posiada wszystkie cechy miłości w najszerszym tego słowa znaczeniu. Zawiera w sobie to wszystko, co składa się na treść miłości ojcowskiej, macierzyńskiej, oblubieńczej, braterskiej, przyjacielskiej i koleżeńskiej, która jest łaskawa, cierpliwa, współczująca, ofiarna, uczynna, wybaczająca i wierna. Miłosierna miłość koncentruje się przede wszystkim na podstawowej wartości człowieka, jaką stanowi godność jego człowieczeństwa i tę właśnie godność stara się ocalić, oczyścić i podnieść, wydobyć niejako spod wszelkich nawarstwień zła" (Encyklika Dives in misericordia).

Mówiąc o Bożym miłosierdziu nie można pominąć historii niezwykłej dziewczyny, która przyczyniła się do rozpowszechnienia tego orędzia. Kim ona jest? To polska zakonnica - św. Siostra Faustyna Kowalska. Obejrzyj krótki filmik przedstawiający tę Świętą.

Podczas objawień Pan Jezus przekazał siostrze Faustynie pewne praktyki, dzięki którym możemy wypraszać miłosierdzie dla siebie i całego świata. Zapisz je do zeszytu, a następnie klikaj w kolejne ikonki. Formy kultu miłosierdzia Bożego: 1. Obraz Chrystusa z podpisem "Jezu ufam Tobie" 2. Święto Bożego Miłosierdzia (pierwsza niedziela po Wielkanocy) 3. Koronka do Miłosierdzia Bożego 4. Modlitwa w Godzinie miłosierdzia - 15.00.

Zachęcam Cię do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego historię obrazu Jezusa Miłosiernego.

Jeśli nie znasz modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego, to teraz ją poznasz ;) Możesz skorzystać z wersji mówionej lub śpiewanej. Niech będzie to Twoja chwila na modlitwę :) Jeśli nie masz teraz czasu - wróć do tego punktu np. o godzinie 15.00 lub wieczorem. Zachęcam

KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO (odmawiamy na różańcu) Na początkuOjcze nasz, Zdrowaś Maryjo Wierzę w Boga Na dużych paciorkach (1 raz)Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata. Na małych paciorkach (10 razy)Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata. Na zakończenie (3 razy)Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

Pan Jezus pragnie naszej modlitwy - za siebie, za bliźnich, za cały świat. Ta modlitwa jest potrzebna szczególnie teraz. Ale Chrystus chce również, byśmy - tak jak On - sami okazywali miłosierdzie drugiemu człowiekowi. Czy pamiętasz uczynki miłosierdzia? Mam nadzieję, że tak, ponieważ teraz będziesz mogła/mógł sprawdzić swoją wiedzę

Na dziś to już wszystko. Jeśli masz w domu obrazek Jezusa Miłosiernego, to wklej go do zeszytu. Mam nadzieję, że dzięki tej lekcji lepiej rozumiesz tajemnicę Bożego miłosierdzia, a modlitwa Koronką stanie się Twoją ulubioną