Want to make creations as awesome as this one?

WIEJSKIE PRODUKTY

Transcript

Pani Patrycja

SÓWKOWE ZADANIA

Wiejskie produkty

Dzień dobry

Sóweczki, dzisiaj będziemy rozmawiali o produktach, które mamy dzięki pracy rolnika. Część z tych rzeczy pochodzi z upraw a inne z hodowli. Postaram się wszystko wam wyjaśnić. To wcale nie jest trudne. zobaczcie sami :)

Na filmiku zobaczycie, co uprawiane jest na polu, w jaki sposób dzieli się rośliny oraz jakie produkty dzięki temu otrzymujemy.

01

RODZAJE UPRAWI POCHODZĄCE Z NICH PRODUKTY

02

ZWIERZĘTA Z HODOWLI I PRODUKTY, JAKIE DZIĘKI NIM OTRZYMUJEMY

zwierzęta z farmy

03

OPOWIADANIE

Odpowiedzcie na pytania ukryte pod znakiem

NAJPIĘKNIEJSZE

Grzegorz Kasdepke

„Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!… Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miło-ścią na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania. – Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku! – A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły. – Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski. – A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki. Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie.I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci. – Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura. – Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga. – Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura. A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: – Mamo! Już jestem!

04

KARTY PRACY

zaglądnijcie też do księgi zabaw z literkami

strona 59

strona 46a i 46b

strona 38a i 38b

wykonajcie zadania z kart pracy

05

ZADANIE DLA CHĘTNYCH :)

Będą wam potrzebne:

*ugotowane jajka, *miseczka,*łyżka,*nóż,* widelec,* jeśli lubicie - szczypiorek, koperek lub natka pietruszki,* majonez, *sól i pieprz, *chleb lub bułki, *wybrane warzywa do ozdobienia kanapek

PASTA JAJECZNA

Przygotujcie samodzielnie kanapki z pastą jajeczną. Pamiętajcie, żeby najpierw umyć ręce!!! PAMIĘTAJCIE O ZASADACH BEZPIECZNEGO UŻYWANIA NOŻA, Zapraszam do pracy. Obierzcie jajka, rozgniećcie je w miseczce, dodajcie pokrojony szczypiorek, koperek lub natkę pietruszki, odrobinę majonezu, szczyptę soli i pieprzu. Wymieszajcie całość. Następnie nakładajcie pastę na kromki chleba i ozdabiajcie kawałkami warzyw (pomidorów, ogórków, rzodkiewki, sałaty itp.). A teraz najważniejsze - spróbujcie wykonanych przez siebie kanapek.

dziękuję