Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Jak działa termometr?

Pogoda dla Szczecina

20.04.2020.

Wilgotność

41%

Wiatr

19

Km/h

UV

Ten tydzień

13º

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

Niedziela

15º

15º

15º

13º

15º

13º

Max Temp.

temperaturanoc

0%

opady

kwiecień

miesiąc

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

MIN: - 3 ºC MAX: + 22 ºC

Rodzaje termometrów

  • termometr lekarski – zakres temperatur: od 35 do 42 °C (termometry elektroniczne od 32 °C do 42 °C); jego odmianą jest termometr owulacyjny; są to termometry temperatury maksymalnej;

  • termometr zaokienny – zakres temperatur: od −50 do 50 °C;

  • termometr pokojowy – zakres temperatur: od 0 do 40 °C;

  • termometr laboratoryjny – zakres temperatur: bardzo różny (zazwyczaj od 0 do 150 °C).

  • termometr meteorologiczny – jest to zespół dwóch termometrów, maksymalnego i minimalnego;

Termometr lekarski – termometr specjalizowany do pomiaru temperatury ciała. Termometry te umożliwiają odczyt zmierzonej temperatury po zaprzestaniu pomiaru, w czasie gdy temperatura termometru spada (termometr temperatur maksymalnych). Rozróżniamy kilka rodzajów termometrów lekarskich:

  • termometr ciekłokrystaliczny w postaci elastycznego paska, który można przyłożyć do ciała;
  • termometr cieczowy, najczęściej rtęciowy; w związku z wycofaniem ze sprzedaży w UE rtęć jest zastępowana np. przez galinstan, stop metali ciekły w temperaturze pokojowej;
  • termometr elektroniczny.

Termometr - sprzęt laboratoryjny służący do pomiaru temperatury rozmaitych substancji, zwykle umieszczonych wewnątrz szklanej aparatury. Konstrukcja termometrów laboratoryjnych nie różni się jakoś szczególnie od termometrów stosowanych w innych miejscach. Termometry te mają jednak kilka specyficznych cech.

Jak mierzymy temperaturę?

Za „ciepłe” uważamy te obiekty, które są cieplejsze od naszej skóry, a za „zimne” – chłodniejsze od niej. Porównywanie temperatury różnych obiektów do ciepłoty naszego ciała nie jest zbyt dokładne. Dlatego, by precyzyjnie określić temperaturę, posługujemy się specjalnymi przyrządami – termometrami.Termometry powinny być tak skonstruowane, by każdy mierzył temperaturę w takiej samej skali. Najczęściej używanym sposobem pomiaru temperatury jest określanie jej według skali Celsjusza, nazwanej tak od nazwiska jej twórcy, Andersa Celsjusza. Jako zero stopni Celsjusza – co zapisuje się w skrócie 0°C – przyjęto temperaturę zamarzania wody. Temperatura wrzenia wody to sto stopni Celsjusza (100°C). Między tymi punktami na skali, po podzieleniu jej na 100 równych części, wyznacza się wielkość jednego stopnia Celsjusza. Wartości niższe od temperatury zamarzania wody nazywamy ujemnymi i zapisujemy z minusem przed liczbą, np. −10°C. Wartości wyższe nazywamy dodatnimi, zwykle zapisujemy je bez żadnych znaków, ale można stosować zapis z plusem, np. +30°C.

Źródło: https://epodreczniki.pl/a/jak-dziala-termometr/D11uMUWbV

Doświadczenie dla chętnych

2. Zastosowanie termometrówPolecenie 1Przypomnij sobie termometry, które zdarzyło ci się widzieć. Czy wszystkie służyły do tego samego, np. pomiaru temperatury powietrza? Jeśli nie, to ustal, czy istniały między nimi jakieś różnice.Do mierzenia temperatury różnych substancji używa się odpowiednich termometrów. Temperaturę powietrza mierzy się termometrem zaokiennym. Ważne jest to, aby przymocować go w miejscu zacienionym. Wystawienie termometru na pełne słońce spowoduje, że będzie on nagrzewał się od jego promieni i wskazanie nie będzie dokładne. Termometry stosuje się również w kuchni – można zmierzyć temperaturę przyrządzanej potrawy, np. pieczeni w piekarniku. Temperaturę ludzkiego ciała mierzymy termometrem lekarskim, który pokazuje wąski zakres temperatury. Naukowcy używają też specjalnych termometrów pozwalających mierzyć temperatury bardzo wysokie, np. +1200°C, lub niskie, np. −100°C.

CiekawostkaSpecjalne urządzenia – termowizory – wykrywają ciepło otoczenia, a następnie przypisują wybrany kolor określonej temperaturze. Urządzenia te mają wiele zastosowań – na przykład w budownictwie pozwalają wykryć, czy budynek jest dobrze ocieplony. Technika ta ma również zastosowanie w medycynie i śledztwach policyjnych. Kamerami termowizyjnymi można także podglądać przyrodę nocą.

Koniec

Info

Sprawdź czy już potrafisz. Zdobądź 1 ananasa!

Źródło: https://epodreczniki.pl/a/jak-dziala-termometr/D11uMUWbV

Koniec

Sprawdź czy już potrafisz. Zdobądź 1 ananasa!