Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Презентација о техникама учења за ученике основне школе.

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Презентација за ученикеПрипремила психолошко-педагошка служба ОШ ''Десанка Максимовић''

Како успешно учити?

Хајде да научимо да учимо!

Шта то беше школа?

За успешно учење потребно је неколико услова: адекватно место за учење и услови за рад спремност и мотивација за учење познавање ефикасних метода и техника учења

Онај ко зна да учи, довољно зна!

Услови успешног учења

Технике учења су начини и стратегије учења које нам олакшавају рад . Чине учење занимљивијим и помажу нам да нешто запамтимо не учећи то напамет. Њихово коришћење такође захтева труд и рад. Ефикасне су када познајемо принцип њиховог рада, доследно и правилно их примењујуемо.

Технике учења

Технике учења

Забележи у свеску најважније

Преслишавај се и дискутуј са другима

Примени научено

Подвлачи кључне појмове

Слушај и читај пажљиво

Степенице у учењу

П - преслишај се наглас или препричај некоме прочитано

П - Понављај научено током наредних неколико дана

Ч - читај концентисано и са разумевањем

П - питај се који део градива је важан

Ч - читај једном површно

Техника ЧПЧПП

М (mood-расположење) Креирај позитивну атмосферу за учење, без стреса и притиска У (understand-разумети) Учи са разумевањем. Битно је да означиш део градива који ти није јасан и да се касније вратиш на њега, тражи помоћ других ако не можеш сам-а да разумеш градиво. Р (recall-подсетити се) Након завршетка дела градива, застани са учењем и подсети се пређеног градива. Преслишај се наглас, како би открио-ла који делови ''шкрипе''. Д (digest-разложи) Уколико градива има доста, подели га на мање целине па учи део по део. Е (expand-прошири) Прошири градиво тако што ћеш сам-а смислити питања из дате лекције. Које питање би ти поставио-ла другима да си наставник? Р (review-преиспитај) Понови научено. Запитај се који од претходних корака ти је највише помогао да научиш и настави да га примењујеш.

МУРДЕР систем учења

То су технике учења које се базирају на сликовно-асоцијативним приказима лекција. Подстичу развој маште и креативности код ученика и помажу им да лакше упамте неко градиво асоцирајући сликом на речи. Постоје још и загонентна питања и приче. Више можеш сазнати на https://ntcucenje.com/

НТЦ технике учења

Менталне мапе

Технике учења

Менталне мапе или мапе ума су технике учења које представљају визуелни приказ лекције. Од централног појма лекције, који се налази у средишњем делу гранају се други, са њим повезани појмови. Ако те занимају менталне мапе, постоји истоимена књига аутора Тонија Бузана у којој можеш да сазнаш доста тога о њима.

Да ли знаш који је твој стил учења? Кликни и сазнај. Познавање сопственог стила учења ти може олакшати проналажење одговарајуће технике за учење.

Кинестетички стил учења - интересују те ствари које можеш да направиш, додирнеш, не можеш мирно да седиш и да учиш...

Аудитивни стил учења - највише ти одговара да слушаш предавања, аудио лекције...

Визуелни стил учења - најлакше учиш док читаш лекцију, гледаш фотографије, презентације...

Стилови учења

Ако ти је нешто тешко да научиш, пробај да га нацрташ или направиш. Можеш да направиш модел ветрењаче па да испробаш како ради.

Бележи појмове на разнобојне картице па их повезуј са одређеном бојом. Имена река пиши на плаве картице, градова на беле, нац. паркова на зелене...

Када учиш набрајање, запамти прва слова као подсетник. На пример, БРУМ-земље источне Европе: Белорусија, Русија, Украјина и Молдавија

Ако ти је тешко да запамтиш неки појам, сети се речи која се римује са њим (кмет-свет).

Мнемотехнике

Технике памћења

Направи план активности на дневном и недељном нивоу.Чекирај активности које си успешно завршио-ла и анализирај зашто су неке остале незавршене. Све што можеш данас, не остављај за сутра.

Савети за успешно учење

Пази на време док учиш. Направи кратку паузу ако се умориш. Пробај да примениш помодоро технику организовања времена ако не успеваш сам-а да се организујеш.

Постави реалан и достижан циљ у свом учењу (или више мањих циљева, за сваки предмет нпр). Циљевии треба да буду конкретни: До 20:00 ћу знати колико има националних паркова у Србији и који су.

Савети за успешно учење

  • Предмете који су ти најтежи, учи прве, када имаш највише енергије
  • Довољно се одмарај током учења, умор током учења је нормалан
  • Нека те на рад, мотивишу жеља за знањем и радозналост, тако ће ти учење бити уживање
  • Награди себе када достигнеш циљ у учењу или испуниш дневни план (награда може да буде и шетња, читање омиљене књиге...)
  • Апликација која ти може помоћи у учењу Study Tips (Google play store)

Савети за усшешно учење

Знање је вредније од новца, оштрије од сабље!Грузијска пословица

Хвалана пажњи!