Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Przygotowała: Anna Stasiak

Temat:

Po co jestteatr?

Joanna Kulmowa"Po co jest teatr?"

Ta drabina to schody do nieba, a ta miska pod schodami to księżyc. Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz, a z garnków są hełmy rycerzy. Ale kto w te czary nie uwierzy? To jest teatr. A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie. I już zawsze w misce księżyc widzieć...

reżyser

aktor

scenograf

choreograf

sufler

oświetleniowiec

Gdy przychodzimy do teatru, siadamy w wygodnych fotelach i czekamy aż rozpocznie się spektakl. Nie zastanawiamy się nad tym, ilu ludzi pracowało nad przygotowaniem przedstawienia. Dowiedzmy się, kim sąludzie teatru.

ludzie teatru

Dobry aktor powinien mieć jeszcze nienaganną dykcję

Nie każdy może być aktorem. Kandydat na aktora musi charakteryzować się pewnymi umiejętnościami i cechami. Na przykład musi za pomocą gestów i mimiki przekazywać określoną treść.

Cechy dobrego aktora

1. Dowiedz się, jaką sztukę obejrzysz i kto jest jej autorem.2. Nie spóźnij się na spektakl.3. Kiedy przechodzisz na swoje miejsce na widowni, odwróc się przodem (nigdy tyłem!) do osób siedzących w Twoim rzędzie. Nie przepychaj się.4. Wyłacz telefon komórkowy.5. Podczas przerwy porozmawiaj z towarzyszącą Ci osobą o wrażeniach, jakie wywarło na Tobie przedstawienie.

Teatralny savoir-vivre

Podręcznik str. 191-194

Przeczytaj "Legendę o warszawskim bazylisZku" autorstwaWandy Chotomskiej

Porównaj dramat Wandy Chotomskiej z treścią legendy o Bazyliszku

obejrzyj

Pomyśl,

czym różnią się te dwa utwory?

Wnisoski w formie kilkuzdaniowej wypowiedzi zapisz w zeszycie.