Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Młodzi mają głos

Zbudować przemówieniE

< Zacznij od tego kołai podążaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara

01

lekcja

02

lekcja

03

lekcja

04

lekcja

05

lekcja

06

lekcja

07

lekcja

08

Nie masz pomysłu?Szukasz inspiracji?Kliknij w żarówkę :)

Na co zwrócić uwagę?

Dzień dobry, przed nami prace nad warsztatem pisarskim. Na zajęciach już kilkukrotnie przemawiałeś, jednak, by pracować świadomie należy zacząć od podstaw. Przypomnij sobie to, co już wiesz, ale w trakcie czytania NOTUJ to, co Twoim zdaniem w kulturze komunikacji jest najistotniejsze. Otwórz podręcznik do języka polskiego "Między nami" i wczytaj się w: strona 9 (szara ramka), str. 10 (żółta ramka), str. 13 (szara ramka), str. 125 (szara ramka), str. 194 i 195 (błękitne ramki), str. 225 (szara ramka).

Przed Tobą lekcja druga poświęcona GRZECZNOŚCI NIEJĘZYKOWEJ. Co to jest, zapytasz? Zapoznaj się z tym szarym tekstem. Przeczytałeś? Teraz kliknij >>> TU i posłuchaj.

W czwartej lekcji postaram się sprawić, byś zrozumiał, dlaczego powinieneś umieć przemawiać? W tym celu, poproszę żebyś pobrał mój list do Ciebie, klikając >>> TU i przeczytał go w całości z uwagą.

Dziś odpowiemy sobie na pytanie, czym jest RETORYKA i zastanowimy się CO TY MÓWISZ, CZŁOWIEKU?! Zanim zapoznasz się z informacjami umieszczonymi w ramce, posłuchaj krótkiego wykładu poświęconego retoryce właśnie, który przygotował nie byle kto, a literaturoznawca, pan Michał Rusinek! Klik >>> TU.

Przejdźmy do konkretów, dziś raz na zawsze odpowiemy sobie na pytanie: jak przygotować DOBRE przemówienie? Pobierz z >>> TEJ strony opowiadanie i dokładnie wczytaj się w jego treść. Następnie wyciągnij wnioski do własnej pracy, która niebawem nastąpi.

Dzisiejsze zajęcia przeprowadzi dziennikarz, którego na pewno znacie - pan Tomasz Kammel. Proponuję, by dokładnie wsłuchać się w to, co ma do przekazania, ponieważ od dziś rozpoczynasz pracę nad przygotowaniem własnego przemówienia. Zadanie będzie nietypowe, ponieważ przyjdzie Ci wygłosić je w domu, nagrać i w formie WIDEO (czyli z wizją) przesłać do mnie. Dlaczego upieram się na wizję? Ponieważ przemówienie nie to tylko słowa, ale także GESTY, czyli mowa ciała. O tym wszystkim posłuchacie >>> TU. Zapraszam!

Skoro już wiesz, co zrobić z ciałem w trakcie przemawiania, nastał idealny moment, by zastanowić się, na jaki temat chcesz zabrać głos??? Następnie pobierz opowiadanie, które udzieli kolejnych wskazówek; znajdziesz go >>> TU. Teraz wszystko dobrze ZAPLANUJ, czyli zapisz, zbuduj PLAN, i posłuchaj lekcji, jak dobrze swoją pracę zacząć. Przed Tobą pan Tomasz Kammel >>> TU.

Dziś OSTATNIA lekcja przed ogromną pracą, którą wykonasz i długo oczekiwanym finałem. Zanim jednak rzucisz się w wir pracy, powinieneś wysłuchać jeszcze jednej przemowy. Przemówienia na bardzo ważny temat, wystąpienia majstersztyku, przygotowanego i wygłoszonego przez niedoścignionego oratora, profesora Jerzego Bralczyka. Usiądź wygodnie i wsłuchaj się w słowo >>> klik TU.

Brakuje Ci pomysłu na temat? Nie wiesz, o czym napisać? Na jaki temat zabrać głos? Po pierwsze: Zastanów się, co Cię interesuje? Z czym się nie zgadzasz? Jaki temat Cię męczy? Po drugie: Pomyśl, co jest ważne? Co powinni dostrzec inni ludzie? Po trzecie: Skorzystaj z tematu, które są Ci bliskie, np. Czy dorastanie to łatwa sprawa? Czy rodzice zawsze nie rozumieją? Co na prawdę jest ważne we współczesnym świecie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę w dobie szalejącego wirusa? Dasz radę!

Pamiętaj, że to ma być nagranie filmowe. Zwróć uwagę na: - dobry wstęp zawierający tezę; - odpowiednią argumentację; - dobór przykładów, które nie pozostawią wątpliwości; - wykorzystanie zwrotów do słuchaczy; - styl i język przemówienia, wyraźną wymowę i mowę ciała; - podsumowanie wypowiedzi, wyciągnięcie wniosku i podziękowanie słuchaczom