Want to make creations as awesome as this one?

Piątoklasiści - przydział 5

Transcript

Dear Students Drodzy moi Piątoklasiści

Mam nadzieję, że do tej pory zrobiliście wszystkie zadania, które Wam wskazałam w zadaniu domowym na Librusie. Waszym Rodzicom przesłałam screenshoty ze stronami z rozwiązaniami. Mam nadzieję, że sprawdziliście, czy dobrze zrobiliście. A jeśli macie jakieś zaległości, to bardzo proszę je nadrobić.

gdy popatrzymy na rysunek

Najprzyjemniej będzie nam przypomnieć sobie, kiedy tego czasu używamy i jak jest zbudowany,

Ostatnio zajmowaliśmy się czasem Past Simple. Napiszcie w zeszycie temat: Utrwalamy Past Simple (We are practising Past Simple).

Fifth Graders' bus

A teraz przerysujcie obrazek do zeszytu – ma być duży i wyraźny, zużyjcie na to dwie kartki.

Wiecie już, że w czasie Past Simple w zdaniu twierdzącym stosujemy drugą formę czasownika. Jeśli jest to czasownik regularny, to do 1. formy dodajemy końcówkę -ed (lub samo -d lub - jeśli czasownik kończy się na literę y - to wtedy y zamienia się na i i dopiero dodajemy końcówkę -ed i wychodzi -ied). Obejrzyjcie filmik, aby przypomnieć sobie czas Past Simple - kliknijcie w ikonkę z palcem w prawym górnym rogu.

Z czasownikami regularnymi jest łatwo, ponieważ mają końcówkę najczęściej -ed. Trudniej z czasownikami nieregularnymi – trzeba się ich form - drugiej i trzeciej - po prostu nauczyć. A nie jest to łatwe, ponieważ najczęściej są to trzy osobne słowa do nauczenia się. W Waszej książce na stronie 85 w ćwiczeniu 6 dopasowywaliście tylko drugie formy z żółtej ramki do pierwszych form na jasnozielonym tle w tabelce. Mam nadzieję, że macie to zrobione starannie w zeszycie . A jeśli ktoś nie ma, to niech uzupełni.

Będzie bardzo pomocne, gdy od razu nauczymy się formy i drugiej i trzeciej wybranych czasowników, które macie w ćwiczeniu piątym i szóstym w podręczniku na stronie 85. Żeby to nasze uczenie się nie było nużące, mam dla Was zadanie: zrobicie lapbook z czasownikami nieregularnymi z wymienionych ćwiczeń. Co to jest lapbook ? Zaraz Wam pokażę - w kolejnych slajdach. A teraz zapiszcie w zeszycie - jeśli tego nie macie - następujące czasowniki z ich drugimi i trzecimi formami.

find - znaleźć found found

swim - pływać swam swum

fall - upaść fell fallen

fly - latać flew flown

fall - upaść fell fallen

fall - upaść fell fallen

leave - opuścić, odjechać left left

see - widzieć saw seen

fall - upaść fell fallen

get - dostać got got

hear -słyszeć heard heard

fall - upaść fell fallen

drink - pić drank drunk

do - robić did done

fall - upaść fell fallen

catch - łapać caught caught

buy -kupować bought bought

fall - upaść fell fallen

have - mieć had had

go - iść went gone

fall - upaść fell fallen

feel - czuć felt felt

eat - jeść ate eaten

fall - upaść fell fallen

read - czytać read read

make - robić made made

fall - upaść fell fallen

write - pisać wrote written

take - wziąć took taken

fall - upaść fell fallen

Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa kartka z możliwością składania, w której w formie przyklejonych karteczek, harmonijek, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przedstawiamy jakąś treść. Na przykład może wyglądać tak:

Zobaczcie, jak można zrobić lapbook:

Teraz już na pewno jesteście zainspirowani.Zróbcie lapbook ze wszystkimi informacjami na temat czasu Past Simple oraz z 20 czasownikami nieregularnymi, które są na poprzednich slajdach. Wykażcie się kreatywnością. Gdy już będziecie mieli skończone swoje lapbooki - zaprezentujcie mi je na filmikach. Tak, nagrajcie krótki filmik, na którym pokażecie mi swojego lapbooka oraz powiecie mi 8 zdań w czasie Past Simple o tym, co zrobiliście w zeszłym tygodniu i czego nie zrobiliście. Filmik zuploadujcie (załadujcie) na YouTube i przyślijcie mi link na Librus.

A teraz niespodzianka - surprise for you - click the button:

Thank you, your English teacher