Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Poćwiczyć musisz,

czyli zdanie pojedyncze utrwalamy

Czym się zajmiemy?

W tym tygodniu będziemy utrwalali wiadomości o zdaniu pojedynczym. Co potrafię? - wskazuję podmiot i orzeczenie; - potrafię narysować wykres zdania pojedynczego; - nazywam rodzaj podmiotu i orzeczenia; - zaznaczam grupę podmiotu i orzeczenia;

KROK 1wykres

1. Zapisz zdanie w zeszycie. 2. Podkreśl podmiot i orzeczenie. 3. Narysuj wykres - zacznij od podmiotu i orzeczenia w jednej linii na górze. 4. Dodaj pozostałe wyrazy - ustal związki wyrazowe, zastanów się, które wyrazy łączą się ze sobą . UWAŻAJ na orzeczenie imienne! Pamiętaj, że składa się z łącznika i orzecznika. ZDANIA: 1. Słodki i puchaty kotek Kasi uwielbia zimną wodę ze strumyka. 2. Dzisiaj zabrakło mi w domu soli himalajskiej. 3. W przyszłości Janek i Wiktor zostaną sławnymi lekarzami.

KROK 2spojler 1.

Masz już narysowane wykresy 3 zdań? Jeśli NIE ----> wróć do poprzedniego kroku. Jeśli TAK -----> sprawdź ich poprawność TUTAJ.

KROK 3podmiot i orzeczenie - rodzaje

Przyjrzyj się teraz wykresom i uzupełnij: 1.Nazwij rodzaj podmiotu i orzeczenia, 2. Sprawdź, czy są zapisane pytania, na które odpowiadają poszczególne części zdania. 3. Zaznacz grupę podmiotu i grupę orzeczenia.

KROK 4spojler 2.

Masz już wszystko uzupełnione? Jeśli NIE ----> wróć do poprzedniego kroku. Jeśli TAK -----> sprawdź poprawność TUTAJ.

KROK 5Twoja kolej

Teraz samodzielnie spróbuj narysować wykresy podanych niżej zdań. Powtórz wszystkie poprzednie kroki. 1. Czarny, groźny pies sąsiada codziennie głośno szczeka w ogrodzie. 2. Wczoraj szczęśliwe Zuzia i Ania zostały wolontariuszkami w schronisku dla zwierząt.

"Pamiętaj czego się nauczyłeś. Ocalić cię to może!" ( z filmu "Imperium kontratakuje")

Może małe wyzwanie? Obejrzyj film i daj się skusić.