Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

POCZĄTEK HISTORII

Czytając lekturę, zapisywałaś/zapisywałeś w lekturowniku ważne informacje dotyczące świata przedstawionego w powieści. Odpowiedzi na pytania oraz wskazane formy wypowiedzi zapisuj w lekturowniku. Czas na kolejny krok. Początek historii był taki... U Bilba Bagginsa zjawili się się nieproszeni goście. Dlaczego? Odpowiedz na pytania.

  • Kto i w jakim celu odwiedził Bilba Bagginsa we wtorek?
  • Co zrobił Gandalf po pierwszym spotkaniu z hobbitem?
  • Kiedy zjawili się nieproszeni goście?
  • Jak się zachowywał Bilbo podczas wizyty krasnoludów i Gandalfa?
  • O czym rozmawiano?
  • Jak Bilbo zareagował, że ma zostać włamywaczem?
UWAGA! Gandalf organizuje kolejną wyprawę do odległej krainy, wybrał Ciebie na przewodnika. Pomóż mu zredagować ogłoszenie, w którym użyjesz dwóch argumentów, by przekonać innych, że warto dołączyć do drużyny czarodzieja. Nie zapomnij o umieszczeniu w ogłoszeniu podstawowych elementów tej formy wypowiedzi, uwzględnij najistotniejsze informacje - co, gdzie, kiedy, jak, po co, kto, do kogo. Sprawdź, gdzie ukryłam notatkę, dzięki której przypomnisz sobie , jak zredagować ogłoszenie

Mieszkańcy Szerokiego Świata

Pamiętnik z wyprawy

BEZCENNY SKARB

ODPOCZYNEK

HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM

HOBBIT, CZYLI TAM I Z POWROTEM

J.R.R.TOLKIEN

Ogłoszenie

Oto notatka, dzięki której przypomnisz sobie zasady redagowania ogłoszenia.

Karta pracy

1. Ustal, ktore istoty są złe, a które można uznać za dobre. Rozszyfruj hasło, napisz, jaki ma ono związek z treścią lektury.

2. Opisz wybraną grupę mieszkańców Szerokiego Świata wg wzoru:* wygląd,* zachowanie, usposobienie,* zajęcia,* relacje z innymi istotami,* mocne strony,* słabe strony.

Pamiętnik z wyprawy Bagginsa

Hobbita zawodzi pamięć, podpowiedz mu:* jak dlugo trwała wyprawa po skarb,* ile miesięcy zajęła Bilbowi droga do domu,* kto wędrował "tam",* kto szedł "z powrotem"?

Baggins ma ochotę powspominać dawne czasy i zaprasza Gandalfa na podwieczorek. Napisz zaproszenie w jego imieniu.Mam nadzieję, że pamiętasz, jak napisać zaproszenie, ale podrzucam podpowiedzi.

A

B

C

Wyprawa po skarb nie była łatwa, powiodła się dzięki pomocy, jaką uzyskali uczestnicy. Przypomnij Bagginsowi, kto pomógł lub co pomogło i w jaki sposób w wymienionych poniżej problematycznych sytuacjach:

  • zasadzka trolli,
  • walka z pająkami w Mrocznej Puszczy,
  • uwięzienie przez elfy.

https://youtu.be/jTzeZm2qBRo

Bezcenny skarb

Dzięki hobbitowi krasnoludy obronną ręką wyszły z wielu opresji.

Czy pamiętasz tego bohatera? Lubił zagadki. A Ty je lubisz? Wróć do lektury, przypomnij sobie zagadkową potyczkę Bilba z ........ Ułóż zagadkę, zapisz ją w zeszycie. Zorganizujemy klasową bitwę zagadkową.

Zbliżają się urodziny Twojej przyjaciółki/ Twojego przyjaciela, chcesz jej/mu podarować książkę Tolkiena. Wymyśl dedykację nawiązującą do treści lektury.

C

B

A

Opracuj notatkę, napisz: - jakie zdanie o panu Bagginsie miały krasnoludy na początku wyprawy, - jak oceniał go Gandalf, - w jaki sposób hobbit się zmienił, - co miało wpływ na zmianę, - kim hobbit stał się w oczach krasnoludów, elfów i Gandalfa po bitwie Pięciu Armii, - co Bilbo zyskał dzięki wyprawie, a co stracił, - co było prawdziwym skarbem, jaki Baggins znalazł w czasie niezwykłej podróży.

"Pudełko bez zawiasów, klucza ani wieka, A przecież skarb złocisty w środku skryty czeka"

Odpoczynek

Wyczaruj z cyfr postaci.

A teraz usiądź wygodnie, weź do ręki dowolną książkę i posłuchaj dobrej muzyki. A może przeczytasz kolejną powieść Tolkiena?

https://youtu.be/2fngvQS_PmQ

Psychotest. Czy jesteś Hobbitem? Czy jesteś Hobbitem? A może bliżej Ci do orka? Odpowiedz na pytania. Za każde TAK dostajesz 10 pkt.1.Jesteś głodny nawet po drugim śniadaniu.2. Podczas kłótni nazwałeś kogoś orkiem.3. Masz więcej włosów na stopach niż na głowie.4. Uważasz, że na krasnoludy nie powinno się patrzeć z góry.5. Chciałbyś, aby aksamitne kamizelki wróciły do łask.6. Dla zabawy chodzisz boso po śniegu.7. Schowałeś cenne sery przed swoimi współlokatorami.8. Nazwałeś swoje domowe zwierzątko na cześć któreś z tolkienowskich postaci.9. Wiesz, co oznaczają inicjały J.R.R. 10. Założyłeś mały ogródek na balkonie.11. Nie lubisz wstawać wcześnie rano.12. Nosisz ubrania w jasnych kolorach, szczególnie zielonym i żółtym.13. Jesz 6 posiłków dziennie.14. Codziennie żartujesz.15. Lubisz przyjmować gości.16. Chętnie wręczasz prezenty swoim bliskim.17. Uwielbiasz dostawać podarunki. PODLICZ PUNKTY!150 – 170 punktów – superhobbit130-140 punktów – kawał hobbita100-120 punktów – hobbit pełną gębą70-90 punktów – hobbitopodobny40-60 punktów – hobbiton już blisko0-30 punktów – jesteś orkiem(Wykorzystałam psychotest udostępniony przez p. Olgę Woźniak.)

W prezentacji wykorzystałam: a) notatki wizualne pani Małgorzaty Górki ( Na polskim bez nudy) oraz pani Mai Mark ( Polski w rysunkach), b) materiały Nowej Ery, c) zasoby internetowe (zdjęcia z filmu), d) film z youtuba - Zaproszenie, e) psychotest udostępniony przez panią Olgę Woźniak.

LOREM IPSUM DOLOR

LOREM IPSUM DOLOR

LOREM IPSUM DOLOR

LOREM IPSUM DOLOR

Lorem Ipsum Dolor

BOOKS LIST LOREM IPSUM

Lorem ipsum dolor sit amet