Want to make creations as awesome as this one?

Zaproszenie na wirtualną wystawę książek Jana Marcina Szancera do szkolnej biblioteki online. Piękne ilustracje, ciekawostki, filmy, piosenki.

Transcript

Biblioteka szkolna online

Drodzy Czytelnicy,miałyśmy w planach biblioteki zorganizowanie wystawy książek z pracami Jana Marcina Szancera- autora ilustracji, na których wychowały się pokolenia polskich dzieci.Teraz nie jest to możliwe, dlatego zapraszamy Was na wystawę online.

Nieważne jak dużo, ale jak dobre masz książki.

Ciekawostka

Biografia

Jan Marcin Szancer (ur. 12 listopada 1902 w Krakowie, zm. 21 marca 1973 w Warszawie) – polski grafik, ilustrator książek dla dzieci, przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy. ŻyciorysUrodzony w żydowskiej rodzinie. Wcześnie pobierał naukę rysunku od Leonarda Stroynowskiego, który jako sublokator jego rodziców w ten sposób spłacał zaległy czynsz. Mimo oporu rodziców późniejszy ilustrator podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pogłębiał wiedzę we Włoszech i Francji. Od 1 maja 1945, kiedy to ukazał się pierwszy numer pisma „Świerszczyk”, był jego kierownikiem artystycznym i twórcą ilustracji z okładek. Współpracował z „Płomykiem”, także jako fotograf. Zasłynął jako autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, O Janku, co psom szył buty, Pinokio, Pan kotek był chory, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena; dla dorosłych ilustrował Bajki i Satyry Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza, książki Amicisa, Carlo Collodiego, Cervantesa, Haška, Edith Nesbit, Puszkina, Swifta, Twaina. Stworzył również wspólnie z Brzechwą cykl trzech książek o charakterze komiksu z Panem Soczewką w roli głównego bohatera: „Pan Soczewka w puszczy”, „Pan Soczewka na dnie oceanu” oraz „Pan Soczewka na księżycu”. Najstarsza ze zilustrowanych przez niego książek to Nasze miasto – czytanka polska dla uczniów II klasy szkół powszechnych, wydana we Lwowie w roku 1935. Kolejna książka z okładką Szancera to Krysia i karabin Jadwigi Gorzyckiej z roku 1935. Przez Szancera został zilustrowany również tytuł Telewizja, czyli jak człowiek nauczył się widzieć na odległość z roku 1936. Jednak prawdopodobnie zaginęła. W 1939 roku zilustrował Pokój na poddaszu Wandy Wasilewskiej. Sygnatura jms pojawiła się po raz pierwszy w 1944 w książce Koziołeczek. Odtąd była stale obecna na wszystkich jego rysunkach. Jan Szancer również pisał bajki i felietony. Zaistniał jako scenarzysta i reżyser w filmie Teatr mój widzę ogromny z roku 1946. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i filmowych. Był pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej TV. Od 1951 był profesorem ASP w Warszawie.

Jan Marcin Szancer

wybitny ilustrator i grafik, autor bajek, dziennikarz, redaktor graficzny Wydawnictwa "Ruch", autor kostiumów i scenografii do filmów i sztuk teatralnych, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

1902-1973

ciekawostki

Szancer rysował od dzieciństwa. Tu znajdziesz inspirację do własnych prób.

Projekt scenograficzny J.M. Szancera do opery "Aida" Verdiego na scenie Teatru Wielkiego (1966 r. ) Spektakl reżyserowała Danuta Baduszkowa, późniejsza organizatorka i wieloletnia dyrektorka Teatru Muzycznego w Gdyni.

Bio

Na ilustracjach Szancera wychowały siępokolenia polskich dzieci.

Marcin Szancer miał duże poczucie humoru. Sam rysował swoje karykatury.

Jedna z najbardziej znanych książek z ilustracjami J. M. Szancera

Marcin Szancer lubił podróżować. Podróż do Egiptu wykorzystał przy tworzeniu ilustracji do książki Faraon Bolesława Prusa.

Ciekawostka

Powieść Bolesława Prusa "Faraon" znajdziecie w zbiorach biblioteki szkolnej.

Bogactwo szczegółów, rozmach, charakterystyczne smukłe postacie o wyrazistych twarzach, kolorystyka z przewagą brązu, bogactwo szczegółów, dopracowane detale -to charakterystycze cechy stylu Jan Marcina Szancera.

zagadka

ZAGADKA: Czy wiesz, jak nazywa się przedmiot przedstawiony na zdjęciu? Odpowiedź możesz przysłać na adres w.czastka@sp20gdynia.pl

Ilustracje do epopei Pan Tadeusz

zagadka

ZAGADKA: Do której księgi J.M. Szancer wykonał tę ilustrację? Odpowiedź możesz przesłać na adres w.czastka@sp20gdynia.pl

Znakomity ilustrator często szukał inspiracji w polskim folklorze i historii.

Szancer był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym.Był redaktorem Świerszczyka, projektował kostiumy i scenografie do filmu i teatru, znaczki, pocztówki, prospekty i plakaty.

Na ilustracjach Szancera do Akademii Pana Kleksa wzorowano się przy produkcji filmu, o tym samym tytule.

Jan Szancer niejednokrotnie tworzył różne wersje ilustracji i wybierał najlepszą.

Rys. Szancer i muza.

To tylko niektóre lektury zilustrowane przez J.M. Szancera

Do Czytelnika

Te i wiele innych książek, nie tylko lektur, ilustrowanych przez Jana Marcina Szancera, po powrocie do szkoły znajdziesz w naszej bibliotece. Jeżeli teraz, podczas okresu nauki zdalnej, udało Ci się przeczytać jakąś ciekawą książkę napisz o niej na adres: w.czastka@sp20gdynia.pl

Dziękujemy za wizytę w naszej szkolnej bibliotece online.

Czytelników szkolnej biblioteki pozdrawiają Wiesława Cząstka i Katarzyna Mejer.

W prezentacji wykorzystano książkę Jan Marcin Szancer ambasador wyobraźni.

KONIEC-POWRÓT

Bardzo chciałbyśmy pokazać Wam i wypożyczać książki z ilustracjami Jana Marcina Szancera już na miejscu w bibliotece szkolnej. Na propozycje tematów do kolejnych prezentacji czekam pod adresem w.czastka@sp20gdynia,pl

To najstarsza książka w zbiorach szkolnej biblioteki. Została wydana w 1954 roku. Ilustracje do niej wykonał Jan Marcin Szancer. Zawsze pokazujemy ją podczas uroczystości pasowania na czytelnika z pogadanką o poszanowaniu książek. Książka ma dla nas wartość historyczną, bo przeszła przez ręce wielu dawnych uczniów naszej szkoły.

Powrót

Jan MARcin Szancer urodzdził się w Krakowie. Tak pokazał miasto na swoich ilustracjach.

Powrót

Ten wspaniały album Jan Marcin Szancer - ambasador wyobraźni mamy w zbiorach naszej biblioteki. Z tej książki pochodzi wiele zdjęć i informacji zawartychw tej prezentacji.

Powrót