Want to make creations as awesome as this one?

zadania

More creations to inspire you

TRAIN

Interactive Image

DESMOND TUTU

Interactive Image

CRAIG HODGES

Interactive Image

CLC MALL MAP

Interactive Image

VANDANA SHIVA

Interactive Image

BERTA CÁCERES

Interactive Image

Transcript

1

2

SI

4

3

8

10

9

5

7

6

1. Każdy rodzaj ruchu, zabawy ruchowej musi być przez dziecko akceptowany 2. Należy stopniować intensywność zabaw ruchowych. 3.Nie można forsować ruchu, który wywołuje u dziecka wyraźny niepokój. 4. Należy obserwować stan pobudzenia dziecka i dostosować do niego tempo aktywności ruchowej.

1. Skoki obunóż w miejscu, do przodu, do tyłu, na boki, wskakiwanie np.do hula-hop, wyskakiwanie z niego. 2. Przeskakiwanie z nogi na nogę. 3. Toczenie się po dywanie z zadaniem (np. przenoszenie elementów do celu, zbieranie elementów po każdym obrocie, turlanie się po rozłożonych różnej twardości poduszkach na dywanie). 4. Kręcenie się w siadzie, na brzuchu i na plecach (na kocyku na śliskiej podłodze).

Ćwiczenia z zakresu terapii integracji sensorycznejĆwiczenia usprawniające system przedsionkowy (ruchowy), czucie głębokie, planowanie motoryczne, zmysł dotyku.1 . „Zgadywanka dotykowa ” – Rysuj palcem wzory na dłoniach lub plecach dziecka.Poproś, aby odgadło co jest narysowane.Propozycje opisane poniżej można wykonać jako samodzielne ćwiczenia a możnapołączyć je w tor przeszkód.2. „Slalom ”- slalom wykonujemy między poduszkami lub butelkami. Dziecko trzyma wręku worek wypełniony zabawkami np. pluszakami, klockami itp. (worek musi być dośćciężki), wykonuje trzy przejścia slalomem starając się nie dotknąć poduszek (butelek).Worek z zabawkami można zastąpić np. siatką z warzywami. Należy zwrócić uwagę, abyciężar był dostosowany do możliwości dziecka.3. „ Ślizgawka z deski do prasowania ” (ćwiczenie odpowiednie dla dzieci w wiekuprzedszkolnym) – Opieramy deskę do prasowania jednym końcem o kanapę a drugim opodłogę. Torbę o śliskiej powierzchni (np. reklamówkę) kładziemy na wyższym końcudeski, dziecko siada na torbę i zjeżdża po desce jak po ślizgawce.4. „ Chodzenie po poduszkach ” – Układamy poduszki wzdłuż pokoju. Po prawej stroniekażdej poduszki połóż klocek, po lewej pluszaka lub inną zabawkę. Dziecko idzie popoduszkach, podnosi jednocześnie zabawki znajdujące się po obu stronach i zamienia jemiejscami krzyżując ręce. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.5. „ Przejście nad liną ” – Linkę lub sznurek układamy wzdłuż na podłodze. Dzieckopokonuje długość liny w pozycji na czworakach mając linkę pod sobą.6. „ Toczenie piłki ” – W pozycji na czworakach dziecko popycha piłkę rękami. Warianttrudniejszy – dziecko popycha piłkę głową.

1.Chodzenie na czworakach po miękkiej powierzchni np. nadmuchanym materacu. 2.Chodzenie po powierzchniach o różnej fakturze np. po materacu, kocu, folii z pęcherzykami. 3.Popychanie za barki i biodra dziecka, które próbuje utrzymać równowagę stojąc w lekkim rozkroku na całych stopach. 4.Chodzenie w rożnych kierunkach z woreczkiem na głowie.

Terapia integracji sensorycznej - rozwijanie zmysłu dotyku

 • „Pocieramy –poznajemy” – zachęć dziecko, by pocierało o skórę rozmaite faktury. Zaproponuj różne mydła ( w płynie, w kostce, do golenia) i materiały (gąbka, myjka, gąbka do mycia garnków, szczoteczka do paznokci). Zadaniem dziecka jest dotykanie i nazywanie faktur i swoich odczuć.
 • „Malowanie palcami” - pozwól dziecku rozkoszować się tym zajęciem. Zachęcaj (ale nie zmuszaj) żeby włożył ręce do kolorowej mazi. Żeby zapewnić rozmaite doświadczenia dotykowe dosyp do farby piasku. Możesz rozsmarować mydło do golenia, masło orzechowe lub budyń na plastikowej tacy. Namawiaj dziecko do malowania na niej na niej kształtów.
 • „Głaskanie zwierząt” – pozwól dziecku na to, aby głaskało swoje zwierzę.
 • „Pudełko ze skarbami” – Wytnij dziurę w pudełku po butach. Do pudełka włóż guziki, klocki, monety, samochodziki, pluszami. Dziecko wkłada rękę przez dziurę i mówi czego dotyka. Możesz go poprosić, żeby wyczuło i wyjęło z niego guzik albo samochodzik albo pokazać mu jakąś zabawkę i poprosić aby znalazło podobną.
 • „Możesz to opisać” – znajdź przedmioty o różnej fakturze, temperaturze i wadze. Poproś dziecko, żeby opowiedziało ci o przedmiocie, którego dotyka (jeśli zdołasz je namówić, żeby nie patrzyło na przedmiot, zabawa jest jeszcze większym wyzwaniem). Czy ten przedmiot jest okrągły? Miękki? Ciężki? Gładki?

Ćwiczenia - terapia integracji sensorycznej

 1. Stymulacja, różnicowanie dotykowe:
Potrzebne: kawałek materiału: kocyk lub ręcznik lub ściereczka, małe zabawki- np. klocek, miś, samochodzik, lalka, konik. -Wkładamy trzy zabawki pod materiał ( np. samochodzik, klocek, misia) ,prosimy dziecko aby włożyło tam rękę i dotykając zabawek rozpoznało i wyjęło np. misia . Wersja trudniejsza; Wkładamy pod materiał np. trzy samochodziki o różnym kształcie, i prosimy dziecko, aby rozpoznało za pomocą dotyku np. ciężarówkę. Film Film 1 Film 2 Integracja sensoryczna Przykłady ćwiczeń rozwijających równowagę
 1. „Zabawa w ciężarówkę” – dziecko w pozycji na czworakach udaje ciężarówkę. Na plecach przewozi towary na budowę np. poduszkę, kocyk, dwie butelki z wodą owinięte w kocyk, miskę z zabawkami itp. Każda z przewożonych rzeczy symbolizuje inny „materiał budowlany”. Dla uatrakcyjnienia zabawy dziecko pokonuje trasę ułożoną z poduszek, koca, kołdry i innych materiałów.
 2. Chodzenie po rozłożonej na podłodze lince do bielizny (ułożonej prosto lub w ósemkę).
 3. „Zabawa w posąg”- dziecko i rodzic stoją przed lustrem, rodzic przybiera określoną pozę, którą dziecko naśladuje np. rodzic staje na jednej i podnosi rękę do góry.
Dostarczanie wrażeń czucia głębokiego
 1. „Bitwa na poduszki” - przygotowujemy poduszki różnej wielkości, ciężaru i z różnych materiałów, dziecko i rodzic trzymają poduszki oburącz i uderzają nimi po wybranych częściach ciała np. kolana, plecy, dłonie itp. Nazywamy uderzane części.
 2. „Zabawa bandażem” - zawijamy dziecko bandażem elastycznym, możemy zawijać pojedyncze części ciała ręce, nogi, dziecko usiłuje się samo uwolnić.
Usprawnianie układu dotykowego
 1. Smarowanie dłoni pianką do golenia, przybijanie pieczątek z dłoni.

Ćwiczenia SI „Cytrusowe Piłki”- stymulacja wzrokowa, dotykowa Potrzebne przedmioty

 • Kilka owoców cytrusowych, np. cytryna, pomarańcza, mandarynka, limonka czy grejpfrut
 • Wiadro
 • Papierowa torba
Przygotowanie
 • Weź owoce i daj dziecku wiadro.
 • Umieść papierową torbę na podłodze tak, żeby jej otwór skierowany był w stronę dziecka.
Co dziecko może zrobić z cytrusowymi piłkami Nazwać je Obejrzeć i zbadać w dłoniach różne cytrusowe „piłki”, żeby się z nimi zaznajomić. Rozpoznać je i podać nazwy, może z twoją pomocą. Poukładać Ułożyć je rozmiarami albo posegregować według kolorów. Policzyć Umieścić je we wiaderku. Policzyć owoce przed zabawą i po niej (żeby żadna „piłka” nie zniknęła gdzieś pod meblami). Odgadnąć Bez podglądania włożyć rękę do torby, złapać jeden z owoców i na podstawie wielkości, wagi, kształtu i może faktury skórki spróbować zgadnąć, czy dany cytrus to cytryna, pomarańcza, czy może grejpfrut. Turlać Usiąść na podłodze i wturlać owoce do papierowej torby. Albo położyć się brzuchem na ziemi i tak turlać owoce. Może też usiąść naprzeciwko drugiej osoby i wraz z nią turlać owoc do siebie nawzajem. Albo też spróbować wturlać piłeczkę do torby inną częścią ciała. Rzucać Stanąć naprzeciwko partnera i rzucać do siebie nawzajem cytrusową piłkę. (Jeśli spadnie, może trochę się obtłuc, ale skórki cytrusów są bardzo wytrzymałe). Rozwijanie poczucia równowagi, planowanie motoryczne Układamy tor do slalomu –np. kładziemy na podłodze książki w równych odstępach od siebie. Dziecko pokonuje tor przeszkód idąc z : 1. lekkimi książkami w obu rękach,2. poduszką trzymaną oburącz, 3. Poduszką trzymaną na głowie, 4. Poduszką i książką trzymaną na głowie Turlanie piłki po ścianie- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej Dziecko leży na plecach z uniesionymi i ugiętymi w kolanach nogami. Stopy opiera na piłce opartej o ścianę. Próbuje toczyć piłkę po ścianie w górę i w dół

Terapia integracji sensorycznej – ćwiczenia 1. Utrwalanie schematu ciała Dziecko kładzie się na gołej podłodze w pozycji” na plecach”. Rodzic obrysowuje całą jego sylwetkę kredą. Następnie razem z dzieckiem przygotowujemy kilkanaście kulek ze zgniecionego papieru. Na hasło rodzica np.: ”brzuch ”- dziecko bierze kulkę i rzuca we wskazaną część ciała narysowanej postaci 2. Stymulacja, różnicowanie wzrokowe Układamy tor przeszkód z poduszek, kocyków i mat. Po obu stronach toru układamy klika różnych przedmiotów np. po prawej –cytryna, marchewka, samochodzik, po lewej klocek, ludzik, miś. Dziecko pokonuje tor przeszkód na czworakach i jednocześnie ma za zadanie zapamiętać jakie przedmioty leżą po obu stronach. Na końcu toru dziecko wstaje i nie patrząc do tyłu wymienia wszystkie rzeczy ,które zapamiętał. Dziecko pokonuje tor kilka razy, za każdym razem zmieniamy jeden z przedmiotów lub jakiś dodajemy. 3. Stymulacja przedsionkowa - zabawa w "Wahadło" • dziecko w pozycji stojącej, na szeroko rozstawionych nogach przenosi ciężar ciała z nogi na nogę kołysząc się na boki, • dziecko w pozycji stojącej staje w wykroku i przenosi ciężar ciała do przodu i do tyłu, • dziecko w siadzie skrzyżnym wprawia tułów w ruch wahadłowy a następnie kolisty, • dziecko w siadzie skrzyżnym wprawia w ruch wahadłowy głowę od barku do barku

Koordynacja wzrokowo-ruchowa - ćwiczenia KLIK1 KLIK2

Przykłady ćwiczeń, stymulacji układu przedsionkowego w domu

 • Turlanie się, toczenie się - po podłodze, różnych fakturach, zawijanie dziecka w sprężysty materiał np. karimatę ,w różnych kierunkach, po niestabilnej powierzchni (np. nie do końca napompowanym materacu), w pudełku kartonowym
 • Kołysanie - na piłce, łódeczka- na plecach, na brzuchu, przód-tył, bok
 • "Wahadło"- pozycja stojąca: kołysanie się na boki, na szeroko rozstawionych nogach przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę( na boki, przód-tył), w siadzie skrzyżnym wprawianie tułowia w ruch wahadłowy i kolisty, ruchy wahadłowe głowy od barku do barku
 • Przewroty - w przód, w tył Kręcenie- na krześle obrotowym Zeskakiwanie na miękkie podłoże - z pudełka, plastikowej miski
 • Przeskakiwanie przez przeszkody - rozłożony pasek, skakankę
 • Podskoki, skoki - obunóż, na jednej nodze, przeskakiwanie z nogi na nogę, skakanie wokół własnej osi, według instrukcji, gdzie ma skoczyć dziecko, naśladując zwierzęta(żabę, słonia, królika itd.), wokół woreczka, krążka, przeskoki nad woreczkiem przodem, tyłem , bokiem, obunóż, na jednej nodze, podskoki z przedmiotem trzymanym miedzy kolanami
 • Bujanie - dziecka w kocu, w fotelu na biegunach
 • Ciągnięcie - dziecka na siedząco, na leżąco w kocu trzymając drążek, kijek
 • Marsz - połączony z podnoszeniem i opuszczaniem głowy, w miejscu- kolana unosimy wysoko lub połączony z wymachami rąk
 • "Karuzela" - dziecko trzyma linę, pasek od szlafroka w pozycji leżącej na brzuchu( na kocu) rodzic kręci nią w koło (zmiana pozycji: leżąc na plecach, w siadzie)
 • Wchodzenie na stopień, podnóżek, step i schodzenie, wchodzenie i schodzenie po schodach
 • Huśtanie linearne w zwisie na rękach jeżeli mamy w domu drążek :do przodu- do tyłu, na boki, góra-dół
 • Obroty wzdłuż ściany w pozycji stojącej: z punktu A do B (W danym punkcie może być przypięta sylaba, obrazek, może dziecko przenosić przedmiot)
 • Spoglądanie daleko przez lewe/prawe ramię: pokazujemy obrazek, przedmiot, obrazek jest przyczepiony na ścianie
 • Skakanie w gumę, na skakance, gra w klasy.
To tylko niektóre z zabaw rozwijających układ przedsionkowy oraz motorykę dużą. Proszę również wykonać zadania 7 z tablicy.