Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Turystyka w Europie Południowej

Dzień dobry drodzy uczniowie! Zapoznajcie się proszę z materiałami, które udostępniam Wam w prezentacji. Klikajcie w interaktywne linki - znajdziecie tam krótkie notatki, odnośniki do filmów, interaktywne ćwiczenia i instrukcje jak należy z nich korzystać.

Atrakcje turystyczne Europy Południowej

Info

WiolettaOrłowska

Na tej lekcji:

  • poznasz walory przyrodnicze i kulturowe Europy Południowej.
  • dowiesz się czym jest infrastruktura turystyczna
  • poznasz atrakcje turystyczne Europy Południowej.
  • dowiesz się jaką role odgrywa turystyka w gospodarce krajów Europy Południowej

Na poniższej mapie zaznaczono kraje, które zaliczamy do krajów Europy Południowej. Wymień je , a następnie zagraj (link pod mapą). Sprawdź swoją wiedzę i zagraj: https://wordwall.net/pl/resource/1105052/geografia/g%c5%82%c3%b3wne-kraje-europy-po%c5%82udniowej Główne kraje Europy PołudniowejWykres z etykietami - Przeciągnij i upuść szpilki na odpowiednie miejsce na...Wordwall - Twórz lepsze zajęcia w krótszym czasie

Europa Południowa zwana również Europą Śródziemnomorską, zalicza się do niej państwa trzech wielkich półwyspów na południu Europy:

  • Iberyjskiego (Europa Południowo-Zachodnia),
  • Apenińskiego
  • Bałkańskiego (Europa Południowo-Wschodnia)
oraz szeregu wysp na Morzu Śródziemnym. Kraje Europy Południowej łączy dziedzictwo Starożytnej Grecji i Starożytnego Rzymu oraz powiązania gospodarcze w basenie Morza Śródziemnego.Zatem nic dziwnego, że w gospodarce państw Europy Południowej tak ważną rolę odgrywają usługi turystyczne.

Krótkie filmiki, które pokażą co można i wartko zobaczyć w tej części Europy. https://www.youtube.com/watch?v=JNDxHPRMn-I https://www.youtube.com/watch?v=m7vYcHJ56pQ

Po zapoznaniu się z materiałem z epodręcznika, potrafisz wymienić WALORY TURYSTYCZNE KRAJÓW EUROPY POŁUDNIOWEJ WALORY PRZYRODNICZE WALORY KULTUROWE KLIMAT PODZWROTNIKOWY (roślinność typu makia oraz lasy podzwrotnikowe) ZABYTKI Z CZASÓW STAROŻYTNEJ GRECJI I RZYMU CIEPŁE MORZE (plaże) STARÓWKI MIAST UROZMAICONE WYBRZEŻE (piękne zatoki i wyspy; strome klify; wybrzeża lagunowe i dalmatyńskie) ŚWIĄTYNIE ( np. Sagrada Família) MUZEA ( np. Muzeum Akropolu w Atenach) UROZMAICONA RZEŹBA TERENU ( góry, wyżyny, wulkany) DOBRZE ROZBUDOWANA INFRASTRUKTURA TURYSTYCZNA (drogi dojazdowe, lotniska, dobrej jakości hotele i restauracje) OBSZARY O RZEŹBIE KRASOWEJ TRADYCJE ( folklor, kultura, oryginalna kuchnia)

Obejrzyj film i wyjaśnij czym jest Infrastruktura turystyczna? https://www.youtube.com/watch?v=_sA1nH7hEWw A więc: Infrastruktura turystyczna to wszelkiego rodzaju obiekty oraz urządzenia turystyczne, które mają na celu służenie przyjeżdżającym na dany obszar turystom – zaspokajaniu ich potrzeb związanych z bierną oraz aktywną turystyką.

Podsumowując

Praca domowa