Relikwie Męki Pańskiej
Beata Żabka
Created on March 27, 2020
More creations to inspire you
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
SLYCE DECK
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
Transcript
Temat: Relikwie Męki Pańskiej
3
2
1
Wyobraź sobie, że jesteś właśnie Jerozolimie, wieki temu. Spotykasz ludzi, którzy znali Jezusa. Jak byli ubrani? Czy to możliwe, że szaty Jezusa zachowały się po dzień dzisiejszy?
4
5
6
10
7
Otarcia kolan, rozległe rany pleców wynikające najpewniej z wielokrotnego zadawania razów ostrym podłużnym narzędziem, przebite i zdeformowane nadgarstki, rana kłuta klatki piersiowej oraz liczne ślady krwi potwierdzające zgon – to nie fragmenty z raportu policyjnego z miejsca zbrodni, a opis badań mężczyzny przedstawionego na Całunie Turyńskim. Co o nim wiemy? Posłuchaj:
8
9
Kolejną relikwią, która się zachowała po dzień dzisiejszy jest Suknia z Trewiru. Ma 1,47 m długości i 1,58 m szerokości - jest przechowywana w Katedrze w Trewirze w Niemczech. Ostatni raz zbadano tę tkaninę w 1890 r. Według pomiarów, osoba nosząca szatę powinna mieć 180 cm wzrostu. Zgadza się to z badaniami Całunu Turyńskiego, który wskazuje na wysokość 181 cm. Suknia z TrewiruMusiała ona być nałożona na tunikę, gdyż nie nosi śladów krwi po biczowaniu.
Tunika z Argenteuil to starożytna szata, przechowywana w Argenteuil we Francji. Zgodnie z tradycją, jest to autentyczna tunika zakładana bezpośrednio na ciało (hebr. sadin), którą nosił Jezus w dniu śmierci - współczesne badania naukowe stwierdzają, że ślady plam krwi na tunice pokrywają się dokładnie ze śladami krwi na Całunie Turyńskim. Tunika z Argenteuil
Przed nami Wielki Tydzień - czas ponownego spotkania z Ukrzyżowanym, w Jego Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu. Zapraszam Cię dziś do poznania kilku ciekawostek na temat Relikwii Męki i Śmierci Jezusa... Idź według kolejności ponumerowanych pól, ale najpierw zobacz, jak wyglądała dawna Jerozolima:
Jesteśmy na Ostatniej Wieczerzy - na niej Jezus ustanowił DWA sakramenty - Eucharystię i Kapłaństwo. Co stało się z kielichem, z którego pił Jezus i Apostołowie?
Święte schody - liczące 28 stopni schody, które zgodnie z tradycją pochodzą z Pretorium, w którym urzędował rzymski namiestnik Palestyny Poncjusz Piłat. Jezus Chrystus miał po nich być prowadzony na sąd. Schody te przywiezione zostały z Jerozolimy do Rzymu w r. 326 przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna I. Znajdują się one w pochodzącym z XVI w. budynku, położonym naprzeciwko Bazyliki Św. Jana na Lateranie, wzniesionym w r. 1589 na polecenie papieża Sykstusa V. Obecnie pokryte są drewnianą okładziną i zwyczajowo wchodzi się nimi na kolanach Święte schody
Korona cierniowa upleciona została przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie z rośliny Ziziphus spina-christi . W 1870 roku Rohault de Fleury po raz pierwszy w historii tej relikwii poddał ją profesjonalnym badaniom. Ustalił, że wewnętrzna średnica grubej na 1,5 cm obręczy z sitowia wynosi 21 centymetrów. Jak stwierdził, podtrzymywała ona konstrukcję z cierni i była wciskana na głowę. W ten sposób o wiele mocniej raniła noszącego, niż korony znane z chrześcijańskiej ikonografii - Według obliczeń botaników czepiec musiał mieć 50 do 60 kolców. Korona cierniowa towarzyszyła Jezusowi w drodze krzyżowej i w czasie śmierci. Według tradycji po zdjęciu z krzyża korona została zabrana przez jednego ze świadków jego śmierc - Według jednej z teorii, koronę odnalazła i zabezpieczyła cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Od 1806 roku była przechowywana w katedrze Notre Dame - podczas pożaru katedry 15 kwietnia 2019 korona była zagrożona zniszczeniem, jednak została uratowana!
Mam nadzieję, że dzisiejsza katecheza pomogła Ci zrozumieć, a może i uwierzyć, że Jezus naprawdę istniał i oddał za nas życie, cierpiał - umarł, ale i ZMARTWYCHWSTAŁ. Za chwilę Wielki Piątek, Wielka Sobota, a wcześniej jeszcze Wielki Czwartek i pamiątka Ostatniej Wieczerzy. Zapraszam Cię na koniec do kilku chwil refleksji nad miniona katechezą - wsłuchując się w słowa piosenki pomyśl - nie tylko o tym, jak bardzo cierpiał, ale przede wszystkim o tym, jak bardzo Cię KOCHA...
A teraz zapraszam Cię do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie:
Czy Jezus Zmartwychstał? Jak myślisz? Posłuchaj, co myślą inni - i jak Ty odpowiedziałbyś na pytania tej sondy ulicznej: