Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

OSKAR I PANI RÓŻAE. E. SCHMITT

Przypominajka

Czy pomysł pani Róży, aby Oskar pisał listy do Boga, pomógł mu się oswoić ze śmiercią? Jak myślisz?

KTÓRA TEZA JEST CI BLIŻSZA? Tak, Oskarowi udało się poznać najważniejsze etapy życia człowieka w ciągu kilku dni, a przez to pogodzić się ze śmiercią, ponieważ przeżył wszystko to, co przeżywa większość ludzi- łączą się w pary; uczestniczą w imprezach; w związku może pojawić się kryzys; starsi ludzie wspominają dawne czasy; ludzie w podeszłym wieku mówią, że starość jest trudna. ALBO Oskarowi nie udało się poznać najważniejszych etapów w życiu człowieka. To była tylko zabawa. Nie było to prawdziwe przeżywanie życia. Przecież małe dziecko nie ma świadomości tego, co przeżywa dorosły człowiek. Czy w ogóle jest możliwe pogodzenie się ze śmiercią, a już szczególnie przez dziecko?

– Nikt nie może uniknąć cierpienia. Ani Bóg, ani ty. Ani twoi rodzice, ani ja.– No, dobrze. Ale dlaczego cierpimy?

Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi. Człowiek nie może uniknąć cierpienia, choć nie jest w stanie odpowiedzieć, dlaczego. Wprawdzie cierpienie można podzielić na takie, z którym łatwiej się pogodzić (np. zła ocena w szkole; wykonywanie pracy, której się nie lubi; dokuczanie przez kolegów- już chyba wiesz, co ci chcę przekazać) oraz takie, z którym nie można się pogodzić ( np.śmierć bliskiej nam osoby; nieuleczalna choroba) . To, jak przeżywamy cierpienie zależy od nas samych, naszego charakteru, siły naszej psychiki. Człowiek boi się wielu nieznanych mu, trudnych rzeczy, a spośród nich śmierć jest najtrudniejsza i najbardziej nieznana.

Jak, twoim zdaniem, można wyjaśnić relację między Oskarem a jego rodzicam? Czy nie kochali go? Czy Oskar ich nie kochał? Dlaczego tak naprawdę nie rozmawiali ze sobą?

Rodzice chłopca i Oskar to była kochającą się rodzina. Paradoksalnie właśnie dlatego tak trudno było im zrozumieć siebie wzajemnie. Rodzice, z miłości do niego, nie potrafili rozmawiać z nim o jego śmierci czy towarzyszyć mu w ostatnich dniach życia. Niezwykle trudno bowiem znieść cierpienie najbliższej nam osoby. Patrzeć bezsilnie na jej cierpienie i nie móc w niczym pomóc. Oskar zaś miał żal, że nie mają odwagi porozmawiać z nim o zbliżającej się śmierci. Pragnął, aby mu po prostu towarzyszyli w tych ostatnich dniach. To, że kogoś kochamy. powoduje, że szczególnie mocno przeżywamy odrzucenie, opuszczenie, jeśli osoby kochane nie towarzyszą nam w ostatnich chwilach życia. Oskar niewątpliwie kochał swoich rodziców, ale był na nich zły, że nie udźwignęli ciężaru jego choroby.

Po wykonaniu ćw.1.10 znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Przepisz do zeszytu to, co uważasz za najważniejsze (co powoduje, że Oskar i pani Róża tak doskonale się rozumieli). https://epodreczniki.pl/a/trudne-rozmowy/D14ELRrSA

TU ZNAJDZIESZ PODPOWIEDZI

BIAŁE KŁAMSTWO

białe kłamstwo- zatajenie części prawdy dla dobra drugiej osoby; kłamstwo na przykład po to, by chronić drugą osobę przed cierpieniem

Znajdź argumenty "za" i"przeciw" kłamstwu.Zapisz je w zeszycie.

ZADANIA

Dla chętnych

Ładuję…