Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

--->

Aby przejść do następnego slajdu kliknij w przycisk ">" po prawej stronie

Wprowadzenie do katechezy

Katecheza 1

---

Nabozenstwa Wielkiego Postu

  • Usiądź wygodnie i wycisz się
  • Wykonaj powoli znak krzyża
  • Wysłuchaj nagrania z uwagą

Rozpocznij modlitwą

Jezus do świętej Faustyny

„Mało jest dusz, które rozważają mękę Moją z prawdziwym uczuciem; najwięcej łask udzielam duszom, które pobożnie rozważają mękę Moją” (Dz 737).

Droga krzyzowa - Lk 23, 26-32

26 Gdy Go wyprowadzili, zatrzymali niejakiego Szymona z Cyreny, który wracał z pola. Włożyli na niego krzyż, aby go niósł za Jezusem. 27 A szło za Nim mnóstwo ludu, także kobiet, które zawodziły i płakały nad Nim. 28 Lecz Jezus zwrócił się do nich i rzekł: «Córki jerozolimskie, nie płaczcie nade Mną; płaczcie raczej nad sobą i nad waszymi dziećmi! 29 Oto bowiem przyjdą dni, kiedy mówić będą: „Szczęśliwe niepłodne łona, które nie rodziły, i piersi, które nie karmiły”. 30 Wtedy zaczną wołać do gór: Padnijcie na nas! i do pagórków: Przykryjcie nas! 31 Bo jeśli z zielonym drzewem to czynią, cóż się stanie z suchym?» 32 Prowadzono też innych dwóch – złoczyńców, aby ich z Nim stracić.

Pismo Święte o Męce Jezusa Chrystusa

Film o Męce Jezusa

DROGA KRZYZOWA

Stacje drogi krzyzowej

Stacja I: Jezus na śmierć skazanyStacja II: Jezus bierze krzyż na swoje ramionaStacja III: Pierwszy upadek pod krzyżemStacja IV: Pan Jezus spotyka swoją MatkęStacja V: Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż JezusowiStacja VI: Weronika ociera twarz JezusowiStacja VII: Drugi upadek pod krzyżemStacja VIII: Jezus spotyka płaczące niewiastyStacja IX: Trzeci upadek pod ciężarem krzyżaStacja X: Jezus z szat obnażonyStacja XI: Jezus do krzyża przybityStacja XII: Jezus umiera na krzyżuStacja XIII: Jezus z krzyża zdjętyStacja XIV: Jezus do grobu złożony

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej powstała w Jerozolimie. W środniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.

Droga krzyzowa

Droga krzyżowa to nie jest tylko rzewliwe wspominanie wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Nie ma to być tylko opłakiwanie Jezusa i wzruszanie się ogromem Jego cierpień. Trzeba raczej w czasie tego nabożeństwa spojrzeć na swoje życie jak na drogę krzyżową.

Droga krzyzowa dzis.

Kliknij w ponizszy link:

ZADANIE 2

ZADANIE 1

Zadania do wykonania:

GORZKIE ZALE

Jak wyglądają Gorzkie zale

Składają się na nie grupy pieśni postnych (gorzkie, żałosne) śpiewane w kolejne niedziele Wielkiego Postu. Nawiązują w swej formie do dawnej jutrzni brewiarzowej. Rozpoczynają się tzw. Pobudką. Następnie jest hymn o Męce Pańskiej i lamentacje odpowiadające trzem psalmom w jutrzni, które wyrażają ból duszy z powodu męki Zbawiciela i rozmowę duszy z Matką Bolesną. Antyfona Któryś za nas cierpiał rany jest śpiewem kończącym Gorzkie żale. W łączności z tym nabożeństwem głosi się kazania o Męce Pańskiej, czyli kazania pasyjne.

Nabożeństwo jest związane z Bractwem św. Rocha, działającym przy kościele pw. Św. Krzyża w Warszawie. Pierwszy raz zostały zaśpiewane w tym kościele w 1698 roku. Duże zasługi w propagowaniu nabożeństwa mają Misjonarze św. Wincentego a’ Paulo dzięki misjom ludowym i kierowaniu znaczną częścią seminariów duchownych (do połowy XIX wieku). Gorzkie żale szybko rozpowszechniły się w całej Polsce.

Gorzkie zale - historia

Gorzkie żale mimo swego nieco archaicznego języka i melodyki często stają się inspiracją dla współczesnych kompozytorów i nadal są chętnie śpiewane przez wiernych.

Jak to sie spiewa?

Kliknij w ponizszy link:

ZADANIE 3

Zadania do wykonania:

Zapraszamy na kolejne katechezy!

Diec. sandomierska

Ks. dr Adam KopećIwona HebdaUrszula SrokaGrażyna UfniarzMagdalena WolanKs. Stanisław GurbaKs. Marek KulińskiBr. Piotr Kucharzewskipod redakcjąPiotra Wolana

Zespół redakcyjny: