Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Home

Szczęść Boże, Zapraszam Cię do tego, aby raz jeszcze odbyć krótki spacer po najważniejszych elementach Wielkiego Postu. Wykonaj proszę kolejne zadania zgodnie z numerami 1-9. Na koniec kliknij w przycisk z wykrzyknikiem. Tam znajdziesz dalsze instrukcje. Powodzenia :) U progu kolejnego Wielkiego Postu trzeba sobie uświadomić stan własnej duszy, własną małość i grzeszność. Nie poprzestawajmy na posypaniu głowy popiołem. Coraz większą popularnością, również w Polsce, cieszą się baseny, siłownie, gabinety odnowy biologicznej. Nie tylko ludzie młodzi, ale i ci w sile wieku spacerują, uprawiają gimnastykę, by być w dobrej kondycji fizycznej. Czy jednak sprawne ciało jest w perspektywie życia wiecznego najważniejsze?

Najstarsze świadectwa o praktykowaniu przez chrześcijan postu jako przygotowania do Paschy pochodzą z III w. Tertulian (ok. +240 r.) podaje, że post trwał tylko 40 godzin, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, ale był bardzo surowy. Pod koniec tego samego wieku wydłużono go do tygodnia. Sobór nicejski w 325 r. postanowił, że czas pokutny przed pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego trwać będzie 40 dni. W Kościele wschodnim rozpoczynano go osiem tygodni przed Wielkanocą, wyłączając z niego soboty i niedziele. Kościół Zachodni przyjmował sześć tygodni postu, bez niedziel, gdyż każda niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania Pana. Papież Grzegorz Wielki, pod koniec VI w., ujednolicił w całym Kościele okres Wielkiego Postu, ustanawiając dokładnie 40 dni wielkopostnego przygotowania.

Okres ten rozpoczyna się Środą Popielcową, kilka dni przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu. Dlaczego właśnie 40 dni? Liczba 40 w Biblii jest "zarezerwowana" dla dzieł oczyszczenia i przygotowania. 40 dni trwał deszcz i potop, Mojżesz przebywał na Synaju przez 40 dni i 40 nocy, 40 lat Izraelici błąkali się na pustyni... Chrystus pościł 40 dni na pustkowiu. Pamiętać jednak trzeba, że liczba 40 nie jest rozumiana w Biblii w sensie matematycznym, lecz symbolicznym.

Nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Przeczytaj krótkie opisy tych nabożeństw. oznaczone przyciskami z kropką. Zacznij od góry.

Nabożeństwo pasyjne w Kościele katolickim, mające najczęściej formę nabożeństwa eucharystycznego, odprawianego w okresie wielkiego postu, szczególnie w niedziele, ale również – zależnie od lokalnych zwyczajów – w inne dni (np. w czasie Triduum Paschalnego, zwłaszcza w Wielki Piątek). Gorzkie Żale są tradycją wyłącznie polską. Składa się z trzech części. W poszczególne niedziele Wielkiego Postu odprawia się kolejne części (dwukrotnie, gdyż wielki post trwa sześć tygodni), natomiast Zachęta (Pobudka) pozostaje zawsze ta sama. Napisał je ks. Michał Tarło i początkowo nosiło tytuł: Snopek Mirry z ogrodu Gethsemanskiego albo Żałosne Męki Pana Naszego (..._ Rozpamiętywanie.

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem odprawianym w całym Kościele. Składa się z 14 stacji. Nie wszystkie stacje, które mamy są opisane w Piśmie Świętym. Niektóre z nich (jak np. spotkanie ze św. Weroniką czy z Matką, albo upadki) wynikają z tradycji, czyli przekazu ustnego. Mówi się, że pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej (choć wtedy wie jeszcze tak nie nazywało) odprawiła Matka Jezusa krótko po Jego pogrzebie. Tak wynika z objawień św. Anny Emmerich. Historycznie zaczęto je odprawiać około IV w. n.e. (czyli po tzw. Edykcie mediolańskim, który pozwolił chrześcijanom na jawne wyznawanie swojej wiary).

IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą laetare (czyli weselcie się). Widzialnym znakiem tej niedzieli jest kolor różowy, w którym odprawia ksiądz Msze święte. Kolor ten jest pomieszaniem koloru fioletowego (koloru pokuty - ciągle jeszcze jesteśmy w Wielkim Poście) i koloru białego (koloru radości z nadchodzącego zbawienia).

Jest to VI Niedziela Wielkiego Postu. Określa się ją także niedzielą Męki Pańskiej. W tym dniu wspominamy moment, kiedy Jezus uroczyście wjechał do Jerozolimy pozdrawiany przez jej mieszkańców słowami "Hosanna Synowi Dawidowemu". Według relacji Pisma świętego faktycznie miało to miejsce dokładnie w niedzielę przed męką Chrystusa. W tym dniu świecimy palmy, które za rok posłużą nam jako materiał na popiół do Środy Popielcowej. Teraz przejdź do przycisku z wykrzyknikiem.

Brawo, dzielny wojowniku :) Na zakończenie kliknij przycisk HOME i rozwiąż quiz. Pamiętaj, żeby samemu zliczać odpowiedzi. Pytań jest 10, wszystko było powiedziane. A więc do dzieła :) Powodzenia i nie daj się!