marta b
Marta Brzoza
Created on February 15, 2020
More creations to inspire you
BLENDED LEARNING
Presentation
TAKING A DEEPER DIVE
Presentation
WWII JUNE NEWSPAPER
Presentation
AUSSTELLUNG STORYTELLING
Presentation
HISTORY OF THE EARTH
Presentation
3 TIPS FOR AN INTERACTIVE PRESENTATION
Presentation
49ERS GOLD RUSH PRESENTATION
Presentation
Transcript
CDN w Sanoku
Ocenianie kształtujące
Uczniowie:* mają większą motywację do nauki,* są świadomi tego, czego się uczą i wiedzą po co to robią,* podejmują odważne wyzwania,,,* wierzą w swoje możliwości* potrafią współpracować* a przede wszystkim biorą odpowiedzialność za swoją naukę.
Ocenianie kształtujące to dawanie informacji, która pomaga w uczeniu
Świadome planowanie celówKonstruktywizmCele dla nauczyciela i cele dla uczniaKryteria osiągania celu lekcji (kryteria sukcesu)Cel a kryteria
S M A R T
Cele i kryteria sukcesu do lekcji:
Kryteria sukcesu:
Cele lekcji:
Monitorowanie realizacji celu i kryteriów oraz podsumowanie celu lekcji:
Nacobezu do pracy uczniowskiej: Napisz charakterystykę Balladyny. Ma ona zawierać: – Przedstawienie postaci – kim jest i w jakim utworze literackim występuje. – Opis wyglądu postaci. – Opis jej cech charakteru (co najmniej 5) i przykłady zachowań, w których te cechy się ujawniają. – Zwróć uwagę na spójność tekstu (zdania tworzą logiczny ciąg). – Pamiętaj o trójdzielnej kompozycji (wstęp, rozwinięcie, zakończenie) i o akapitach (kiedy zaczynasz nową myśl lub kolejną część opisu). Ewa Borgosz Zespół Szkół Ogólnokształcących STO wWarszawie
Cel: Uczymy się znajdywać nazwy własne w tekście. Kryteria sukcesu: Potrafię przeczytać tekst i zaznaczyć wszystkie nazwy własne, które znajdę.
Przykłady celów i kryteriów sukcesu:
Temat: Jak Skawiński tęsknił za ojczyzną? Pytania kluczowe: Czy wszyscy ludzie żyjący na obczyźnie są szczęśliwi? Jak tęsknota wpływa na zachowanie człowieka? Temat: Jakie refleksje budzi wiersz "Przepaść" T. Różewicza Pytania kluczowe: Dlaczego chłopiec ostrzegł staruszkę? Walka pokoleń – mit czy rzeczywistość? Temat: O piśmie i książkach Pytanie kluczowe: Jak wyglądałaby nasza dzisiejsza lekcja, gdyby nie wynaleziono druku?Temat: Jak napisać zaproszenie? Pytanie kluczowe: Co zrobić, żeby goście przyszli na spotkanie (uroczystość)?
Godne polecenie są techniki związane z pytaniami kluczowymi:
+ Sandro, napisałaś pracę zgodnie z nacobezu (9 elementów poprawnie). Opisując łabędzia, wykorzystałaś zgromadzone słownictwo. W pracy użyłaś dużo przymiotników, zgodnie z nacobezu (było ich co najmniej 6). Twoja praca jest czytelna, zdania napisałaś starannie. Jestem dumna z Ciebie, że tak znakomicie poradziłaś sobie z zadaniem. – Zapomniałaś opisać, jak wygląda szyja łabędzia. W daniu dotyczącym wielkości zabrakło rzeczownika (ptak). Dopisz zdanie o tym, jak wygląda szyja łabędzia. Umieść je po opisie głowy. Przy kolejnej pracy pisemnej zaznaczaj sobie przy nacobezu, który punkt już wykonałaś, wówczas nie zgubisz żadnego elementu. Twoja praca będzie wówczas wykonana dokładnie. Wiem, że potrafisz mówić ładnie o swoich uczuciach, wykorzystaj to w następnej pracy i układaj więcej zdań w zakończeniu, gdy piszesz o swoich wrażeniach. Wiem, że znakomicie poradzisz sobie z kolejnym podobnym zadaniem. Pracuj tak dalej. Gratulacje! Bogusia Jastrząb
Nacobezu: 1. Podanie co najmniej dwóch argumentów za i przeciw. 2. Argumenty powinny być ułożone w kolejności od najmocniejszego do najsłabszego. 3. Wstęp, rozwinięcie i podsumowanie wyróżnione akapitami.
Informacja zwrotna (IZ) jest dialogiem nauczyciela z uczniem; dialogiem, mającym pomóc uczniowi w uczeniu się.Najczęściej przyjmuje ona formę pisemnego lub ustnego komentarza do pracy ucznia. Klasyczna informacja zwrotna zawiera cztery elementy: wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia [+ +]; odnotowanie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia [- ]; wskazówki – w jaki sposób uczeń powinien poprawić pracę [Δ]; wskazówki – w jakim kierunku uczeń powinien pracować dalej [].
I Wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia [+ +] 1. Doceń mocne strony pracy ucznia (nie rozpoczynaj od zaznaczania i wymieniania błędów. 2. Komunikaty doceniające dostosuj do wieku i potencjału uczniów (więcej niż minusów) Przykłady: „Mocną stroną/ atutem Twojej pracy jest…”, „Doceniam…”, „Dobrze wykonałeś…”, „Podoba mi się…”, „Cieszę się, że…”, „Zrobiło na mnie wrażenie…”, „Bardzo dobre efekty osiągnąłeś w…”, „Możesz być bardzo zadowolony z…” 3. Uczeń musi wiedzieć za co dokładnie został doceniony. Sformułowanie „Podoba mi się Twoja praca” jest pustą pochwałą.
II Odnotowanie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia [ – ]1. Uważnie formułuj komunikaty negatywne, aby uczeń odbierał je jako przejaw troski niż wytykanie błędów czy krytykę osoby: Przykłady: „Zauważyłam błąd w…”, „Widzę, że w pracy brakuje…”, „Zaznaczyłem pomyłki…”, „Usterki, które dojrzałem/ znalazłem to…”, „Zaobserwowałam, że…”, „Wychwyciłam następujące błędy…”, „Rzuciło mi się w oczy…”, „Odnotowałam jeden/ kilka braków…” 2. Nie używaj komunikatów typu: „Nie zrobiłeś…”, „Nie wykonałaś…”, „Niedobrze wpisałaś…”, „Źle obliczyłeś…”, „Niepoprawnie nazwałeś…”, „Niewłaściwie podałaś…”
3. Wskazówki – w jaki sposób uczeń powinien poprawić pracę [ Δ ] Delta [Δ] symbolizuje przyrost kompetencji ucznia a informacja zwrotna ma pomóc w osiągnięciu tego przyrostu. 1. Przekaż uczniowi precyzyjne instrukcje do poprawy, aby zrozumiał, na czym polega popełniony błąd/ czego brakuje w pracy oraz jak wprowadzić korektę, aby efekt spełniał Twoje oczekiwania / określone przez kryteria. 2. Posłuż się językiem instrukcji: „Podaj…”, „Zastąp…”, „Zmień…”, „Popraw…”, „Przekształć…”, „Napisz…”, „Przepisz…”, „Wymień…”, „Nanieś poprawki…”, „Skoryguj…”, „Zwróć uwagę…”, „Narysuj…”, „Porównaj…” itp. 3. Dawaj konkretne wskazówki, sformułowane w sposób jasny i zwięzły, aby uczeń mógł postępować zgodnie z instrukcją, dostosowaną do możliwości ucznia.
Kilka sposobów przekazywania informacji zwrotnej: * klasyczny komentarz do pracy ucznia; * różne kolory długopisu dla każdego elementu informacji zwrotnej; * ustalenie jednego miejsca w pracy na komentarz nauczyciela; * forma tabeli zawierająca kryteria i miejsce do wpisania wskazówek; * umowne znaki i komentarz obok kryteriów do pracy;* korzystanie z elektronicznej formy przekazania, np. z funkcji „recenzja” w pakiecie aplikacji biurowych; * ustna, czteroelementowa informacja zwrotna nauczyciela dla ucznia; * informacja zwrotna koleżeńska otrzymana od innego ucznia i zawierająca co najmniej dwa elementy: wskazanie tego, co jest dobre w pracy oraz błędów i braków;
Wskazówki–w jakim kierunku uczeń powinien pracować dalej [ ] 1. Dawaj wskazówki do pogłębiania wiedzy, rozwijania talentów, stawiania nowych zadań i wytyczania celów.2. Zachęcaj tych, którzy jeszcze nie osiągnęli kryteriów sukcesu.3. Proponuj dodatkowe zadania, ćwiczenia, pytania.4. Podawaj literaturę uzupełniającą, linki do wartościowych stron w internecie.5. Zachęcaj do dzielenia się wiedzą przez dyskusje, debaty, rozmowy.
Zadanie monitorujące osiąganie celów lekcji na podsumowanie zajęć Kryteria dobrze wykonanej pracy: Do każdego z podanych wyrazów podstawowych dopisz wyraz pochodny, wskaż w nim podstawę słowotwórczą i formant. Nazwij formant. Robercie, wszystkie dopisane wyrazy są właściwe. Odróżniasz formanty, wszystkie nazwałeś prawidłowo. Popełniłeś jeden błąd, oddzielając formanty od podstaw słowotwórczych: w wyrazie czytanie formantem jest –anie. Przeczytaj jeszcze raz w podręczniku akapit dotyczący tworzenia rzeczowników odczasownikowych. Następnie znajdź formanty w wyrazach: błądzenie, wsiadanie, poprawianie, widzenie. Sprawdzę jutro.