Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Opracowała D. Dankowska

Zima

+ info

Początek zimy, czyli tak zwane przesilenie zimowe, przypada na okres 22 grudnia.

Kiedy zaczyna się zima?

Dni są krótsze, noce dłuższe.Są ujemne temteratury, mróz i śnieg

Czym charakteryzuje się zima?

Rośliny liściaste zrzucają liście, aby zmniejszyć ilość parującej przez nie wody i zminimalizować zużycie własnej energii tym bardziej, że również słońca jest zimą znacznie mniej.

+ info

Niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów., Inne zwierzęta zapadają w sen zimowy. Podczas hibernacji (snu zimowego), bicie serca oraz oddech zwierząt zwalniają wielokrotnie. Spada również temperatura ich ciała. Dzięki tym zmianom, zwierzęta zapadające w hibernację mogą przetrwać zimę zupełnie się nie pożywiając.

Czas, w którym przyroda przygotowuje się do zimy, Dla roślin i zwierząt jest to bardzo ważny okres, Od pojawienia się piewrszych mrozów zaczyna się proces wykorzystywania wcześniej wcześniej zapasów energii i pożywienia.

Zmiany w przyrodzie zachodzące zimą

PRZEDZIMIE

  • Kiedy spadnie śnieg, możemy obserwować bajkowe krajobrazy
  • Można fantastycznie spędzać czas: lepiąc bałwana, jeżdżąc na nartach, sankach lub łyżwach, czy urządzając bitwę na śnieżki!

Zalety zimy

Zima ma też swój dobry wpływ na przyrodę: - czas odpoczynku dla fauny i flory, - siarczyste mrozy likwidują niebezpieczne dla zdrowia i środowiska wirusy oraz bakterie.

Zalety zimy

INTERAKTYWNE

Dziękuję za uwagę!