Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

TOC w nauczaniu przedmiotów humanistycznych

Title 1

Gałązka logiczna

Wiele treści programowych, których nauczamy, obejmuje relacje pomiędzy wydarzeniami i ideami albo pojęciami, takimi jak: ƒ hipotezy naukowe, ƒ zagadnienia literackie, ƒ wydarzenia historyczne, ƒ procesy i procedury matematyczne. Korzystanie ze struktur przyczynowo-skutkowych ułatwia uczniom zapamiętywanie i analizę. Uczniowie nabywają umiejętności logicznego organizowania, porządkowania i przetwarzania informacji. Związki przyczynowo-skutkowe to logiczna forma analizy, która bada zależności pomiędzy ideami, pojęciami, założeniami.

Process 1

to (wtedy)- dostanę złą ocene jeśli - Nie odrobie pracy domowej

Nawet sposób, w jaki nauczamy i uczymy się, jest związany z sytuacjami wymagającymi logicznej konsekwencji naszego działania i podejmowanych decyzji.

to (wtedy) będę odporny na choroby jeśli- będę jadł czosnek

Process 2

Zobaczmy, jak to działa. Przeczytajmy fragment tekstu pochodzący z bajek Ezopa, sparafrazujmy go, utwórzmy łańcuch wydarzeń połączonych związkami przyczynowo- skutkowymi

Zestaw ćwiczeń do pracy

NEXT

Zestaw ćwiczeń do pracy

drzewko ambitnego celu - umożliwia uczącemu się:

Drzewko

-określać i wyjaśniać ambitne cele i pożądane rezultaty w ramach tekstu, koncepcji czy celów lekcji; -rozróżniać wnioskowanie stanowiące podstawę pewnych idei, dzięki temu zyskując świadomość wielu perspektyw; - wyciągać wnioski na podstawie tekstu i wcześniejszej wiedzy - logicznie przewidywać;

Co to jest ambitny cel?

Ambitny cel jest pozytywnym i pożądanym zamierzeniem, które jest postrzegane jako ambitne, ponieważ ludzie uważają, że jest wymagające i trudne do osiągnięcia. Czasami ludzie sądzą, że wiedzą, w jaki sposób osiągnąć cel, ale gdy im się to nie udaje, zaczynają uważać go za ambitny. W każdym przypadku można wykorzystać logiczny, strategiczny plan, aby przeanalizować, co będzie potrzebne do osiągnięcia celu. Drzewko ambitnego celu rozwija umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia uczniów, angażując i skupiając ich wcześniejszą wiedzę, dotyczącą studiowanego tematu

Title 2

Taro i jego babcia

Była sobie wioska w Japonii, której mieszkańcy stanęli w obliczu wielkich trudności. Mieszkańcy, w większości rolnicy, byli zależni od swoich zbiorów ryżu, pszenicy i warzyw. Jednego roku zbiory się nie udały, gdyż nie było deszczu. Ludzie nie tylko ludzie nie mieli co jeść, ale nawet studnie wyschły. Przywódcą wioski był młody gospodarz, który stracił rodziców, gdy był dzieckiem. Jako że wyrósł nie wiedząc, co to znaczy mieć ojca lub matkę, którzy by go kochali i o niego dbali, nie szanowal starszych ludzi.Uważał, że są bezużyteczni, i karmienie ich jest stratą jedzenia. Dlatego rozkazał wszystkim powyżej 60 roku życia opuścić wioskę i zbudować sobie domek w górach, tak by sami o siebie dbali. Mieszkał w tej wiosce rolnik imieniem Taro. Miał on starszą babcię, którą kochał bardzo mocno i myśl, że miałby ją wysłać gdzieś daleko, bardzo go unieszczęśliwiała.

1. Określić i jasno zdefiniować ambitny cel. 2. Określić przeszkody, które uniemożliwiają osiągnięcie celu. 3. Zwerbalizować cele pośrednie (CP) oparte na wyznaczonych wcześniej przeszkodach. Uszczegółowić cele pośrednie (CP) za pomocą działań, które trzeba podjąć. 4. Ułożyć cele pośrednie (CP) według odpowiedniego porządku.

Etapy budowy drzewka:

80%

ĆWICZENIE SAMODZIELNE Wykorzystaj proces w przykładzie " Wymagające środowisko", „Zintergować się w nowym społeczeństwie” lub wykorzystaj własny przyklad

na samej górze.

Konflikt

to zderzenie sprzecznych żądań, działań i decyzji

Rozpoznajemy problem szukając konfliktu w ramach konkretnego problemu

Chmurka

Budowa chmurki na przykładzie LEGENDY O SMOKU WAWELSKIM

Pytania do określania potrzeb ƒ Dlaczego każda ze stron chce zrobić lub mieć daną rzecz? Aby… ƒ Dlaczego to żądanie lub działanie jest ważne? Aby… ƒ Jaką potrzebę każda ze stron próbuje zaspokoić poprzez dane żądanie, działanie lub decyzję? ƒ Co to żądanie, działanie czy decyzja daje każdej stronie? ƒ Jakie ważne potrzeby mogą być zagrożone, jeśli strony nie zrealizują swoich żądań? ƒ Czego nie będzie miała jedna strona, jeśli druga strona dostanie to, czego żądała?

Pytania, które pomagają określić żądania ƒ Czego żąda każda ze stron? ƒ Jakie są przeciwstawne żądania/działania/decyzje? ƒ Czego chce jedna ze stron, co jednocześnie jest w konflikcie z żądaniem drugiej strony? Sugestia: Pomocne może być zapisanie żądań w sposób przeciwstawny.Zadaj sobie pytania: Czego chce strona pierwsza? Czy druga strona chce tego?

Pytania do określenia celów: ƒ Czy istnieje pożądana sytuacja, którą obie strony chciałyby osiągnąć? ƒ Czy istnieje podobny cel dla obu stron – coś, co każda ze stron chciałaby osiągnąć? ƒ Czy istnieje coś, co obie strony chciałyby osiągnąć, a co wymagałoby rozwiązania konfliktu? ƒ Jaka pożądana sytuacja będzie miała miejsce, jeśli obie strony zaspokoją swoje potrzeby? Uwaga: Cel nie jest rozwiązaniem konfliktu, ale będzie rezultatem jego rozwiązania.

Pytania do określenia celów: ƒ Czy istnieje pożądana sytuacja, którą obie strony chciałyby osiągnąć? ƒ Czy istnieje podobny cel dla obu stron – coś, co każda ze stron chciałaby osiągnąć? ƒ Czy istnieje coś, co obie strony chciałyby osiągnąć, a co wymagałoby rozwiązania konfliktu? ƒ Jaka pożądana sytuacja będzie miała miejsce, jeśli obie strony zaspokoją swoje potrzeby? Uwaga: Cel nie jest rozwiązaniem konfliktu, ale będzie rezultatem jego rozwiązania. Wskazuje jedynie, że obie strony mają coś wspólnego, co każda ze stron chce osiągnąć.

Próbujemy werbalizować cel, który jest dla nas wspólny, zastanawiając się, co się stanie, jeśli konflikt zostanie rozwiązany i obie potrzeby zostaną zaspokojone. Zwykle te interpretacje są wyrażane w sposób ogólny, taki jak: mieć dobre życie, mieć dobre relacje, przestać walczyć, odnieść sukces, ukończyć szkołę.

Cel

ĆWICZENIE W MAŁEJ GRUPIE