Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

UKŁAD SŁONECZNY

film

film

rysowanie UkładuSłonecznego

Układ Słonecznyz plasteliny

puzzle

quiz 1

3D

Wejdź na stronę Mozaik Edukacja Cyfrowa i załóż konto. Przy otwieraniu zasobu 3D po raz pierwszy, pojawi się polecenie pobrania programu m3dViever. Zainstaluj na komputerze. W tygodniu możesz otworzyć 5 prezentacji za darmo.

autor: Aleksandra Schoen-Kamińska

Neptun Neptun jest najbardziej odległą i najmniejszą planetą gazową. Okres obiegu wokół Słońca trwa blisko 165 lat.

Uran Uran jest kolejną spośród planet zewnętrznych, będących gazowymi olbrzymami. Z Ziemi jest ledwo widoczny nawet przez teleskop, gdyż znajduje się w odległości 2870 mln km od Słońca.

Saturn Saturn jest szóstą planetą od Słońca, drugą co do wielkości (po Jowiszu), planetą naszego Układu. Jest jedną z planet zewnętrznych, gazowych gigantów. Jest bardzo zimny, ponieważ znajduje się bardzo daleko od Słońca.

Jowisz Jowisz jest pierwszą z czterech wielkich planet - gazowych gigantów i jednocześnie największą planetą Układu Słonecznego. Jest on gazowa kulą

Mars Mars jest widoczny na niebie jako czerwony, podobny do gwiazdy punkt. Jest on skalistą planetą, którą pokrywają czerwone pustynie, stąd popularna nazwa - Czerwona Planeta.

Ziemia Ziemia jest trzecią planetą od Słońca i jedyną, na której istnieje życie. Wyjątkowość Ziemi polega na tym, że występuje na niej woda i zawierająca tlen atmosfera. W grudniu Ziemia znajduje się nieco bliżej Słońca, a w czerwcu jest najbardziej od niego oddalona. Oś Ziemi jest nachylona w stosunku do Słońca, dzięki czemu mamy pory roku. Obroty Ziemi wokół własnej osi powodują zjawiska dnia i nocy.

Wenus Wenus jest drugą planetą od Słońca i jest ona otoczona obłokami trujących gazów. Jest bardzo jasna ponieważ jej gęste chmury bardzo dobrze odbijają światło. Maksymalna temperatura na Wenus dochodzi do +482°C.

Merkury Merkury jest pierwszą i najmniejszą planetą naszego Układu. Płaszcz pod skorupą składa się ze stopionych skał. Merkury krąży wokół Słońca szybko, jednak wokół swojej osi wolno, co sprawia, że wschód Słońca następuje na nim co 176 dni. Maksymalna temperatura na Merkurym wynosi +427°C, a minimalna -212°C.

Słońce Słońce jest naszą najbliższą gwiazdą, która jest centrum naszego Układu i wokół której planety krążą po eliptycznych orbitach. Maksymalna temperatura na Słońcu osiąga +6000°C.

Księżyc