Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Rodzina

Ola Em

Created on May 12, 2025

Najnowsze propozycje książkowe w zbiorach DBP we Wrocławiu.

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Mapa wychowania szczęśliwych dzieci : jak odnaleźć drogę w labiryncie rodzicielstwa : komunikacja, emocje, narzędzia/ Susanna Isern ; przekład: Jowita Maksymowicz-Hamann. Warszawa : Mamania, © 2024.

Ta książka jest jak mapa, na której znajdziesz wszystkie teorie, doświadczenia i refleksje, opowieści, ćwiczenia i historie z życia wzięte, których możesz potrzebować. Susanna Isern, pisarka, psycholożka, [...] pokazuje, jak nie zgubić się w gąszczu rodzicielskich zawirowań i ze spokojem przechodzić przez świat razem z naszymi dziećmi.– Jak osiągnąć płynną, empatyczną, asertywną i obustronną komunikację?– Jak rozwijać u dziecka samoakceptację i miłość do siebie?– Jak zachęcić dziecko do identyfikowania i regulowania swoich emocji oraz pozytywnego radzenia sobie z nowymi wyzwaniami?– Jak podejść do edukacji emocjonalnej swojego dziecka?Dzięki planowi działania na rzecz wychowania szczęśliwych dzieci wyruszymy w wielką podróż z mapą w ręku, wędrując przez najważniejsze aspekty rodzicielstwa: komunikację, poczucie własnej wartości, inteligencję emocjonalną oraz zachowanie i wartości.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Kreatywne rodzicielstwo/ Eyal Doron ; przekład Tamara Woińska. Warszawa : Laurum, 2023.

Jak być rodzicem, który nie tylko uczy, ale także inspiruje? Rodzicielstwo nigdy nie było łatwe, ale w dzisiejszym świecie stało się naprawdę wymagające. Presja, by wychować „idealne” dziecko, nieustanne zmiany technologiczne i społeczno-kulturowe, a także własne obawy i wątpliwości potrafią przytłoczyć nawet najbardziej oddanych rodziców. Czy czasem zastanawiasz się: -Jak wychować dziecko, które poradzi sobie w niepewnym i zmieniającym się świecie? -Jak wspierać jego rozwój bez nadmiernej kontroli i ciągłego stresu? -Jak zadbać o jego przyszłość, jednocześnie czerpiąc radość z codziennego życia rodzinnego? Ta książka to odpowiedź na potrzeby współczesnych rodziców. Znajdziesz w niej przydatne narzędzia i inspiracje, które pomogą ci wychować dziecko na osobę kreatywną, samodzielną, przedsiębiorczą i przygotowaną do wyzwań przyszłości – niezależnie od tego, w jakim kierunku zmierza świat.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Rozmowy o wychowaniu w szacunku : jak wspierać rozwój dziecka we wszystkich obszarach/ Patrycja Frania, Katarzyna Kowalska-Bębas, Agata Frońska. Warszawa : Mamania, copyright 2023.

Jak wspierać rozwój dziecka we wszystkich obszarach? Jak dostrzec, co jest najważniejsze w relacji, na czym oprzeć proces wychowania i gdzie szukać wsparcia?„Rozmowy o wychowaniu w szacunku” to unikalna książka, w której założycielki Fundacji Wychowanie w szacunku rozmawiają z czołowymi polskimi przedstawicielkami i przedstawicielami tych nurtów psychologii i pedagogiki, które skupiają się na budowaniu relacji, nauce komunikowania się i uważności oraz na szacunku wobec różnorodności.[...]Tematy, o których rozmawiają, dotyczą samoregulacji emocji, seksualności dzieci, roli ojca w rodzinie, granic, poczucia własnej wartości oraz innych obszarów, które wymagają wsparcia i uwagi rodzica.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Jak nie bać się o swoje dziecko i go nie ograniczać/Jeannine Mik, Sandra Teml-Jetter. Warszawa : Muza, 2023.

Druga książka duetu autorskiego bestsellera „Mamo, nie krzycz”. Tym razem autorki zajęły się problemem rodzicielskiego lęku i możliwościami przezwyciężania go, a także wpływem wiary w siebie rodzica na rozwój dziecka. Podpowiadają, jak nie wpaść w pułapkę szkodliwych schematów postępowania i nie ograniczać rozwoju swojego dziecka. Dzięki tej książce każdy rodzic zdoła wzmocnić relację z dzieckiem i poprawić metody wychowawcze, nauczy się także właściwie reagować w trudnych sytuacjach.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Rozmowy o wychowaniu w szacunku : nastolatki/ Patrycja Frania, Katarzyna Kowalska-Bębas, Agata Frońska. Warszawa : Mamania ; [Wrocław] : Fundacja Wychowanie w Szacunku, copyright 2023.

Czy da się przygotować do bycia rodzicem nastolatka? Jak pomóc młodym osobom we wchodzeniu w dorosłość w świecie, który zmienia się na naszych oczach? Internet, uzależnienia, depresje, seksualność – to tylko niektóre z tematów ważnych dla dorastających młodych ludzi, które poruszane są w tej wyjątkowej książce. z ekspertami.Wśród osób, które autorki zaprosiły do rozmów są neurodydaktyk Marek Kaczmarzyk, socjolog edukacji Łukasz Srokowski, pedagożka Anna Kasprzycka, terapeutka Jowita Wowczak, psychoterapeutka Katarzyna Panejko-Wanat i seksuolożka Katarzyna Gałązka.Do książki włączone zostały również rozmowy z nastolatkami, które pozwalają lepiej poznać ich punkt widzenia i trudności, z jakimi borykają się młodzi ludzie w okresie dorastania.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Kiedy rodzice się rozstają : jak wspierać dziecko w czasie separacji lub rozwodu/ Natalia Minge. Warszawa : Mamania, copyright © 2024.

Kiedy zapada decyzja o zakończeniu związku, trzeba na nowo poukładać relacje w rodzinie. Jak powiedzieć o tym dzieciom? Jak zorganizować opiekę, jak podzielić się odpowiedzialnością i dlaczego bywa to bardzo trudne?Natalia Minge, doświadczona psycholożka pracująca z rodzicami i mama czwórki dzieci, pokazuje, jak podejść do wyzwań związanych z rozstaniem rodziców:• jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie i separacji?• jak rozwiązywać konflikty z drugim rodzicem?• jak zaopiekować się emocjami swoimi i dziecka?• gdzie szukać wsparcia i jak poradzić sobie w przypadku samotnego rodzicielstwa?To książka, która pokazuje jak różne mogą być doświadczenia dzieci po rozwodzie rodziców i pomaga poradzić sobie w sytuacjach, kiedy robi się naprawdę trudno.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Moje dziecko się złości : droga do spokoju w rodzinie pełnej emocji/ Małgorzata Stańczyk. Warszawa : Mamania, copyright 2024.

Dlaczego dzieci się złoszczą? Jak je wspierać w radzeniu sobie z trudnymi emocjami? Małgorzata Stańczyk, ceniona psycholożka i autorka licznych publikacji dla rodziców, w swojej najnowszej książce uspokaja rodziców rozzłoszczonych dzieci i pomaga im radzić sobie z codziennymi wyzwaniami: jak dostrzec głęboką rolę złości? jak wspierać złoszczące się dziecko? czy można pomóc przed napadem złości? jak odbudować kontakt po trudnej sytuacji? nie dopuszczać do agresywnych zachowań?To książka napisana z głęboką empatią dla rodziców, która pokazuje, że nawet po burzliwych momentach w domu może zapanować spokój.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Jak chronić swoje dziecko przed manipulacjami toksycznego rodzica/ Christel Petitcollin.Łódź : Feeria, 2024.

Separacja i rozwód rodziców jest trudnym przeżyciem dla każdego dziecka. Pragniesz oszczędzić swojemu dziecku przykrych doświadczeń, czasami jednak drugi rodzic zachowuje się tak, jakby wykorzystywał je do rozgrywek między wami. Co, jeśli zaczynasz odbierać niepokojące sygnały świadczące o tym, że twoje dziecko pada ofiarą manipulacji? Co robić, gdy ekspartner lub ekspartnerka usiłuje nastawić je przeciwko tobie? To książka dla ciebie, jeśli chcesz: • nauczyć się rozmawiać z dzieckiem o waszej sytuacji rodzinnej i o tym, co dzieje się w domu drugiego rodzica, • rozpoznawać ukryte metody manipulacji i skutecznie im przeciwdziałać, • uchronić dziecko przed efektami konfliktów między dorosłymi, • zadbać o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dziecka w różnych systemach dzielenia się opieką, • skutecznie odpierać ataki toksycznego rodzica w instytucjach państwowych, a przede wszystkim nie pozwolić, by cokolwiek zagrażało zdrowiu psychofizycznemu twojego dziecka oraz waszej relacji.

Źródło

Uwięzieni w słowach rodziców : jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie/ Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski. Gliwice : Helion S. A., copyright 2022.

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. [...] Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie.Takie słowa są jak zaklęcia. Mogą odebrać głos, bo „dzieci i ryby głosu nie mają”. Mogą zamrozić emocje, bo „chłopaki nie płaczą”. Mogą zasłonić potrzeby – „nie rób kłopotu”. Mogą zabrać odwagę wyrażania siebie, gdy wciąż słychać „nie wydziwiaj”. Mogą uśpić w nas życie na długie lata. Na szczęście wobec tych słów-zaklęć nie jesteśmy bezbronni. Uświadomiwszy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów; możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą.

ZAMÓW

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Nie spieprz tego : jak zachować więź z dzieckiem?/ Anna Olejnik, Monika Janiszewska. Kraków : Znak Horyzont, 2024.

Jeśli macie się za najlepszych rodziców na świecie, to zapnijcie pasy. Zdziwicie się, jak wiele grzeszków, o które posądzacie swoje dorastające pociechy, można przypisać wam samym.Zakazujemy dzieciom tego, na co sami sobie pozwalamy. Nastolatki nie znoszą podwójnych standardów. Nie są już wpatrzone w swych rodziców – po prostu się na nas poznały. Już potrafią nas właściwie ocenić i zbuntować się przeciw niesprawiedliwości.Wspaniałą i kochającą rodzinę, wasze wyjątkowe więzi z dziećmi budowaliście latami. Przerabialiście wszelkie małe i duże konflikty, zwyczajowe potyczki i sposoby na oddalanie się od siebie. Tak czy inaczej jesteście na ostatniej prostej. Ale to nie koniec. Ani nadzieja na odbudowę, ani ryzyko zerwania relacji nigdy nie były tak blisko jak teraz. Wybierajcie!

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Jestem DDA : notatki z terapii : jak wyjść z toksycznego domu/ Joanna Szczerbaty. Kraków : Mando inside, 2024.

Czy DDA jest chorobą, upośledzeniem, wyrokiem? Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików? Czy można wyjść ze złego domu i być szczęśliwym? Na czym polega terapia DDA? Jak przemienić bagaż trudnych doświadczeń w życiową siłę?Joanna Szczerbaty, od lat pomaga osobom wychodzącym z domów alkoholowych. Słuchając osób w terapii stworzyła poruszającą historię nie o domu złym, ale o powolnym i skutecznym wychodzeniu z niego, o traumach, bólu dorastania i wysiłku powrotu do normalnego życia.W psychologicznym komentarzu do opowieści wyjaśnia, czym jest syndrom DDA, jak wygląda proces terapii i jakie dary potrafi dzięki niej odkryć osoba skrzywdzona.Nawet najgorsza przeszłość ma to do siebie, że już minęła, a żałoba po tym, co było, nie może trwać wiecznie.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Rodzinna karuzela : terapia rodzin bez tajemnic/ Augustus Y. Napier, Carl Whitaker. Kraków : Znak Litera Nowa, 2024.

Depresja, problemy w związku, kłopoty w szkole, uzależnienia – czy pomyślałeś kiedyś, że twoje życiowe kryzysy to tak naprawdę objawy i skutki tego, że coś złego dzieje się w twojej rodzinie? I że bez uzdrowienia rodzinnych relacji nie ma szans na ich zażegnanie? PROBLEMY CHODZĄ RODZINAMI. Cenieni terapeuci Augustus Y. Napier i Carl Whitaker w fascynujący sposób opisali prawdziwą terapię rodziny zmagającej się z problemami, które zna chyba każdy. Dzięki temu mamy wyjątkową możliwość zajrzenia za drzwi gabinetu i zrozumienia, na czym polega terapia rodzin. Czy uda się dotrzeć do prawdziwej przyczyny rodzinnego kryzysu? Każda sesja przynosi kolejne odkrycia: odkładane na później problemy, złożone relacje, ukryte konflikty. „RODZINNA KARUZELA” TO KSIĄŻKA, KTÓRA POZWALA ZROZUMIEĆ, JAK FUNKCJONUJE RODZINA I JAK WIELKI WPŁYW MA NA KAŻDEGO Z NAS.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Granice dzieci i dorosłych / Jarek Żyliński. Szczecin : Natuli dzieci są ważne, 2022.

Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych, która ułatwia komunikację i współpracę z dziećmi (i nie tylko). „Nie chcę iść do przedszkola!”, „Pobaw się ze mną, teraz!”, „Nie będę jadł tej marchewki!”, „To mój tablet! Będę grał, ile chcę!”. Wyzwania związane z różnicą potrzeb to rodzicielska codzienność. Czy udaje nam się dogadać, unikając płaczu i krzyku? Praktyka życiowa pokazuje, że często niestety tak nie jest.Ta książka jest dla ciebie, jeśli: -masz wrażenie, że twoje dziecko „wchodzi ci na głowę”, -nie wiesz, czy nie za mocno reagujesz na zachowania dziecka, -nie potrafisz powiedzieć „nie” albo „stop”, -wbrew sobie ulegasz prośbom, -czujesz, że trudno ci zadbać o siebie.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Jak rozmawiać z dzieckiem i być lepszym rodzicem/Justyna Korzeniewska. Warszawa : Wydawnictwo RM, copyright 2025.

Skąd się biorą dzieci? Mamo, czy ty kiedyś umrzesz? Co to jest rozwód? Dlaczego ten pan tak dziwnie wygląda? Dlaczego jest wojna? Dlaczego nie wolno kraść, a niektórzy to robią? To tylko niektóre z pytań, jakie stawia dociekliwy dziecięcy umysł i na jakie muszą odpowiadać rodzice.W tej książce znajdą oni podpowiedzi, jak podchodzić do trudnych rozmów z dzieckiem. Dowiedzą się, jak wyjaśniać mu skomplikowaną rzeczywistość, by nie wzbudzać niepokoju, nie burzyć pozytywnej wizji świata, nie odbierać typowego dla dzieci optymizmu. Będą mieli też szansę nauczyć się wykorzystywać takie rozmowy do pogłębiania więzi i bez stresu przygotowywania najmłodszych do dorosłego życia.

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Piecza współdzielona (naprzemienna) w Polsce : studium prawno-socjologioczne/ Honorata Janik-Skowrońska. Warszawa : Difin, 2024.

Książka powstała z potrzeby zrozumienia jednej z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych kwestii współczesnego prawa rodzinnego – pieczy współdzielonej. Jest to temat, który dotyczy nie tylko specjalistów z dziedziny prawa, socjologii czy psychologii, lecz przede wszystkim rodziców, którzy każdego dnia mierzą się z wyzwaniami związanymi z uregulowaniem i realizowaniem opieki nad dziećmi po rozstaniu. Publikacja dotyka nie tylko przepisów prawnych, ale głównie ludzkich emocji, relacji i codziennych wyborów. Piecza naprzemienna to nie tylko kwestia regulacji prawnych, ale realne wyzwanie dla rodzin, społeczeństwa i instytucji, które je wspierają.

Źródło

Jak zrozumieć się w rodzinie/ Monika Szczepanik. Szczecin : Natuli dzieci są ważne, 2023.

Książka o tym, jak zazwyczaj mówimy do siebie, dlaczego często jesteśmy nieskuteczni w komunikacji i co zrobić, by dogadać się w rodzinie.Autorka jak reżyser filmowy śledzi przebieg zwykłych rodzinnych wydarzeń, które często przeradzają się w małe dramaty, kłótnie bez celu, frustracje i nerwy. Nagle woła "STOP" i analizuje, co właściwie się stało. Dzięki temu możemy przyjrzeć się własnym zachowaniom i komunikatom, odkryć faktyczne potrzeby oraz prześledzić punkty, w których rodzi się konflikt i niezrozumienie. Książka napisana jest prostym językiem, bo komunikacja w rodzinie powinna być prosta. Zamiast udawać, oczekiwać, robić uniki - lepiej nauczyć się mówić jasno o swoich uczuciach i potrzebach. Ważne, by umieć je również dostrzegać u innych.

ZAMÓW

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Rodzice DDA : mój dom będzie inny : refleksje z terapii/Joanna Szczerbaty. Kraków : MANDO inside, 2024.

Jakże często osoby, które wyrastały w alkoholowej, dysfunkcyjnej rodzinie obiecują sobie, że ich dom będzie zupełnie inny. Mają w sobie olbrzymie pragnienie, by nie powtarzać błędu rodziców. „Przecież nie jestem moją matką, nie jestem moim ojcem”. Obiecują sobie, że to dzieci a nie alkohol będą w centrum ich uwagi, że zamiast kłótni pojawi się rozmowa, a frustra­cję zastąpi otwartość i bliskość. I… zwykle nie wychodzi. Jaki ciężar niesie na swoich barkach DDA? Czy można go zrzucić i zacząć żyć po swojemu? Dlaczego wbrew naszej woli stajemy się odbiciem rodziców? Czy wystarczy samemu nie pić, by zatrzymać przekaz alkoholowej traumy? Czy wyprowadzka z domu pozwala uwolnić się od toksycznej przeszłości?

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

50 rozmów które warto przeprowadzić z dziećmi : nie musimy się lubić : musimy się kochać/ Olga Hilger ; z ilustracjami Justyny Kossakowskiej. Warszawa : Psychologiadziecka.org, 2024.

Co to znaczy rozmawiać? Czy rozmawiać znaczy mówić? A może mówić i słuchać? Rozmowa w tej książce oznacza daleko więcej. Rodzaj wyjątkowej przestrzeni między bliskimi, która pozwala spotykać się i oddalać. Rozmowy, których zarys proponujemy to rodzaj kapitału, który dzieci mogą wynieść z domu rodzinnego. Kapitału bardziej solidnego od nieruchomości.To książka o tym, co łączy ludzi. O rozmowie. W najgorszych momentach to właśnie rozmowy popychają nas do działania, koją, upewniają. Ale przede wszystkim zbliżają. Różnimy się, ale budujemy razem wspólny świat. Ta książka pomaga nam rozmawiać o tym wszystkim, co jest esencją naszego życia. Pomaga się spotkać w zrozumieniu drugiego człowieka. A gdzie rozmowa jest bardziej potrzebna niż w rodzinie?

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

24 godziny z życia mądrej rodziny/ Aurélie Chien Chow Chine. Katowice : Debit, 2023.

W tej rodzinie wszyscy bardzo się kochają, lecz nie zawsze się rozumieją.Ta sympatyczna rodzina jest taka jak wasza, dlatego w wirze codziennego życia musi czasem stawiać czoło sytuacjom konfliktowym. Poranne wstawanie, zadania domowe czy wspólne posiłki są często powodem napięć i nieporozumień.A gdyby tak posłuchać rady profesora Wolnego i zamiast się kłócić spojrzeć na sytuację oczami drugiej osoby? Dzięki takiej zmianie perspektywy można szybciej osiągnąć porozumienie i uniknąć niepotrzebnych sporów. I o tym właśnie jest ten przewodnik. Znajdziecie tu liczne porady, które pomogą utrzymać dobre relacje w rodzinie. Skorzystają z niego zwłaszcza dzieci w wieku 3 - 10 lat oraz ich rodzice. Zachęcamy do wspólnej lektury: rodzice mają tu swoje strony, a dzieci swoje. Gotowi na rodzinne czytanie!

ZAMÓW W DBP

Źródło opisu

Sztuka budowania dobrych relacji : jak wyrażać swoje potrzeby, rozwiązywać konflikty i dbać o równowagę/ Rick Hanson. Sopot : GWP, 2025.

Ta książka to kompleksowy przewodnik po budowaniu i pielęgnowaniu zdrowych i satysfakcjonujących relacji wszelkiego rodzaju: z ukochaną osobą, członkami rodziny, przyjaciółmi czy współpracownikami. Opisane w niej proste i skuteczne sposoby pomogą ci poprawić relacje z ludźmi. Autor podpowiada, jak:• zachować równowagę i spokój w konfliktowych sytuacjach;• wyrażać swoje potrzeby z szacunkiem dla siebie i drugiej osoby;• zaprzyjaźnić się ze sobą i uwierzyć, że zasługuje się na dobre traktowanie;• okazywać innym życzliwość i dostrzegać ich dobrą wolę, nawet gdy jest to trudne;• skutecznie komunikować się w różnych sytuacjach;• wyznaczyć i utrzymać zdrowe granice.