Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
8.59 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on April 2, 2025
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Wielkanoc
Nowe życie w Chrystusie.
01
Szukam tego, co ważne
Modlitwa
pierwsza zwrotka
Z wyrażeń w ramce ułóżcie poprawnie fragmenty „Credo” o zmartwychwstaniu Chrystusa oraz naszym oczekiwaniu na zmartwychwstanie.
ćwiczenia, zad. 1. str. 120.
Wierzę w zmartwychwstanie
02
ROZWAŻAMI ZDOBYWAM
czytanie Pisma Świętego z podziałem na role (J 20,11-18)
Spotkanie Marii Magdaleny
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Przeczytajmy fragment Pisma Świętego z podziałem na role.
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 2. str. 120.
Nowe życie Marii Magdaleny
Nadzieja chrześcijańska
Otwórzcie podręczniki na str. 204. Poproszę jedną osobę o przeczytanie zaznaczonego tekstu.
Będziecie pracować w grupach. Przeczytajcie teksty i odpowiedzcie na pytania.
Nadzieja chrześcijańska
03
Zostaję ubogacony i działam
czytanie Pisma Świętego (1 Kor 15,14.20.23b)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Posłuchajcie fragmentu Pisma Świętego.
Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy
podpowiedź
– W jaki sposób dbamy o nasze życie duchowe?
Dbam o nowe życie przez…
Dbam o „nowe życie”
Spójrzcie na obraz Jezusa Miłosiernego. – Jakie znaki męki Pana Jezusa są widoczne na Jego ciele?– Co oznaczają namalowane promienie światła? – Jaki napis znajduje się u dołu obrazu? – Co wyrażamy, mówiąc „Jezu, ufam Tobie”?
Nadzieja miłosierdzia Bożego
Nadzieja miłosierdzia Bożego
tekst piosenki można przewijać klikającpo prawej stronie
Naszą wdzięczność i radość ze zmartwychwstania, i tego, że my również będziemy żyli, możemy wyrazić pieśnią.
Zmartwychwstał Pan i żyje dziś
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
04
Ćwiczenia
podpowiedź
ćwiczenia zad. 3. str. 120.
ćwiczenia zad. 4. str. 121.
Sprawdź swoją wiedzę!
zadanie modlitwa
05
1. Napisz, jaka jest najważniejsza prawda wiary chrześcijan. 2. Ułóż tekst o nowym życiu, które daje zmartwychwstały Jezus, do zamieszczenia na opasce na nadgarstek. 3. Pomódl się o łaskę zachowania nadziei nawet w najtrudniejszych chwilach swego życia.
Zadanie
tekst piosenki można przewijać klikającpo prawej stronie
Modlitwa końcowa
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
ekatecheta.pl
Użyte grafiki zastrzeżone są prawem autorskim.Kopiowanie i rozpowszechnianie za zgodą autora lub właściciela .
Canva
2025
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Zmartwychwstanie Chrystusa nadało sens wierze chrześcijan. Otworzyło nam drogę do życia wiecznego. Dzięki Jego zmartwychwstaniu zmartwychwstaną wszyscy, którzy należą do Niego przez chrzest. Jest to fundamentalna prawda naszej wiary.
Codzienna modlitwa, regularne przystępowanie do sakramentu pokuty, przyjmowanie Komunii – wszystko to pomaga wypełniać zobowiązania chrztu, dzięki którym będziemy mogli żyć z Bogiem.
(cyt. za: T. Jaklewicz, Czy była jawnogrzesznicą?)
Maria Magdalena była pierwszą osobą, która spotkała Pana po zmartwychwstaniu. Zapłakana, przybita smutkiem nie rozpoznała Jezusa. Wzięła Go za ogrodnika. Dopiero gdy wypowiedział jej imię, dostrzegła to, co do tej pory było zakryte przed jej oczami: Jezus zmartwychwstał, jak zapowiedział. To nazwanie jej po imieniu przez Zmartwychwstałego możemy odczytać symbolicznie: Jezus obdarzył Magdalenę nowym życiem – jej obecne życie nabrało sensu, śmierć została pokonana. Dzięki spotkaniu z Jezusem i zrozumieniu tej prawdy mogła otrząsnąć się ze smutku i pójść do apostołów z radosną nowiną. „Maria wyobraża każdego z nas. Tak jak ona biegamy na oślep we wszystkich kierunkach, każdy sam z poczuciem pustki; płacząc i skarżąc się; szukając śmierci Jezusa, który żył dwa tysiące lat temu. Ona szuka Jezusa, ale to On ją znajduje i woła po imieniu. Podobnie każdy z nas pragnie być odnalezionym i wezwanym po imieniu” (Jean Vanier).
Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Chrystus jako pierwszy, potem ci, co należą do Chrystusa, w czasie Jego przyjścia. (1 Kor 15,14.20.23b)
– Co może być nadzieją człowieka?– Dlaczego spełnienie się ziemskich nadziei nie zaspokaja potrzeb duchowych człowieka? – Dlaczego fundamentem nadziei jest Bóg?
(Benedykt XVI, Encyklika „Spe salvi”, 30, 27)
Grupa 2„Potrzebujemy małych i większych nadziei, które dzień po dniu podtrzymują nas w drodze. Jednak bez wielkiej nadziei, która musi przewyższać pozostałe, są one niewystarczające. Tą wielką nadzieją może być jedynie Bóg, który ogarnia wszechświat, i który może nam zaproponować i dać to, czego sami nie możemy osiągnąć. (…) Bóg jest fundamentem nadziei – nie jakikolwiek bóg, ale ten Bóg, który ma ludzkie oblicze i umiłował nas aż do końca: każdą jednostkę i ludzkość w całości”. „Kogo dotyka miłość, ten zaczyna intuicyjnie pojmować, czym właściwie jest «życie». (…) Jezus, który powiedział o sobie, że przyszedł na świat, abyśmy mieli życie i mieli je w pełni, w obfitości (por. J 10,10), wyjaśnił nam (…), co oznacza «życie»”.
Obraz przedstawia Jezusa Zmartwychwstałego ze znakami męki widocznymi na Jego dłoniach i stopach. Promienie wychodzące z serca Jezusa są znakami łask, jakie możemy uzyskać, modląc się przed tym obrazem: wiecznego zbawienia i pomocy w osiągnięciu doskonałości chrześcijańskiej. Słowa „Jezu, ufam Tobie” wyrażają naszą nadzieję, że będziemy żyli wiecznie. Wypowiadane w trudnych chwilach, w głębi naszego serca, otwierają nas na Boży pokój.
– Na co możemy mieć nadzieję dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa? – Na czym będzie polegało królowanie Boga?
– Na co możemy mieć nadzieję w czasie modlitwy?– W jakich sytuacjach Bóg jest z nami? – Co to znaczy, że modlący się nigdy nie jest samotny?
(Benedykt XVI, Encyklika „Spe salvi”, 32)
Grupa 3„Pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Jeśli nikt mnie już więcej nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga. Jeśli nie ma już nikogo, kto mógłby mi pomóc – tam, gdzie chodzi o potrzebę albo oczekiwanie, które przerastają ludzkie możliwości trwania w nadziei – On może mi pomóc. Gdy jestem skazany na całkowitą samotność… ale modlący się nigdy nie jest całkowicie samotny”.
Nadzieja jest elementem życia każdego człowieka. Ludzkie nadzieje są ważne, bo tworzą codzienność, jednak nie możemy pozostać tylko przy nich, ponieważ nadają one sens życiu tylko na jakiś czas. Człowiek potrzebuje czegoś więcej – nadziei, która kieruje go w stronę wieczności, w stronę Boga, która nadaje sens całemu naszemu życiu. Tą nadzieją jest życie w miłości Boga, które rozpoczęło się na chrzcie świętym. Nadzieje pokładane w ludziach zawodzą, kończą się nadzieje w pokładane w marzeniach. Jedyną stałą i niezawodną nadzieją chrześcijanina jest Jezus Chrystus.
Wiarę w zmartwychwstanie Jezusa i nadzieję na nasze zmartwychwstanie przy końcu czasów wypowiadamy każdej niedzieli w Credo. Przypominamy sobie w ten sposób, że Jezus chce każdego z nas obdarzać nowym życiem, dzięki któremu będziemy mogli żyć z Nim wiecznie.
– Co może być nadzieją człowieka? – Dlaczego spełnienie się ziemskich nadziei nie zaspokaja potrzeb duchowych człowieka? – Jaka nadzieja jest źródłem życia wiecznego?
(Benedykt XVI, Encyklika „Spe salvi”, 30, 27)
Grupa 1 „Człowiek ma różnorakie nadzieje, małe i większe – różne w różnych okresach życia. Czasami może się wydawać, że spełnienie jednej z tych nadziei zadowoli go całkowicie i że nie będzie potrzebował innych nadziei. W młodości może to być nadzieja na wielką i zaspokajającą miłość; nadzieja na zdobycie pozycji, odniesienie takiego czy innego sukcesu określającego przyszłe życie. Kiedy jednak te nadzieje spełniają się, okazuje się z całą wyrazistością, że w rzeczywistości to nie było wszystko. Staje się ewidentne, że człowiek potrzebuje innej nadziei, która idzie dalej”. „Kto nie zna Boga, chociaż miałby wielorakie nadzieje, w gruncie rzeczy nie ma nadziei, (…). Prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg – Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje «aż do końca», do ostatecznego «wykonało się!» (por. J 13,1; 19,30)”.