Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

5.58 wyd. Jedność e

Woyt Es

Created on April 1, 2025

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Liturgia Wigilii Paschalnej

Światło Chrystusa.

01

Szukam tego, co ważne

Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Modlitwa

– Jakie znacie wigilie? – Co znaczy słowo „wigilia”?

Czym jest wigilia?

PASCHA

– Co znaczy to słowo PASCHA? – Co wydarzyło się podczas Paschy w Egipcie?

Pascha Starego Przymierza

02

ROZWAŻAM I ZDOBYWAM

Posłuchajcie, jak rozpoczęło się głoszenie radosnej nowiny o zmartwychwstaniu.

czytanie Pisma Świętego (J 20,1-8)

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

Pierwszy dzień po szabacie

Zmartwychwstanie Chrystusa jest zapowiedzią naszego zmartwychwstania do życia wiecznego. Do nas św. Paweł kieruje słowa:

czytanie Pisma Świętego (Rz 10,9)

kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny

Przyjęcie zbawienia

Świętujemy Paschę zbawienia

Dziś świętujemy Paschę zbawienia. Ta noc jaśnieje blaskiem jako nowy dzień. Zmartwychwstał Chrystus – nasza nadzieja. Pokonał zło i zwyciężył śmierć. O, alleluja, o, alleluja! Dziś cały Kościół się raduje, śpiewa tak: „Gdzie jest, o śmierci, twoje zwycięstwo?”. Śmierć pokonana, dziś króluje Chrystus Pan.

kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk

O radości ze zmartwychwstania Jezusa mówią słowa piosenki, której się nauczymy:

03

Zostaję ubogacony i działam

ogień

Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczyna liturgia światła. Przed kościołem kapłan święci ogień.

O zmartwychwstaniu Chrystusa przypominają nam znaki i symbole obecne podczas Wigilii Paschalnej i później w okresie wielkanocnym.

Odkrywam bogactwo symboli

PASCHAŁ

Od poświęconego ognia kapłan zapala paschał – wielką woskową świecę, symbol zmartwychwstałego Chrystusa, który jest światłością świata. Paschał wnoszony jest do świątyni, w której jest zupełnie ciemno, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie światło. Światła świec powoli oświetlają cały kościół.

Odkrywam bogactwo symboli

WODA

Po liturgii słowa kapłan dokonuje poświęcenia wody, która będzie służyła do sprawowania sakramentu chrztu. Wszyscy wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu, szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła, oraz wyznając wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Wtedy rozpoczyna się liturgia eucharystyczna, która kończy się przyjęciem Komunii Świętej.

Odkrywam bogactwo symboli

FIGURA JEZUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Kolejną część obchodów Wigilii Paschalnej stanowi procesja rezurekcyjna. Jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego od słowa resurrectio – zmartwychwstanie. Jest to więc procesja ogłaszająca światu, że Jezus zmartwychwstał. Nawiązuje ona do wydarzenia opisanego w Ewangeliach, kiedy kobiety poszły wczesnym rankiem do grobu Jezusa i widząc, że jest pusty, pobiegły ogłosić tę wieść uczniom. Procesja może się odbywać bezpośrednio po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej bądź w Niedzielę Wielkanocną o świcie. Kapłan bierze monstrancję z Najświętszym Sakramentem z grobu Pańskiego i wychodzi z wiernymi na zewnątrz. Obchodząc trzykrotnie świątynię, wszyscy śpiewają radosne „Alleluja”. W procesji niesiona jest również figura zmartwychwstałego Jezusa, oznaczająca Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Po procesji stawia się ją w kościele na ołtarzu.

Odkrywam bogactwo symboli

BARANEK

Symbol Jezusa – Baranka Paschalnego, który oddał swoje życie, by wyzwolić nas z niewoli grzechu i uczynić wolnymi, aby dać nam życie wieczne.

Odkrywam bogactwo symboli

podpowiedź

ćwiczenia, zad. 3. str. 118.

Odkrywam bogactwo symboli

podpowiedź

ćwiczenia, zad. 5. str. 119.

Dzielę się radosną nowiną

– Co dla ciebie jest najważniejsze podczas przygotowania się do świąt wielkanocnych? – Jak przygotowujesz się na spotkanie ze zmartwychwstałym Jezusem?

Spotykam się z Jezusem Zmartwychwstałym

Spróbujcie się wyciszyć i pomyślcie. Chrystus przynosi życie tym, którzy w Niego wierzą… Znów stajemy przy Jego grobie. Wszystko jest tak, jak było wtedy, ale przecież grób jest zupełnie inny. Grób Jezusa jest dziś pusty. Bo Jego tam już nie ma. Zmartwychwstał! Tę prawdę odkrywamy co roku na nowo.

04

Ćwiczenia

ćwiczenia zad. 1. str. 118.

ćwiczenia zad. 2. str. 118.

ćwiczenia zad. 4. str. 119.

05

ZADANIE modlitwa

Zadanie

1. Wykonaj wspólnie z kolegą lub koleżanką plakat, który zaprosi wszystkich uczniów do wzięcia udziału w liturgii Wigilii Paschalnej. 2. Narysuj komiks przedstawiający Piotra i Jana rozmawiających w pustym grobie Jezusa. 3. Wieczorem w Wielką Sobotę poproś Jezusa, aby obdarzył cię pokojem i radością.

Modlitwa końcowa

Dziś świętujemy Paschę zbawienia. Ta noc jaśnieje blaskiem jako nowy dzień. Zmartwychwstał Chrystus – nasza nadzieja. Pokonał zło i zwyciężył śmierć. O, alleluja, o, alleluja! Dziś cały Kościół się raduje, śpiewa tak: „Gdzie jest, o śmierci, twoje zwycięstwo?”. Śmierć pokonana, dziś króluje Chrystus Pan.

kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk

ekatecheta.pl

Użyte grafiki zastrzeżone są prawem autorskim.Kopiowanie i rozpowszechnianie za zgodą autora lub właściciela .

Canva

2025

przygotowanie prezentacji

grafika wygenerowana przez AI

bank zdjęć własnych wydawnictwa

Źródło grafiki:

– Kto udał się do grobu wczesnym rankiem pierwszego dnia po szabacie? – Co zobaczyła Maria Magdalena? – Do kogo pobiegła z tą wiadomością? – Co zrobił Szymon Piotr i drugi uczeń, którego Jezus kochał? – Który z nich przybiegł pierwszy do grobu? – Kto wszedł do grobu? – Co Piotr zobaczył w grobie? – Co zrobił drugi uczeń po wejściu Piotra do grobu?

Symbol zmartwychwstałego Jezusa – światłości świata. Wyryty na nim krzyż przypomina śmierć Chrystusa. Pięć czerwonych gwoździ to symbole Jego ran. Litery Α i Ω oznaczają panowanie nad czasem.
Ów drugi uczeń to św. Jan, autor Ewangelii, której fragment czytaliśmy. Kiedy Jan zobaczył płótna i chustę, uwierzył, że Jezus zmartwychwstał.
Wszystkie symbole i znaki liturgii Wigilii Paschalnej pomagają nam lepiej poznać tajemnicę zmartwychwstania Jezusa.
Symbol Chrystusa – zwycięzcy śmierci, grzechu i szatana.
Chrystus przez swoją śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie dał nam szansę zbawienia, ale od nas samych zależy, czy uwierzymy, że On naprawdę zmartwychwstał. Święty Paweł dodaje jeszcze, że ten, kto mówi z wiarą o zmartwychwstaniu Jezusa, osiągnie zbawienie. Świadectwem zmartwychwstania Jezusa jest liturgia Wigilii Paschalnej i procesja rezurekcyjna. Także nasz udział w nich jest dawaniem świadectwa, że wierzymy w zmartwychwstanie Chrystusa.
A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. (J 20,1-8)
Dla Izraelitów słowo „Pascha” znaczy „przejście Boga” przez Egipt. Wieczorem, przed ucieczką z niewoli, Izraelici przygotowali specjalną wieczerzę, podczas której spożyli baranka. Od tamtego dnia do dziś Żydzi obchodzą każdego roku Paschę na pamiątkę tych wydarzeń. Do wydarzeń, które rozegrały się w Egipcie przed wyjściem Izraelitów z niewoli, nawiązuje treścią Wigilia Paschalna. Baranek złożony w ofierze przez Izraelitów przed wyjściem z Egiptu był zapowiedzią ofiary, którą złożył za nas Pan Jezus na krzyżu. Po pełnym zadumy Wielkim Piątku, kiedy wspominamy śmierć Jezusa, z niecierpliwością oczekujemy nocy Wigilii Paschalnej. Noc ta dla chrześcijan jest najważniejszym momentem w roku – to pamiątka zmartwychwstania Jezusa, czyli Jego przejścia ze śmierci do życia.
Chrystus zmartwychwstał. To najradośniejsza i najważniejsza wiadomość, jaką kiedykolwiek otrzymaliśmy. Śmierć nie jest końcem życia. Chrystus zmartwychwstał! Apostołowie, którzy rozgłosili tę wiadomość po całym świecie, mieli wielkie powody do radości. Ta wiadomość daje nam nadzieję, że my także zmartwychwstaniemy.
„Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie”. (Rz 10,9)

– Co musimy zrobić, aby osiągnąć zbawienie?

Symbol Chrystusa, który jest „źródłem wody żywej”. – symbol życia i czystości, – symbol narodzin i odrodzenia w chrzcie świętym.
Symbol Chrystusa rozpraszającego ciemności.

(oprac. na podst.: Słownik łacińsko-polski)

W polskiej tradycji słowo „wigilia” najczęściej kojarzy się z wigilią Bożego Narodzenia. Wiąże się z uroczystym oczekiwaniem przeżywanym w naszych rodzinach. Wigilia nie dotyczy jednak tylko tego jednego wieczoru w roku, 24 grudnia. Słowo to pochodzi od łacińskiego pervigilium, które oznacza „czuwanie, straż nocną, wartę, czujność”. Wigilia to rozpoczęcie obchodów świątecznych po zmroku w dniu poprzedzającym święto. Taki sposób świętowania przejęliśmy z żydowskiej rachuby czasu, według której doba zaczyna się wieczorem i trwa do zmierzchu następnego dnia. W Kościele katolickim każde święto ma swoją wigilię, np. wigilią każdej niedzieli jest sobotni wieczór. Najbardziej uroczystą wigilią, jaką przeżywamy w roku liturgicznym, jest Wigilia Paschalna.

Next page

genially options