Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
5.38 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on March 28, 2025
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Na co wydaję zaoszczędzony czas?
01
Szukam tego, co ważne
Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Modlitwa
ćwiczenia, zad. 1. str. 78.
„Gdybym miał 53 minuty czasu…”
video
tekst
Posłuchajcie fragmentu Małego Księcia A. de Saint-Exupery’ego.
Pigułka na zaoszczędzenie czasu
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
O powinności wypełniania czasu pracą i odpoczynkiem czytaliśmy już w tym roku z Księgi Rodzaju. Również Pan Jezus przypominał, że po czasie pracy powinien być odpoczynek. Przeczytajcie, co powiedział zmęczonym apostołom.
czytanie Pisma Świętego (Mk 6,30-32)
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Potrzeba odpoczynku
ćwiczenia, zad. 3. str. 78.
Co pomaga, co przeszkadza w dobrym wykorzystaniu wolnego czasu
03
Zostaję ubogacony i działam
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 4. str. 79.
Jak wykorzystać nowinki techniczne, by się spotkać?
Gospodarowania czasem wolnym trzeba się nauczyć. Za chwilę będziecie pracować w grupach i przedstawicie pomysły na spędzanie wolnego czasu.
podpowiedź
ćwiczenia, zad. 5. str. 79.
Bogactwo wolnego czasu
W wolnym czasie ważny jest…
podpowiedź
Bogactwo wolnego czasu
Dokończcie zdanie:
Miejsce Boga w moim czasie
Spróbujcie się wyciszyć i pomyślcie. – Co najchętniej robisz w wolnym czasie? – Jak dużo czasu poświęcasz na oglądanie telewizji? – Ile czasu spędzasz na przeglądaniu informacji w Internecie? – W jakim celu korzystasz z telefonu komórkowego? – Co może być konsekwencją niewłaściwego wykorzystania wolnego czasu? – Jak często rozmawiasz ze swoimi rodzicami? – W jaki sposób spędzasz czas ze swoimi przyjaciółmi? – Ile czasu dziennie poświęcasz na modlitwę?
04
Ćwiczenia
ćwiczenia zad. 2. str. 78.
link do materiału poza prezentacją
Sprawdź swoją wiedzę!
05
ZADANIE modlitwa
Zadanie
1. Napisz, dlaczego właściwe przeżywanie czasu wolnego pomaga dostrzec dobroć Boga. 2. Nakręć telefonem wywiad z kolegami z klasy na temat: „Kto zawsze ma dla mnie czas”. 3. W wieczornej modlitwie poproś Pana Boga, byś umiał poświęcać czas najbliższym.
(św. Josemaría Escriva, Modlitwa o dobre wykorzystanie czasu)
Modlitwa końcowa
Matko nasza, któraś widziała wzrastającego Jezusa, któraś widziała, jak On wykorzystywał czas przebywania wśród ludzi – naucz mnie wykorzystywać dni mego życia w służbie Kościołowi i duszom, naucz mnie (…), że mój czas nie należy do mnie, gdyż należy do Ojca naszego, który jest w niebie. Amen.
ekatecheta.pl
Użyte grafiki zastrzeżone są prawem autorskim.Kopiowanie i rozpowszechnianie za zgodą autora lub właściciela .
Canva
2025
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
– Ile macie czasu wolnego w ciągu dnia wtedy, gdy chodzicie do szkoły? – Jak go najczęściej wykorzystujecie?
(A. de Saint-Exupery, Mały Książę)
– Dzień dobry – rzekł Mały Książę. – Dzień dobry – odparł Kupiec. Kupiec ten sprzedawał udoskonalone pigułki zaspokajające pragnienie. Połknięcie jednej na tydzień wystarcza, aby nie chciało się pić. – Po co to sprzedajesz? – spytał Mały Książę. – To wielka oszczędność czasu – odpowiedział Kupiec. – Zostało to obliczone przez specjalistów. Tygodniowo oszczędza się pięćdziesiąt trzy minuty. – A co się robi z pięćdziesięcioma trzema minutami? – To, co się chce… „Gdybym miał pięćdziesiąt trzy minuty czasu – powiedział sobie Mały Książę – poszedłbym powolutku w kierunku studni…”.
– Co według Kupca pomogłoby zaoszczędzić czas? – Co zrobiłby z zaoszczędzonym czasem Mały Książę? – Co jest taką pigułką, która zaoszczędza czas dla współczesnego człowieka?
Nie ma oczywiście pigułki, która zaspokoiłaby pragnienie na długi czas. Mamy za to różnego rodzaju osiągnięcia techniczne, które mogą (choć nie muszą) pomóc w zaoszczędzeniu czasu. A warto go jak najlepiej wykorzystywać.
– Co spowodowało zmęczenie apostołów? – Na czym miał polegać odpoczynek? – W jakim miejscu mieli odpoczywać apostołowie? – Dlaczego odpoczynek jest potrzebny?
Wtedy Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco”. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. (Mk 6,30-32)
Po ciężkiej pracy należy nam się odpoczynek. Jest on nawet koniecznością, byśmy mogli prawidłowo funkcjonować. Daje też szansę spotkania się z bliskimi oraz poznawania nowych kolegów i przyjaciół.
– Dlaczego wymienione przez was propozycje pozwalają dobrze spędzić czas? – Dlaczego wymienione przez was propozycje przeszkadzają w dobrym wykorzystaniu wolnego czasu?
Wymienione czynności, przedmioty i wydarzenia same z siebie nie mają wpływu na dobre lub złe wykorzystanie wolnego czasu. Wszystko zależy od tego, jak my z nich korzystamy. Zdarza się nawet, że to, co miało nam ułatwić życie, prowadzi do uzależnienia.
Obecnie telefon komórkowy zastępuje komputer, telefon, aparat fotograficzny… Technika może pomóc nawiązać kontakt z drugim człowiekiem, gdyż daje możliwość umówienia się, poznania zainteresowań drugiej osoby. Nasze spotkania z innymi ludźmi nie mogą jednak ograniczać się do wspólnego grania czy oglądania filmów, udostępniania i „lajkowania”. Bo żaden komputer i Internet nie zastąpią szczerej rozmowy, uśmiechu, czy słów pocieszenia i przytulenia, gdy jesteśmy smutni…
Grupa 1Ułóżcie krótkie opowiadanie pt. „W wolnym czasie”, korzystając z „banku słów”. Bohaterem opowiadania jest wasz rówieśnik o wymyślonym przez was imieniu. „Bank słów”: Bóg, piękny świat, okolica, zabytki, muzeum, piękne budowle, przyroda, rower, aparat fotograficzny, przyjaciel, radość, spokój, świeże powietrze, cisza, relaks, wiedza, mapa…
Grupa 2Ułóżcie krótkie opowiadanie pt. „W wolnym czasie”, korzystając z „banku słów”. Bohaterem opowiadania jest wasz rówieśnik o wymyślonym przez was imieniu. „Bank słów”: Bóg, książka, muzyka, teatr (lub kino), zainteresowania, pasja, słownictwo, ortografia, wiedza, relaks, pokarm dla duszy, temat do rozmów ze znajomym, rozwój duchowy…
Grupa 3Ułóżcie krótkie opowiadanie pt. „W wolnym czasie”, korzystając z „banku słów”. Bohaterem opowiadania jest wasz rówieśnik o wymyślonym przez was imieniu. „Bank słów”: Bóg, sport, pasja, talent, koledzy, fair play, trening, radość, śmiech, sprawność fizyczna, rozwój fizyczny, przyjaźń…
Grupa 4Ułóżcie krótkie opowiadanie pt. „W wolnym czasie”, korzystając z „banku słów”. Bohaterem opowiadania jest wasz rówieśnik o wymyślonym przez was imieniu. „Bank słów”: Bóg, wolontariat, hospicjum, harcerstwo, koło misyjne, człowiek, pomoc, radość, cierpienie, nadzieja, miłość, uśmiech, dobro, parafia…
Grupa 5Ułóżcie krótkie opowiadanie pt. „W wolnym czasie”, korzystając z „banku słów”. Bohaterem opowiadania jest wasz rówieśnik o wymyślonym przez was imieniu. „Bank słów”: Bóg, niedziela, Msza Święta, weekend, rodzina, wycieczka, spacer, obiad, rozmowa, sprzątanie, praca, poznawanie siebie, wspólna modlitwa, radość, miłość, gra planszowa…