Full screen

Share

Show pages

Технологии и предприемачество в 1. клас 
презентация
Урок 25. Великденски венец

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Урок 25. Великденски венец

Nevena Darmoneva

Created on March 27, 2025

Учебен ресурс по технологии и предприемачество за 1. клас, създаден от Невена Дармонева.

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Технологии и предприемачество в 1. клас

презентация

Урок 25. Великденски венец

Великден, известен още като Пасха, е един от най-важните християнски празници. Той отбелязва възкресението на Иисус Христос, който изпълнява Божието обещание за спасение на човечеството. Знаем, че Иисус доброволно се оставя да бъде заловен, заради своята проповедническа дейност. След това той е осъден и измъчван от зли хора. Възкръсва за нов живот и Неговото възкресение се превръща в празник за всички християни. Те се поздравяват с думите "Христос воскресе!", а отговорът е "Воистина воскресе!".

Великден се празнува в неделя, след първото новолуние след пролетното равноденствие и затова датата е различна. В миналото празнична е била цялата Страстна седмица, която започвала в понеделник, когато Иисус Христос влезнал в Йерусалим и завършвала в неделя, когато той възкръснал. В първите три дни българите почиствали домовете си, искали прошка от близките си, а в петък спазвали много строг пост.

Мария Магдалина - една от най-усърдните последователки на учителя Иисус христос, старателно разпространявала Христовото учение и посещавала различни страни. Християнските предания гласят, че когато тя посетила Рим и се срещнала с римския император Тиберий, тя го поздравила с думите "Христос Воскресе!" и му разказала както за кръстната смърт на Иисус, така и за неговото възкресение. Поднесла на владетеля обагрено в червено яйце - символ на Христовата кръв. От този момент християните започнали да следват нейния пример - наченали да боядисват яйца за празника в червен цвят и да си ги даряват един на друг.

Великден е празник, който е свързан с много обреди, които имат стародавна история. И днес българите следват традициите и обичаите да боядисват и украсяват сварени яйца, да месят обредни хлябове и козунаци. Яйцето е символ на новото начало, на възкресението. Хлябовете обикновено са кръгли и се слага червено яйце по средата. По традиция обредните хлябове и козунаци се замесват на Велика събота и символизират тялото на Христос. Те никога не се режат, а се разчупват от най-възрастния на толкова парчета, колкото са членовете на семейството. За направата на обредния хляб се използва "мълчана вода", а козунаците са сладки обредни хлябове.

Вечерта, преди Великден, християните посещават храмовете, в които се провеждат специални служби. Отправят се молитви, палят се свещи, обикаля се църквата, а точно в полунощ, щом забият камбаните, всички се поздравяват и си пожелават здраве и щастие.

В неделя, на Великден, по традиция се извършва Боренето с великденски яйца. Яйцето, което остане здраво се нарича Борец. То се пази до следващата година. Обичаят символизира борбата за победа и здраве през цялата година. Празникът е време за семейни и родови събирания, за размяна на благословии и дарове. Той е неизменно свързан и с размисли за живота. Раздава се козунак и яйца за здраве.

Всяко християнско семейство спазва традицията да боядисва яйца за Великден. За оцветяването им може да използват и естествени материали. Могат да получат червен цвят от червеното цвекло; жълт цвят - от куркума или обелките на лук; зелен цвят - от спанак, магданоз, коприва, орехова шума. За декорация се слагат листенца от растения, които оставят своя отпечатък при боядисването.

Боядисаните яйца имат символно значение в различните краища на България. По традиция те се боядисват на Велики четвъртък. Всички дни в седмицата, преди Великден, се наричат Велики. С първото боядисано червено яйце се натриват бузките и се прави кръст на челото на децата, за да са здрави те през цялата година. След това яйцето бива поставяно на иконостаса, за да предпазва къщата от злини и неблагополучия.

Да направимэвеликденски венец! Да разгледаме материалите и технологията.

Подравняваме крачетата и залепваме елементите на венеца.

  • Приложения - 27;
  • прежда;
  • ножица;
  • линия;
  • сухо лепило.

Необходими материали:

Биговане на на посочените места.

Изрязване на елементите на колата.

Оцветяване и загъване - на яйцата и гребена на пилето.

Next page

genially options