Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
5.37 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on March 26, 2025
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Moje obowiązki, które mnie rozwijają
01
Szukam tego, co ważne
Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas pożytkiem doczesnym i wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Duchowi Świętemu oddajmy nasz wysiłek i prośmy Go, aby kierował naszymi myślami i słowami, aby pomógł nam odkryć w sobie dary otrzymane od Boga:
Modlitwa
do 5:00
Obejrzyjcie film.
Jak osiągnąć sukces?
– Co dla was jest taką wytężoną pracą-obowiązkiem, w który wkładacie dużo energii? – Dlaczego dzięki sumiennemu wypełnianiu obowiązków możecie osiągnąć sukces?
Jak osiągnąć sukces?
02
ROZWAŻAM I ZDOBYWAM
ćwiczenia, zad. 2. str. 76.
Gdybym miał 5 milionów
Będziecie pracować w trzech grupach. Pomyślcie, że do każdego z was przychodzi szef firmy, który mówi, że ponieważ musi wyjechać, otrzymacie do dyspozycji dużo pieniędzy. W jednej części klasy otrzymaliście po 5 milionów złotych, w drugiej po 2 miliony, w trzeciej po 1 milionie. Szef wyjechał do filii firmy na inny kontynent i nie sprawdza, co robicie z pieniędzmi. Waszym obowiązkiem jest zarządzanie otrzymaną kwotą. – Co zrobilibyście z takimi kwotami? – Kto z was jest zawiedziony, że otrzymał mniej niż inni?
ćwiczenia, zad. 2. str. 76.
Gdybym miał 5 milionów
Mija pięć lat. Powrócił właściciel firmy i chce się z wami rozliczyć. – Jak wyglądałoby wasze rozliczenie? – Kto z was miałby do oddania taką samą kwotę, jaką otrzymał? – Kto z was miałby do oddania większą kwotę, niż otrzymał? – Komu by zabrakło? – Jak właściciel mógłby ukarać tych, którzy roztrwonili jego majątek?
czytanie Pisma Świętego z podziałem na role (Mt 25,14-30)
Przypowieść o talentach
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Przeczytajmy fragment Pisma Świętego z podziałem na role.
link do materiału poza prezentacją
03
Zostaję ubogacony i działam
podpowiedź
Rozwijam talenty otrzymane od Boga
– Co jest potrzebne, by być dobrym uczniem (sportowcem, aktorem, naukowcem)? – Co jest potrzebne, by być dobrym tatą (dobrą mamą)? – Co jest potrzebne, by być dobrym dzieckiem?
ćwiczenia, zad. 4. str. 77.
Rozwijam talenty otrzymane od Boga
Mamy do wykorzystania talenty – dar życia, miłości, przyjaźni, wierności, zaufania… Każdy z nas je otrzymał, ale każdy w różnym stopniu je wykorzystuje. Pracując w grupach ułóżcie teraz przypowieść o darach duchowych.
ćwiczenia, zad. 5. str. 77.
Moje talenty, by być dobrym dzieckiem, uczniem, kolegą
Wybierzcie spośród swoich obowiązków jeden, według was najważniejszy, i zapiszcie na banknocie. Następnie napiszcie, jak możecie go wypełniać, aby was rozwijał i aby w ten sposób pomnażała się jego wartość. Niech każdy teraz pomyśli: – Jakie zadania masz do spełnienia? – Jakimi darami Bóg cię obdarzył? – Jakie talenty odkrywasz w swoim życiu? – W jaki sposób możesz je rozwijać? – Co ci przeszkadza w ich rozwijaniu? – Jak możesz usunąć te przeszkody? – Z którą z osób z przypowieści się identyfi kujesz? Przeczytajcie w ciszy zapisany przed chwilą na banknotach wasz najważniejszy obowiązek i pomódlcie o umiejętność jak najlepszego zrealizowania go.
04
Ćwiczenia
ćwiczenia zad. 1. str. 76.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 3. str. 76.
podpowiedź
Sprawdź swoją wiedzę!
05
ZADANIE modlitwa
Zadanie
1. Ułóż współczesną wersję przypowieści o talentach, w której to ty będziesz główną postacią, otrzymującą określone umiejętności, aby być dobrym człowiekiem. 2. Napisz, jak rozumiesz sentencję: „Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość? A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?” (George Bernard Shaw). 3. Napisz modlitwę o właściwe wykorzystanie darów, które otrzymałeś od Boga.
Modlitwa końcowa
Gdy drogi pomyli los złyi oczy mgłą zasnuje, miej w sobie tę ufność, nie lękaj się. A kiedy gniew świat ci przesłoni i zazdrość jak chwast zakiełkuje, miej w sobie tę ufność, nie lękaj się.Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę. Ty tylko mnie poprowadź, Panie mój.
kliknij w ikonkę,by włączyć dzwięk
Podziękujmy Bogu za wszystko, co od niego otrzymujemy, słowami piosenki.
ekatecheta.pl
Użyte grafiki zastrzeżone są prawem autorskim.Kopiowanie i rozpowszechnianie za zgodą autora lub właściciela .
Canva
2025
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Każdy, kto otrzymał zadanie w życiu, otrzymał również pomoc do jego wypełnienia. Niewykorzystanie jej sprawia, że zadanie jest źle wykonane i ktoś z tego powodu cierpi. Dlatego musimy odpowiedzialnie potraktować te umiejętności, które posiadamy, bo kiedyś będziemy się z nich rozliczali przed Bogiem. Ci, którzy korzystają z nich dobrze, usłyszą kiedyś: „Wejdź do radości swego Pana!”. O tych, którzy ich nie rozwijają, Bóg powie: „Sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności!”.
– W jakich dziedzinach osiągnięcie sukcesu połączone jest z wytężoną pracą? – O kim możecie powiedzieć, że osiągnął sukces, ale wcześniej włożył wiele wysiłku w pracę?
Zestaw 5Pan wybierał się w daleką drogę. Przywołał do siebie pewną matkę i powiedział: Daję ci 5 umiejętności, byś osiągnęła sukces. Pan wyjechał, a mama zaczęła wykorzystywać otrzymane dary. Były to… Dzięki nim osiągnęła… Gdy Pan wrócił… Pan ją…
Jeden talent to 42 kilogramy srebra lub złota. Aby zapracować na niego, potrzeba było około 20 lat pracy. Ale talent ma w przypowieści znaczenie symboliczne. To nie tylko umiejętności i uzdolnienia, które są wrodzone, jak talent muzyczny czy plastyczny. Każdy z nas otrzymał do spełnienia jakieś zadanie, które Bóg przydzielił nam na czas naszego życia. By je wypełnić, otrzymujemy Bożą pomoc i powinniśmy z niej skorzystać. Im więcej otrzymujemy, tym więcej musimy pracować. Każdy sługa otrzymał talenty odpowiednio do swoich możliwości i miał je rozwinąć. Ten, który pomnożył pięć talentów, i ten, który pomnożył dwa talenty, otrzymali tę sam nagrodę – obecność w radości swego pana. Nagrodę dostaniemy nie za ilość, ale za to, jak wykorzystamy w życiu dane nam umiejętności.
Zestaw 2Pan wybierał się w daleką drogę. Przywołał do siebie ucznia i powiedział: Daję ci 5 umiejętności, byś osiągnął sukces. Pan wyjechał, a uczeń zaczął wykorzystywać otrzymane dary. Były to… Dzięki nim osiągnął… Gdy Pan wrócił… Pan go…
Zestaw 1 Pan wybierał się w daleką drogę. Przywołał do siebie sportowca i powiedział: Daję ci 5 umiejętności, byś osiągnął sukces. Pan wyjechał, a sportowiec zaczął wykorzystywać otrzymane dary. Były to… Dzięki nim osiągnął… Gdy Pan wrócił… Pan go…
Patrząc na sportowców stających na podium czy artystów odbierających nagrody, nie widzimy wielogodzinnych treningów czy ćwiczeń, które poprzedziły ich sukces. Widzimy tylko owoc ich pracy, za którym kryje się systematyczny wysiłek, pokonywanie słabości, podejmowanie ciągle nowych wyzwań.
Zestaw 4Pan wybierał się w daleką drogę. Przywołał do siebie pewnego ojca i powiedział: Daję ci 5 umiejętności, byś osiągnął sukces. Pan wyjechał, a tata zaczął wykorzystywać otrzymane dary. Były to… Dzięki nim osiągnął… Gdy Pan wrócił… Pan go…
Również nam zostały powierzone różne obowiązki, na miarę naszych umiejętności. Sami przekonaliście się, że nie wszyscy chcieliby właściwie korzystać z pieniędzy, którymi zostali obdarowani. Wbrew otrzymanemu obowiązkowi woleliby ich używać, a nie pomnażać.
Wiele osób chciałoby wydawać otrzymane pieniądze, żyć łatwo, bez trudu i wysiłku. Inni oddaliby je do banku, żeby pomnażały się i by ich wystarczyło na dłużej. Może są i tacy, którzy chcieliby je pomnażać ciężką pracą i służyć nimi tym, którzy mają braki finansowe.
– Jakie kwoty otrzymali słudzy? – Co z nimi zrobili? – Jak pan rozliczył ich po powrocie? – Którzy słudzy wykazali się pracowitością? – Który okazał się leniwy? – Dlaczego leniwy sługa został ukarany? – Jak został nagrodzony pierwszy i drugi sługa? – Czym różniły się ich nagrody?
Zestaw 3Pan wybierał się w daleką drogę. Przywołał do siebie aktora i powiedział: Daję ci 5 umiejętności, byś osiągnął sukces. Pan wyjechał, a aktor zaczął wykorzystywać otrzymane dary. Były to… Dzięki nim osiągnął… Gdy Pan wrócił… Pan go…