Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Зірка у поетичному просторі України. Ліна Костенко

Тетяна Шостак

Created on March 7, 2025

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

ЛІНИ КОСТЕНКО

СУМИ 2025

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА сУМдпу ІМЕНІ А. С. МАКАРЕНКА

ЗІРКА У ПОЕТИЧНОМУ ПРОСТОРІ УКРАЇНИ

ЛОНГРІД ДО 95-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

"НАМ ТРЕБА ЖИТИ КОЖНИМ ДНЕМ. НЕ ЖДАТЬ ОМРІЯНОЇ ДАТИ. ГОРІТЬ СЬОГОДНІШНІМ ВОГНЕМ, БО "ПОТІМ" МОЖЕ НЕ НАСТАТИ"

Ліна Василівна Костенко - українська поетеса-шістдесятниця, письменниця, дисидентка. Лауреатка Шевченківської премії (1987 р.), Премії Антоновичів (1989 р.), Ордену Почесного легіону (2022 р.) Почесний професор Києво-Могилянської академії, почесний доктор Львівського й Чернівецького університетів. У 1967 році разом з Павлом Тичиною та Іваном Драчем номінована на Нобелівську премію з літератури. Відмовилася від звання Героя України. Входить у перелік найвідоміших жінок давньої та сучасної України.

INDEX

ліна костенко

Ліна Василівна народилася 19 березня 1930 року в місті Ржищеві у вчительській родиі Василя Григоровича й Зінаїди Юхимівни Костенків.

  • 1936 року родина переїхала з Ржищева до Києва.
  • Від 1937 до 1941 рр. навчалася в школі № 100, що містилася в робітничому селищі на Трухановому острові, де на той час жила родина. Школу спалили 1943 року разом з усім селищем. Цьому Ліна Костенко присвятила вірш "Я виросла у Київській Венеції".

Перший вірш Ліни опублікували в 1946 році в дитячій газеті "Зірка". А за рік до цього юна поетеса із рук у руки віддала рукописну збірку своїх поезій Павлу Тичині, який завітав до школи № 123 на Куренівці в Київі, де вона навчалась з 1943 року.

1960-ті роки стали піковим періодом творчості Ліни Костенко і водночас періодом її активної громадської діяльності. Вона стала однією з провідних фігур у культурному русі "шістдесятників" в Україні.

Закінчивши з відзнакою інститут і повернувшись до Києва, молода поетеса видала дві поетичні збірки - "Проміння землі" (1957 р.) і "Вітрила" (1958 р.).

Обираючи професію, Ліна спочатку вступила до Київського педагогічного інституту. Та згодом потяг до поезії переважив, і талановита дівчина опинилась у Літературному інституті. Вже на той час її вірші мали особливий стиль та викликали захоплення.

TEXT + IMAGE

с.39-42

Жінки, що змінили світ (жінки в історії України) [Текст] : віртуальна виставка : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. О. М. Перепелиця. – Електрон. текст. і зображув. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2017. – 66 слайдів. – Режим доступу:

Я люблю, коханий, Київ і Варшаву, Але Батьківщина в кожного одна.

У 1956 році Ліна Костенко вийшла заміж за однокурсника, польського письменника Єжи Яна Пахльовського. Якось вона писала: У кожного з них фактично було своє життя: Єжи у Польщі, Ліна - в Україні. Закономірно, що це призвело до розставання. Але в них залишилась спільна донька Оксана.

"А МИ БУЛИ БЕЗСМЕРТНІ, БО ЩАСЛИВІ"

єжи Ян пахльовський

1961 року вийшла третя книжка Ліни Костенко - "Мандрівки серця". Вона викликала схвальні відгуки, зокрема й Василя Симоненка, який у цей час працював журналістом у Черкасах.

Ліна не тільки публікувала поезії, в яких відкрито висловлювала свою позицію, але й активно та відкрито критикувала політику тогочасної влади. Її поезія стала символом боротьби за права людини та культурну незалежність України. На початку 1960-х брала участь у літературних вечорах київського Клубу творчої молоді. Починаючи з 1961 року, її критикують за "аполітичність", знято з плану знімання фільм за сценарієм Костенко "Дорогою вітрів". А вже 1963 року почався процес притискання, заборони всього, що дихало свободою та національним піднесенням, і цього ж року було затримано вихід четвертої збірки "Зоряний інтеграл", а згодом взагалі заборонено друкувати. Тоді і почався довгий 16-річний період "мовчання" Ліни Василівни.

с.9-11

Жіночі голоси української літератури [Текст] : віртуальна виставка : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка, уклад. Л. Д. Коломієць. – Електрон. текст. і зображув. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2024. – 42 слайди. – Режим доступу:

Познайомились вони на кіностудії. Їй було 28, йому 48. Це був плідний творчий тандем - разом з Добровольським Ліна Василівна написала сценарій до фільму "Перевірте свої годинники", який вийшов у 1962 році.

У 28 років Ліна стала зустрічатися з письменником і перекладачем та сценаристом кіностудії імені Довженка Аркадієм Добровольським. Водночас це був заборонений зв’язок. І важкий для Ліни: Добровольський розривався між нею та дружиною... Поетеса ніколи не обговорювала ці стосунки, не підтверджувала. Тоді й з’явився її щемливий вірш "Я дуже тяжко Вами відболіла".

ліна костенко

"Я ДУЖЕ ТЯЖКО ВАМИ ВІДБОЛІЛА"

Думка моя переплакана двічі може дивитися людям у вічі. Грішниця я. Полюбила чужого. Долі моєї пекуча жого! Буде гроза! Потім буде тиша. Жінка твоя. Але я твоїша.

Їхнє знайомство створило не просто любовний трикутник, а п’ятикутник, враховуючи двох дружин – Добровольського та Цвіркунова. Плітки, осуд, сумніви, каяття, метання – стан Ліни Василівни можна зчитати з її рядків того часу:

Історія цього кохання заслуговує на окремий фільм. Ліна Костенко і Василь Цвіркунов познайомилися у 1963 році. Поетесі сповнилося 33, вона – шістдесятниця, вільна, розлучена, норовлива, протестна, у стосунках з Аркадієм Добровольським.Василю Цвіркунову 46, старший за неї на 13 років, нещодавно призначений директор Київської кіностудії імені Довженка, одружений, має дітей, ветеран Другої світової війни, з ампутованою ногою після важко поранення на фронті.

Василь цвіркунов

"ТАКА ЛЮБОВ БУВАЄ РАЗ В НІКОЛИ"

28 травня 1969 року у пари народився син Василь Цвіркунов-молодший. На відміну від старшої сестри він обрав собі професію програміста, зараз проживає з родиною в США.

В інтерв’ю Ользі Унгурян Ліна Костенко розповідала: "Коли ми вперше зустрілися – тільки подивилися одне на одного, і відчули близькість. Все, що було дороге йому, стало дорогим і для мене. Мої друзі стали його друзями. Багато хто, знаючи мій характер, дивувалися: і як це він з нею живе? А все дуже просто. Василь Васильович вважав, що повинен мене захищати. І, почуваючись захищеною, я робилася як шовкова". Шлюб Ліни Костенко та Василя Цвіркунова став для обох тим рідкісним союзом – єднанням, в якому кожен розкривається на максимум. Попри заборону друкуватися поетеса продовжувала писати вірші – щемливі, філософські, ліричні, громадянські.

"Я трохи звір. Я не люблю неволі. Я вирвуся, хоч лапу відгризу", -

На початку 70-х років поетеса намагалася видати збірку під назвою "Княжа гора". 1972 року вже готовий друкований набір книжки був "розсипаний". Ліна тоді отримала пропозицію змінити деякі рядки, щоб збірка побачила світ. Цього не сталося, бо поетеса не пішла на жодні компроміси з владою та з видавцями, які догоджали владі. одна з цитат Ліни Костенко. Лише в 1977 році збірка "Над берегами вічної ріки" успішно пробила штучно збудовану товсту інквізиторську стіну. Через два роки Ліна Костенко опублікувала роман у віршах "Маруся Чурай" та "Неповторність" (1980), за які у 1987-му одержала Державну премію імені Тараса Шевченка.

с.7-8

Чурай Маруся в інтерпретаціях українських письменників [Текст] : бібліографічний огляд літератури / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; упоряд.Т. О. Жевняк. – Електрон. текст. і зображув. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2025. – 16 с. – Режим доступу:

Маловідомо, але ще у 1967 році кандидатуру Ліни Костенко висували на отримання Нобелівської премії разом із Павлом Тичиною та Іваном Драчем. Про це свідчать списки, які оприлюднили у 2017 році.

У 1987 році світ побачила нова збірка поезій "Сад нетанучих скульптур" та збірка віршів для дітей "Бузиновий цар".

"...Я зустріла Людину, якої чекала моя душа. Ще з перших моїх віршів, пам’ятаєш? - "Темнооким чудесним гостем / я чекала тебе з доріг". Я його зразу впізнала. Дуже щаслива, що він став тобі добрим батьком. Ти ж знаєш, що він тебе не менше любив, ніж нашого сина Василя. Його безкінечно поважала моя мама. Був напрочуд інтелігентною Людиною. У нього було органічне відчуття культури. Він дуже багато зробив для українського кінематографа, з ним пов’язаний найвищий його злет у ті ж шістдесяті..." - писала вона доньці про Василя Цвіркунова.

Разом зі своїм другим чоловіком письменниця прожила у повному єднанні 37 років - до самої смерті Василя Васильовича у 2000 році. Він переніс кілька інсультів, але як справжній чоловік не здавався, тримався гідно. Ліна Василівна визнала: "Це людина, яку ні розлюбити, ні забути неможливо".

"МОЯ ЛЮБОВЕ! Я ПЕРЕД ТОБОЮ.БЕРИ МЕНЕ В СВОЇ БЛАЖЕННІ СНИ. ЛИШ НЕ ЗРОБИ МЛУХНЯНОЮ РАБОЮ, НЕ ОШУКАЙ І КРИЛ НЕ ОБІТНИ!"

"Найнезабутніше з облич, таке єдине, Боже, Боже! Не плач, не муч його, не клич. Він не обізветься. Не може. Там ні печалі, ані сліз. Ні дня, ні вечора, ні рання. Його нема ніде. Він скрізь, вже в остаточній формі існування…"

Ліна Василівна поховала чоловіка на Байковому кладовищі. Зізнавалася, що він їй часто сниться. Василь для неї скрізь:

ліна костенко

"І ВСЕ НА СВІТІ ТРЕБА ПЕРЕЖИТИ.І КОЖЕН ФІНІШ - ЦЕ. ПО СУТІ, СТРАТ. І НАПЕРЕД НЕ ТРЕБА ВОРОЖИТИ, І ЗА МИНУЛИМ ПЛАКАТИ НЕ ВАРТ"

З 2000 року поетеса практично перестала писати вірші. Тоді вона заявила про те, що бере перерву у творчості. У 2010 році була надрукована поема "Берестечко" з ілюстраціями Георгія Якутовича, мала загальний тираж 14 тис. примірників, та збірка "Гіацинтове сонце", впорядкована Ольгою Богомолець, яка розійшлася тиражем 5 тис. примірників. На додруковування додаткового тиражу, за словами директорки видавництва Олени Бойко, упорядниця згоди не дала.

ліна костенко

Україна в сучасній поезії [Текст] : сторінка книгомана : вебсторінка / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. І. В. Сенча, Ю. О. Бойко. – Електрон. текст. і зображув. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2021. – Режим доступу:

"Каталізатором такого рішення письменниці стали провокативні інсинуації деяких львівських письменників, журналістів та діячів театру", -

У цьому ж 2010 році вийшов друком єдиний роман Ліни Костенко "Записки українського самашедшого". Твір викликав ажіотаж і тимчасовий дефіцит у книгарнях, що призвело до появи піратських передруків. Станом на червень 2011 року загальний офіційний наклад роману становив 80 тисяч. У січні 2011 року Костенко вирушила в тур-презентацію першого роману. Презентації відбулися в Києві, Рівному та Харкові, усюди були аншлаги, проте не всі охочі змогли туди потрапити, оскільки вже не було місця у залах. Але 9 лютого письменниця перервала тур. було написано в офіційній заяві видавництва "А-ба-ба-га-ла-ма-га"

Костенко Ліна. "Записки українського самашедшого" [Текст] : сторінка книгомана : вебсторінка / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; упоряд.: І. В. Сенча, Н. Г. Нестеренко, Ю. О. Бойко. – Електрон. текст. і зображув. дані. - Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. - Режим доступу:

с.57-60

Тридцять знакових книжок Незалежної України [Текст] : віртуальна виставка / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка, уклад. Ю. О. Бойко. – Електрон. текст. і зображув. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2023. – 62 слайди. – Режим доступу:

9 квітня 2012 року, у день народження Шарля Бодлера, відбулася презентація монографії про Ліну Костенко "Є поети для епох" авторства Івана Дзюби. Книга надрукована видавництвом "Либідь".

У 2011 році з’явилися ще дві книжки: "Мадонна перехресть" і поетична збірка "Річка Геракліта", до якої ввійшли раніше написані вірші та 50 нових віршів.

Страшні слова, коли вони мовчать,Коли вони зненацька причаїлись, Коли не знаєш, з чого їх почать, Бо всі слова були уже чиїмись. Хтось ними плакав, мучився, болів, із них почав і ними ж і завершив. Людей мільярди, і мільярди слів, а ти їх маєш вимовити вперше! Все повторялось: і краса, й потворність. Усе було: асфальти й спориші. Поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі.

Збірка поезій "Триста поезій. Вибрані вірші" побачила світ у 2012 році і відтоді поетеса не видавала нових творів, хоча зізнавалася, що майже написала роман-продовження "Записок" від імені жінки.

Сильна поезія: збірка віршів, що беруть за душу [Текст] : сторінка книгомана : вебсторінка / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; упоряд.: І. В. Сенча, Н. Г. Нестеренко, Ю. О. Бойко. – Текст. і граф. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. – Про збірку Ліни Костенко "Триста поезій". - Режим доступу:

Цікаві факти про Ліну Костенко

  • У 1963 році Ліна Костенко разом з Аркадієм Добровольським написала сценарій до фільму "Перевірте свої годинники", у якому розповідалось про українських поетів, загиблих під час Другої світової війни. Фільм зняли 1964 року, але на екрани він так і не вийшов. Остаточний варіант "Хто повернеться - долюбить" так змінили, що письменниця відмовилася від авторства.
  • Ліна Костенко відмовилась від звання Героя України, яке хотів їй вручити Віктор Ющенко, після чого її цитата "Політичної біжутерії не ношу" стала крилатим виразом.
  • Улюблений музичний твір Ліни Костенко – "Реквієм" Верді.
  • Як згадує Дмитро Павличко, Ліна Костенко в 20 років була екстравагантною й палила.
  • У 2005 році Ліна Костенко взяла участь в експедиції до Чорнобильської зони.
Ліна Костенко була і лишається гідним прикладом для наслідування!

Сьоме небо Ліни Костенко [Текст] : поетична симфонія до 90-річчя від дня народження : віртуальна виставка : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. Ю. О. Бойко. – Електрон. текст. і зображув. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2020. – 28 слайдів. – Режим доступу:

"НАСТАЛА ЯКАСЬ СОБАЧА СТАРІСТЬ ІДЕЙ. НІХТО НІЧОГО НЕ ХОЧЕ. НІХТО НІ ЗА ЩО НЕ БОРЕТЬСЯ. ТІЛЬКИ НАШІ ПОЛІТИКИ ЗА ВЛАДУ НАД НАМИ"

Поетичне слово Ліни Василівни Костенко наповнене високою духовністю, воно збагачує нас інтелектуально, звеличує душу і серце благородними, шляхетними почуттями, чарує несказанною красою слова. Пропонуємо ознайомитися з навчально-методичною літературою про вивчення творчості видатної поетеси.

Творчість Ліни Костенко — яскравий приклад того, що класична (у широкому розумінні цього слова) українська література може бути популярною і цікавою як молодому, так і старшому поколінню українців. Найцікавіше, що сама Ліна Василівна ніколи не прагнула до слави. Незважаючи на всезагальне визнання, письменниця може дозволити собі найгостріші вислови, які з першого разу влучають в серце. Можливо, саме завдяки чесності зі своїм читачем Костенко вдалось завоювати народну любов.

ліна костенко

Це книжка про письменника в Часі - і про Час у житті й творчості письменника. Перед читачем розгортається ніби писаний на окремих аркушах літопис долі Ліни Костенко - і долі країни в часи тоталітарної системи та в період боротьби за Незалежність, захисту її здобутків.

Дзюба, І. М. Є поети для епох: Ліна Костенко про свій і наш з вами час. І про світове безчасся [Текст] / І. М. Дзюба. – Київ : Либідь, 2019. – 144 с.

ІВАН ДЗЮБА

У монографії розкрито сутнісні ознаки художньо вираженого національного розуміння на основі вивчення літературної практики витлумачення національного сенсу способів людського існування в поезії Т. Шевченка, Є. Маланюка, Л. Костенко. Проаналізовано специфіку розвитку українського художньо-герменевтичного мислення як глибоконаціонального-буттєво-історичного розуміння, теоретично окреслено іманентний українському буттю національно-екзистенціальний тип тезаурусу (передзнання).

Іванишин, П. В. Національний спосіб розуміння в поезії Т. Шевченка, Є. Маланюка, Л. Костенко [Текст] : монографія / П. В. Іванишин. – Київ : Академвидав, 2008. – 391 с.

ПЕТРО ІВАНИШИН

У книзі на широкому художньому, літературознавчому, історичному матеріалі досліджується творчість видатної сучасної поетеси Ліни Костенко. З’ясовуються філософсько-світоглядні підвалини цієї творчості, індивідуально-стильові особливості, опертя на традиції, глибинна змістова наповненість, вплив на цілі генерації українського письменства, на українського й зарубіжного читача. Ґруновний і послідовний аналіз, сміливі узагальнення - визначальні ознаки цієї книги.

Ковалевський, О. В. Бунтівне — бо чисте. Філософія бунту і філософія серця у творчості Ліни Костенко [Текст] / О. В. Ковалевський. – Київ : Кондор, 2020. – 260 с.

ОЛЕКСій КОВАЛЕВСЬКЕИЙ

Своєрідність посібника, що обумовлює його значний освітній потенціал, полягає в тому, що він побудований за принципом паралельно-послідовного читання, а саме: читач спочатку знайомиться з твором поетеси, а потім з його інтерпретацією, здійсненою відомим літературознавцем професором Григорієм Клочеком

Клочек, Г. Ліна Костенко: тексти та їх інтерпретація [Текст] : навчальний посібник-хрестоматія / Г. Клочек. – Київ : Український пріоритет, 2019. – 648 с.

григорій клочек

Ця книжка – спроба глибше пізнати поетесу як дитину, студентку, дружину і маму, громадянина і патріота своєї країни, просто Людину зі своїми думками, хвилюванням, радощами і болем. Це – спроба осягнути її шлях, щоб краще зрозуміти глибоку суть шедеврів, створених Ліною Костенко.

Кудрін, О. Ліна Костенко [Текст] / О. Кудрін. – Харків : Фоліо, 2019. – 128 с.

олег кудрін

Ця книга – система спостережень і висновків про посутні грані артистизму поезії Ліни Костенко, духовний потенціал якого всеосяжний, але його таємничі секрети відкриваються не просто. Увага зосереджена на специфіці традиційності / нонтрадиційності, широкій жанровій палітрі, композиційній майстерності циклів і збірок, міфологічній природі творчості, синестетичності письма, що є літературним утіленням феномену веселки. Саме на цих та інших властивостях яскравого світла, що його еманує творчість Ліни Костенко, ґрунтується новаторство її книжок і різноманітних публіцистичних та наукових виступів, що активно резонують у сприйнятті вдячних читачів і шанувальників художнього світу поетеси, природного і цілісного у своїй красі, привабливого багатством відтінків звучання Слова, за якими приховуються широта, глибина і висота смислів.

Саєнко, В. Поезія Ліни Костенко. Традиція, контекст, художня своєрідність [Текст] / В.Саєнко. – Київ : Смолоскип, 2020. – 640 с.

валентина саєнко

"МАМИНА ПОЕЗІЯ З САМОГО ПОЧАТКУ, ВІД ПЕРШИХ ВІРШІВ, БУЛА БУНТОМ. БУНТОМ ОСОБИСТОСТІ. ПОВСТАННЯ ДУХУ. І СЛАВА, ЩО ДО НЕЇ ПРИХОДИЛА, БУЛА НЕ ПОПУЛЯРНІСТЮ, НЕ МОДОЮ. ВОНА БУЛА ВИСТРАЖДАНОЮ НАДІЄЮ ЛЮДЕЙ НА СВОЇ ВІДРОДЖЕННЯ, НА МОЖЛИВІСТЬ ПОВЕРНУТИСЯ ДО СЕБЕ, НА МОЖЛИВІСТЬ ВІДРОДЖЕННЯ ВЖЕ НІБИТО ВИРОДЖЕНОЇ І ОСТАТОЧНО ПРИБОРКАНОЇ НАЦІЇ"

ОКСАНА ПАХЛЬОВСЬКА

Ліна Костенко - жива легенда, її біографія є прикладом для мільйонів українців та невичерпним джерелом мудрості. Її вислови надихають на зміни і змушують замислитися над вічними темами. Творчість Ліни Костенко - це історія України, її культура, інтелект, безкомпромісність, таїна людського буття!

Матеріал підготувала:головна бібліотекарка Шостак Т. В.