Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
8.58 wyd. Jedność e
Woyt Es
Created on February 25, 2025
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Wielki Post
Co to znaczy nawrócić się?
01
Szukam tego, co ważne
Modlitwa
Ojcze nasz, któryś jest w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od złego. Amen.
– Jakie praktyki wielkopostne przedstawiają te symboliczne rysunki? – Dlaczego Wielki Post to czas na umartwianie siebie i pomoc innym? – W czym pomagają post, jałmużna i modlitwa?
Wielkopostne umartwienia
02
ROZWAŻAMI ZDOBYWAM
czytanie Pisma Świętego z podziałem na role (Łk 15,11-33)
Przypowieść o miłosiernym ojcu
kliknij w księgę, by wyświetlić tekst biblijny
Przeczytajmy fragment Pisma Świętego z podziałem na role.
link do materiału poza prezentacją
– Które z ilustracji przedstawiają postawę młodszego syna, a które starszego?
Być blisko Ojca
starszy syn
młodszy syn
– Na czym polegało oddalenie się młodszego syna od ojca myślami i postępowaniem? – Kiedy młodszy syn zmienił swoje myślenie? – Kiedy zmieniło się jego postępowanie? – Jak nazywamy taki proces w życiu duchowym?
Być blisko Ojca
starszy syn
młodszy syn
– Co w postępowaniu starszego syna było zwróceniem się w stronę ojca? – Co wskazuje, że starszy syn w swoich myślach był daleko od ojca? – Jak możemy nazwać zachowanie starszego syna? – Jak taki proces możemy nazwać w naszym życiu duchowym?
Być blisko Ojca
starszy syn
młodszy syn
Z pozornym nawróceniem mamy do czynienia również wtedy, gdy swoje myśli kierujemy w stronę Boga, ale przez nasze postępowaniem odchodzimy od Niego.
Być blisko Ojca
starszy syn
młodszy syn
– Na czym polega nawrócenie?
Być blisko Ojca
W naszej relacji do Pana Boga czasem przypominamy młodszego, a czasem starszego syna. Młodszego wtedy, gdy uświadamiamy sobie nasz grzech, żałujemy i wracamy do Boga. Starszego – gdy nie próbując zrozumieć postawy Boga Ojca, który okazuje miłosierdzie, ponieważ kocha wszystkich i pragnie, aby wszyscy byli blisko Niego, koncentrujemy się tylko na sobie i uważamy, że to właśnie my, a nie ktoś inny, zasługujemy na większą Jego uwagę i miłość, bo mamy na swoim koncie więcej dobrych uczynków. Dzieje się tak, gdy wypełniamy przykazania bez miłości – wtedy sercem i myślami jesteśmy daleko od kochającego nas Ojca.
Być blisko Ojca
podpowiedź
grupa 3
grupa 2
grupa 1
ćwiczenia, zad. 3. str. 118.
Owoce wewnętrznej pokuty
Będziecie pracować w trzech grupach. Zadania dla każdej z grup znajdują się pod ikonkami aktywnymi.
Uczynki miłosierdzia (pobożne):
- jałmużna – kierujemy serce do drugiego człowieka,
- modlitwa – kierujemy serce do Pana Boga,
- post – zdobywamy wolność własnego serca.
Owoce wewnętrznej pokuty
03
Zostaję ubogacony i działam
Otwórzcie podręczniki na str. 202. Poproszę jedną osobę o przeczytanie zaznaczonego tekstu.
Wielki Post czasem pokuty
www.caritas.lodz.pl
– Na czym polega akcja Caritas „Skarbonka Wielkopostna”? – Na czym polega akcja „Jałmużna Wielkopostna”?
Jałmużna to moja wrażliwość na potrzebujących
Jałmużna to moja wrażliwość na potrzebujących
– Jakie nabożeństwa są odprawiane w Wielkim Poście? – Na czym polegają wielkopostne postanowienia?
Postanowienia wielkopostne
przykładowe postanowienia
Pracując w parach, napiszcie w zeszytach pomysły na trzy postanowienia wielkopostne.
Postanowienia wielkopostne
Spróbujcie się wyciszyć i posłuchajcie. Spójrz na obraz. Zobacz, jak ojciec czule przygarnia syna, który zdaje się płakać. Podtrzymuje go bez zniecierpliwienia czy wyrzutu. Z łagodną twarzą, spokojnie mówi synowi, jak cieszy się z jego powrotu… Pomyśl, że to ty jesteś powracającym synem… Bóg pragnie przygarnąć cię do siebie. Nie pamięta tego, co było… Cieszy się, że wracasz… – Kiedy ostatnio szczerze przepraszałeś Go za swoje grzechy? – Co pomoże ci uporządkować serce na przyjęcie Bożego miłosierdzia? – Kiedy możesz przystąpić do sakramentu pokuty? – Jak wygląda twoja modlitwa? – Co możesz zrobić dla tych, którzy potrzebują twojej pomocy? W ciszy poproś Boga o łaskę prawdziwego nawrócenia…
Wracam do miłosiernego Boga jak marnotrawny syn
Przeczytajmy razem. „Boże, Ojcze miłosierny, który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka. Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei. Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata! Amen”.
Wracam do miłosiernego Boga jak marnotrawny syn
04
Ćwiczenia
ćwiczenia zad. 1. str. 118.
podpowiedź
ćwiczenia zad. 2. str. 118.
podpowiedź
podpowiedź
ćwiczenia zad. 4. str. 119.
Sprawdź swoją wiedzę!
zadanie modlitwa
05
Zadanie
1. Napisz list do Pana Boga, w którym podzielisz się z Nim tym, co sprawia ci trudność w nawróceniu. 2. Napisz, na czym polega prawdziwe nawrócenie. 3. Pomódl się o umiejętność dostrzegania własnych wad.
Modlitwa końcowa
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Użyte grafiki zastrzeżone są prawem autorskim.Kopiowanie i rozpowszechnianie za zgodą autora lub właściciela .
Canva
2025
przygotowanie prezentacji
grafika wygenerowana przez AI
bank zdjęć własnych wydawnictwa
Źródło grafiki:
Kościół przychodzi nam z pomocą w czynieniu pokuty, proponując praktyki pokutne wspólne dla wszystkich, jak np. liturgia pokutna. Zachęca także do podejmowania indywidualnych ćwiczeń pokutnych. Wśród nich są dobrowolne wyrzeczenia, które nazywamy też postanowieniami wielkopostnymi. Polegają one na tym, że np. świadomie rezygnujemy z czegoś, co jest dobre i co sprawia przyjemność, lub podejmujemy działania, które przynoszą korzyść nam lub innym, ale wymagają dużo trudu z naszej strony. Wśród podejmowanych wysiłków nie możemy pominąć sakramentu pokuty i pojednania jako początku naszego nawrócenia. Tylko wtedy przeżyjemy radość spotkania z przebaczającym Bogiem. Wybrane przykazania kościelne: 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą. 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
Nim
trwania
spotkania
powtarzać
zła
uznanie
postepowania
myślenia
swoje myśli kieruję w stronę Boga, ale przez moje postępowaniem odchodzę od Niego.
zmieniam myślenie oraz postępowanie i kieruję je do Boga.
starszego
młodszego
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą. 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
Liturgię pokutną, dobrowolne postanowienia, uczynki miłosierdzia.
Okres Wielkiego Postu, każdy piątek jako wspomnienie śmierci Pana
Jałmużna, post i modlitwa to zwyczajne lekarstwo na nawrócenie, które przynosi nadzwyczajne owoce. Ich wartość jest większa, gdy są wypełniane w pokorze i z miłością do Boga i ludzi. Uczynki te wypełniane w pokorze są wielką pomocą w wielkopostnym nawróceniu. W Wielkim Poście często słyszymy wezwanie do nawrócenia, dlatego dziś zastanowimy się nad tym, co może nam w tym pomóc.
Schematy nr 1 i nr 2 przedstawiają postawę młodszego syna, natomiast nr 3 – starszego.
(Jałmużna wielkopostna, caritas.pl)
„Jałmużna Wielkopostna” to ekumeniczna akcja charytatywna organizowana przez Caritas Polska, czyli instytucję charytatywną Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz diakonie Kościołów Ewangelickich. Drobne datki zbierane w tej akcji przez młodzież i dzieci odmawiające sobie słodyczy i innych prostych przyjemności są przeznaczane na pomoc osobom chorym i starszym.
– Jakie dni i okresy w ciągu roku liturgicznego są czasem pokuty? – Jakie praktyki powinniśmy podjąć szczególnie w tych dniach? – Które z przykazań kościelnych zachęcają do duchowego przeżywania Wielkiego Postu?
post
modlitwa
jałmużna
– O co młodszy syn poprosił ojca? – Co zrobił z majątkiem, który otrzymał? – Kiedy przemyślał swoje decyzje i postanowił wrócić do ojca? – Co się zmieniło w jego myśleniu o ojcu i własnej postawie? – Co się zmieniło w jego postępowaniu? – Jak ojciec przywitał powracającego syna? – Jak zachował się starszy syn na widok uczty z okazji powrotu brata?
– Z jaką pomocą przychodzimy bliźniemu przez uczynki miłosierdzia?– Dlaczego jałmużna jest świadectwem miłości braterskiej?
(Katechizm Kościoła katolickiego, 2447)
Zapoznajcie się z tekstem, odpowiedzcie na pytania i zaznaczcie na obrazku strzałką, do kogo ma być skierowane nasze serce, gdy dajemy jałmużnę.„Uczynkami miłosierdzia są dzieła miłości, przez które przychodzimy z pomocą naszemu bliźniemu w jego potrzebach ciała i duszy. (…) jałmużna dana ubogim jest jednym ze szczególnych świadectw miłości braterskiej; jest ona także praktykowaniem sprawiedliwości, która podoba się Bogu”.
Rekolekcje oraz nabożeństwa gorzkich żali i drogi krzyżowej skłaniają nas do refleksji nad życiem i do podjęcia decyzji o nawróceniu. Postanowienia wielkopostne mają nam pomóc w uporządkowaniu naszej relacji z samym sobą, z Bogiem i drugim człowiekiem. Zastanówcie się, jakie one mogą być w tym roku.
– Czym jest modlitwa?– Dlaczego ten, kto się modli, zawierza siebie Bogu?
(Youcat, p. 469)
Zapoznajcie się z tekstem, odpowiedzcie na pytania i zaznaczcie na obrazku strzałką, do kogo ma być skierowane nasze serce, gdy się modlimy.„Modlitwa to zwrócenie się sercem ku Bogu. Kiedy człowiek się modli, wchodzi w żywą relację z Bogiem. (…) Kto się modli, nie żyje już więcej dzięki sobie, dla siebie i swoją własną siłą. Wie, że istnieje Bóg, do którego należy się zwracać. Człowiek modlący się coraz bardziej zawierza się Bogu”.
– Do czego są zobowiązani wierni w dni pokuty?– Do czego przygotowują nas okresy pokuty? – W czym pomaga zachowanie postu?
(Katechizm Kościoła katolickiego, 2043)
Zapoznajcie się z tekstem, odpowiedzcie na pytania i zaznaczcie strzałką na obrazku to miejsce w człowieku, które porządkuje post.„Czwarte przykazanie kościelne («W dni wyznaczone przez Kościół powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post») zabezpiecza okresy (…) pokuty, przygotowujące nas do uroczystości liturgicznych. Usposabiają nas one do zdobycia panowania nad popędami i do wolności serca”.
Każdy z uczynków miłosierdzia wykonywany z serca pomaga poprawić relacje: post – z samym sobą, modlitwa – z Panem Bogiem, jałmużna – z drugim człowiekiem. Prawdziwe nawrócenie wprowadza pokój i radość we wszystkie te obszary naszego życia.
(oprac. na podst.: N. Lozano, Przez nawrócenie do wolności)