Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Reuse this genially

Copy - 4.5.3 Live Classroom

HS: High School

Created on February 22, 2025

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

start

Scenario: You are making and selling hoagies for a school fundraiser.

It's Hoagie Time!

This past Friday we explored slope commonly called the rate of change. We calcuated it from: 1. A table of values, and 2. Two points using the slope formula Today, we will find the rate of change or the price per pound of items so we can make and sell hoagies for a fundraiser.

next

$5.00 $7.50 $10.00 $12.50

2 3 4 5

Cost

Number of pounds

$1 per pound

$2.50 per pound

$5.00 per pound

1/10

First, you need to buy the fixins' for your hoagies.The table to the right shows the cost of tomatoes. What is the rate of change for buying tomatoes?

Let's move on to the next question

Right!

$1.98 $2.97 $3.96 $4.95

2 3 4 5

Cost

Number of pounds

$1 per pound

$0.99 per pound

$1.98 per pound

2/10

Next, you need lettuce!The table to the right shows the cost of lettuce. What is the rate of change for buying lettuce?

Let's move on to the next question

Right!

Press Here for the Graph

Now you need the meat!The graph to the right shows the cost (y) of buying (x) pounds of salami. What is the cost of salami per pound?

$4.00 per pound

$2.00 per pound

$3.00 per pound

3/10

Let's move on to the next question

Right!

Press Here for the Graph

You need more meat!The graph to the right shows the cost (y) of buying (x) pounds of ham. What is the cost of ham per pound?

$6.00 per pound

$12.00 per pound

$1.00 per pound

4/10

Let's move on to the next question

Right!

Press Here for the Graph

What's a hoagie without cheese?! NONSENSE!The graph to the right shows the cost (y) of buying (x) pounds of cheese. What is the cost of cheese per pound?

$5.50 per pound

$2.75 per pound

$11 per pound

5/10

Let's move on to the next question

Right!

y = 4x

Hoagie rolls come in a pack of 8. Each pack costs $3.20. Which equation below shows the cost of hoagies (y) when buying (x) number of individual rolls?

y = 0.40x

y = 8x

6/10

Let's move on to the next question

Right!

You spent a total of $35 on groceries making 10 hoagies.How much did it cost to make each hoagie?

$3.50 per hoagie

$7.00 per hoagie

$35 per hoagie

7/10

Let's move on to the next question

Right!

Since it costs $3.50 to make each hoagie, you decide to sell them for $7.50 each. Which equation shows the amount of money you make (y) after selling (x) hoagies? Remember to account for the cost of groceries!

y = 7.50x + 35

y = 7.50x - 35

8/10

Let's move on to the next question

Right!

Open Desmos Graphing Calculator by pressingthe hoagie below. In Desmos, graph the linear equation that represents your total profit. y = 7.50x - 35 Take a snip of your graph and upload it in edio.

I uploaded my snip in edio.

I'm not graphing it.

9/10

Let's move on to the next question

Right!

5 hoagies

Based on your graph, how many hoagies do you have to sell in order to make a profit?

4 hoagies

5 or more hoagies

10/10

start over?

You have a plan!!Go make some dough!

Congratulations!

Try again!

Wrong