A kristályvíz
Andrea Raucsikné Varga
Created on January 30, 2025
Over 30 million people create interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
SLYCE DECK
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
Transcript
A kristályvíz
Kristályvíz az ásványokban
A kristályvíz mennyiségétől, azaz a beépülő vízmolekulák számától függően különböző elnevezéseket használunk (anhidrát, hemihidrát, monohidrát, dihidrát...)
Dihidrát, hemihidrát, anhidrát...
Sok kristály tartalmaz vizet különböző mennyiségben. Ezek közé tartozik például a bórax (Na2B4O7 x 10H2O), továbbá számos szulfát, mint a gipsz (CaSO4 x 2H2O), a közönséges timsó (KAl(SO4)2 x 12H2O) és a kalkantit (CuSO4 x 5H2O), ami a rézgálic (kékkő) ásványként ismert természetes formája.
Az interaktív gombra kattintva olyan videó (kb. 6 perc) érhető el, amiben az ásványok keménységéről is szó esik.
A gipsz a természetben előforduló gyakori szulfátásványok egyike. Fizikai tulajdonságai közül kiemelhető kis keménysége: a gipsz körömmel karcolható ásvány.
A vízmentes kalcium-szulfát szintén megtalálható a természetben, ásványtani neve anhidrit (CaSO4). Ez egyben arra is utal, hogy nem tartalmaz kristályvizet, azaz egy anhidrát.
A gipsz (CaSO4 x 2H2O) egy dihidrát, mert 1 mol gipsz 2 mol kristályvizet és 1 mol kalcium-szulfátot tartalmaz. Hevítés hatására (100 °C fölött) a kristályvíz jelentős részét elveszti, hemihidráttá alakul (CaSO4 x 1/2H2O), ami vízzel keverve néhány perc alatt visszaalakul gipsszé.